03:40 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
57 0 0

Välisminister Urmas Reinsalu kinnitas Eesti välispoliitilise liini vääramatust NATO ja Euroopa Liidu suhtes, kuid tunnistas "teatavaid" muudatusi riigi rändepoliitikas.

TALLINN, 31. juuli — Sputnik. Vabariigi sise- ja rahandusministrite kriitilised avaldused Euroopa Liidu aadressil tekitasid välisministril vajaduse kinnitada Eesti strateegilist kurssi oma liitlassuhetes lääneriikidega.

Isamaa liige peab ennast rändeküsimustes konservatiiviks

Välisminister Urmas Reinsalu (Isamaa) ERR-i vahendatud sõnade kohaselt on riigi välispoliitikas seoses uue valitsuse tulekuga toimunud "mõningaid muutusi", mis puudutavad eelkõige rändepoliitikat.

Välisministri "konservatiivne lähenemisviis" väljendus juba selles, et Eesti keeldus ÜRO-s osalemast edasises töös ülemaailmse ränderaamistiku kallal, mis sai riigi poolt 2018. aasta sügisel suurivaevu allkirjastatud. "Üle-eelmisel nädalal toimus ÜRO-s hääletus ühe mehhanismi kohta, mis oli rakendusmehhanism rändepaktile. Eesti seda ei toetanud," teatas minister.

Eesti "pühaks lehmaks" jääb orienteerumine USA-le

Samas kinnitas Reinsalu, et Eesti strateegiline kurss liitlassuhetele NATO-s ja Euroopa Liidus jääb vääramatuks. "See on meie julgeolekupoliitika, mis on välispoliitika keskseim missioon, nurgakivi," väitis ta.

Eesti ajutise liikme staatust ÜRO Julgeolekunõukogus kavatseb välisminister kasutada koostöö "süvendamiseks".

Госсекретарь США Майк Помпео во время встречи в Сочи с министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым.
© Sputnik / Екатерина Лызлова
Mike Pompeo

Reinsalu sai juba USA riigisekretär Mike Pompeolt vastuse ettepanekutele võimalike Eesti ja USA koostööküsimuste kohta ja lubas esitada tuleval nädalal sellekohase memorandumi.

Topeltmaksustamine pole parim võimalus

Veel üheks Eesti välispoliitika uudseks aspektiks on Reinsalu soov välistada kolmandate riikidega topeltmaksustamist. Ministri tunnistuse kohaselt viib ta lähimal ajal valitsusse oma ettepanekud, kuidas jõuda tõhusamalt sellekohaste lepingute sõlmimiseni. 

Lähimaks naabriks, kellega Eestil ei ole topeltmaksustamise vältimise lepingut, on Venemaa.

Reinsalu ei olnud nõus etteheitega, justkui pühendaks Eesti liiga palju tähelepanu suhete arendamisele Ungari ja Poolaga, kes on mitmes küsimuses Brüsseli ametlikest postulaatidest erinevatel seisukohtadel.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud USA väljaandes Foreign Policy ilmunud teatest, et viimasel ajal on paljudes Euroopa riikides võimule tulnud jõud, kes jagavad Venemaa presidendi vaateid liberalismi, seksuaalvähemuste ja rahvuspoliitika osas, näiteks Viktor Orbáni valitsus Ungaris.

"Teisitimõtlejatest" ministrid

Asjaoluks, mis sundis Eesti välisministrit esinema kinnitusega EL-i ja NATO suhtes võetud kursi vääramatusest, oli valitsuses Eesti Konservatiivset Rahvaerakonda (EKRE) esindavate, siseministri Mart Helme ja rahandusministri Martin Helme kriitilised märkused Euroopa Liidu kohta. 

Мартин и Март Хельме.
© Фото : riigikogu.ee
Martin ja Mart Helme

Isa ja poeg Helme võrdlesid Euroopa Liitu Nõukogude Liiduga, nimetades Suurbritannia lahkumist Euroopa Liidust samasuguseks õnnistuseks, nagu oli omal ajal Eesti lahkumine NSV Liidust. 

Sellised avaldused korraga kahelt Eesti valitsuse liikmelt tegid murelikuks välisministeeriumi asekantsleri Matti Maasikase, kes pöördus avalikult peaminister Jüri Ratase ja välisminister Urmas Reinsalu poole küsimusega, kas Eesti välispoliitiline kurss ei ole siseminister Mart Helme väljaütlemisi silmas pidades muutunud.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Helme või Reinsalu – kumb Venemaale suurema käki keerab
Reinsalu: Poola on Eesti julgeolekus üks võtmeriike
Minister Reinsalu kaebas Taani kolleegile Venemaa osaluse peale ENPAs
Euroopa Liidu ja NSV Liidu sarnasuse küsimus lõhestab valitsust
Venemaa saatkond tuletas Eesti välisministrile meelde kodakondsuseta isikute küsimust
Tagid:
Matti Maasikas, välispoliitika, NSV Liit, EL, Martin Helme, Urmas Reinsalu, Eesti

Peamised teemad