17:34 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1852
  • RUB91.4095
Eesti uudised
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
19624

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova pööras tähelepanu Eestis valmivale raamatu "Mein Kampf" uuele tiraažile ja kutsus rahvusvahelisi organisatsioone üles Eesti võime mõjutama.

TALLINN, 2. august — Sputnik. See, et Hitleri autobiograafia "Mein Kampf" esimene tiraaž on Eestis läbi müüdud, annab tunnistust neonatsluse idee populaarsuse kasvust, kusjuures Eesti võimud vaatavad sellele läbi sõrmede.

Sellest teatas neljapäeval Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova iganädalase briifingu käigus. Tema sõnul mõistab välisministeerium hukka natsikirjanduse levitamise Eestis, sealhulgas Adolf Hitleri kirjutatud ja Venemaal keelatud raamatu "Mein Kampf" ("Minu võitlus") trükkimise.

Kaupluste keeldumine "Mein Kampfist" pole probleem - ettevalmistamisel on uus tiraaž >>

Zahharova rõhutas, et Eesti kirjastus Matrix Publishing kavatseb augustis välja anda selle raamatu lisatiraaži, sest esimene tiraaž on täielikult läbi müüdud.

See näitab nagu muudki näited sõjakurjategijate mälestuse jäädvustamisest, neonatslike meeleolude kasvu Eestis, järeldas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja.

Zahharova arvates toob sellise kirjanduse nagu "Mein Kampf" taasavaldamine — isegi kui tekst on varustatud ajaloolaste kriitiliste kommentaaridega — kaasa riski, et sellest saab Euroopas tehtud Teise maailmasõja tulemuste ümberhindamise ja natsikurjategijate rehabiliteerimise katsete valguses ideoloogiline pomm.

Seejuures muudab Eestis olukorra veel halvemaks see, et Matrix Publishing "tiražeerib raamatu üldse ilma igasuguse teadusliku viiteaparatuuri ja tsenseerimiseta", märkis ta ja lisas, et sama kirjastus on varemgi avaldanud "Eesti natside käsilaste ja nende praeguste pooldajate teoseid".

"Neil, kes edendavad Nürnbergi tribunalis hukka mõistetud ideoloogiat, et lõigata sellest kasu praeguses poliitikas, peab olema häbi nende arvukate eestlaste ees, kelle esivanemad kaitsesid oma kodumaad Saksa fašistlike röövvallutajate eest ja vabastasid selle," tõdes Zahharova.

Ta kutsus rahvusvahelisi organisatsioone nagu Euroopa Nõukogu, OSCE, EL ja ÜRO üles ametlikule Tallinnale survet avaldama. Zahharova avaldas ka lootust, et Eesti üldsus "takistab otsustavalt oma maa muutmist Euroopa neonatsluse kantsiks" võttes eeskuju suurimatest raamatupoekettidest, kes on keeldunud "Mein Kampfi" müümast.

Tiraaž on trükivalmis

Sputnik Eesti on kirjutanud, et skandaalse kuulsusega kirjastaja Mati Nigul, kirjastuse Matrix Publishing omanik, valmistub avaldama eesti keelde tõlgitud Adolf Hitleri raamatu "Mein Kampf" lisatiraaži, sest esimene trükk on juba läbi müüdud. Seejuures on Eesti suurimad raamatupoeketid keeldunud seda raamatut müüki võtmast.

Soome ajaloolane, ühiskonna- ja poliitikateaduste doktor, organisatsiooni World Without Nazism (Natsluseta Maailm) presiidiumi liige Johan Bäckman teatas intervjuus Sputnik Eestile Hitleri skandaalse autobiograafia uue tiraaži uudist kommenteerides, et sellised väljaanded kujutavad endast kõrgendatud ohtu ühiskonnale.

Bäckman "Mein Kampfi" avaldamisest: Eesti teeb EL-is häbematut natsipropagandat:

Бекман об издании "Майн кампф": Эстония в ЕС занимается наглой пропагандой нацизма

"Paljudes riikides on Hitleri raamatud seadusega keelatud ja ma ei saa aru, kuidas see saab olla normaalne Euroopa Liidus, kuhu kuulub ka Eesti," rõhutas Johan Bäckman.

Venemaal keelab Adolf Hitleri raamatut "Mein Kampf" avaldada ja levitada 25. juulil 2002 vastu võetud föderaalseadus nr 114-FZ "Ekstremistliku tegevuse tõkestamisest".

Eesti on Nürnbergi unustanud

Eestis pole Natsi-Saksamaa poolel võidelnud vägede ülistamine sugugi haruldane. Näiteks juuli lõpus on Narva külje all Sinimäel kombeks austada neid eestimaalasi, kes võitlesid Teises maailmasõjas Saksa armee ridades.

Õigusteadlase, välispoliitika magistri Olga Suhharevskaja sõnul eirab Eesti teadlikult Nürnbergi tribunali põhimõtteid, kes tunnistas SS-i kuritegelikuks organisatsiooniks ja koonduslaagrite rajamise, millega tegelesid ka SS-i liikmed, inimsusevastaseks kuriteoks.

Milleni viib "Nõukogude okupatsiooni" müüt Eesti >>

Venemaa välisministeerium juhib järjekindlalt Euroopa tähelepanu mitmete riikide katsetele "pigistada silmad kinni tugevnevate neonatslike tendentside ning Teise maailmasõja mälestusmärkide ja sõjahaudade kallal süstemaatiliselt toime pandavate vandalismiaktide ees".

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
Tagid:
poliitika, natsism, Mein Kampf, Venemaa välisministeerium, Maria Zahharova

Peamised teemad