17:57 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Eesti uudised
lühendatud link
104 0 0

Eesti kaitsejõudude jalaväeüksus ESTPLA-32 on asunud Malis oma kohuseid täitma. Sõdurid võtsid teatepulga üle eelmiselt kontingendilt ESTPLA-30, kellele oli Gao sõjaväebaasis osaks saanud terroriakt.

TALLINN, 9. august — Sputnik. Vaatamata sellele, et Gao baasi saabunud ESTPLA-32 sõdurid on viibinud Malis juba alates möödunud nädalast, võtsid nad eelmiselt kontingendilt vastutuse üle alles neljapäeval, 8. augustil, teatas Kaisteväe peastaap.

"Meie Malisse roteerumine ja vastutuse üle võtmine sujus tänu eelnevale kontingendile ja kodustele logistikutele sujuvalt. Eelmised rotatsioonid on teinud head tööd ja nii operatsiooni Barkane kui lahingugrupi Bellface ülema sõnutsi on eestlaste julgus ja professionaalsus seadnud lati kõrgele," ütles operatsioonil Barkhane teenistust alustanud kontingendi vanem major Raido Jõgi.

Jalaväerühma Estpla-32 ja toetuselemendi liikmete teenistus Malis algas sisseelamisperioodiga, mille jooksul tutvustas aprillis Aafrikas teenistust alustanud Estpla-30 uuele üksusele baasi reegleid, töörütmi, ülesannete spetsiifikat ja üldist eluolu. Pärast mõnepäevast tingimustega harjumist ja varustuse lahti pakkimist toimus kahe rühma vaheline ülesannete järk-järguline üle andmine.

Nüüd asub Estpla-32 patrullima Gao linnas ja selle lähiümbruses, mehitama baasi pääslaid ja vaatlusposte ning täitma kiirreageerimisüksuse ülesandeid. Jalaväerühm Estpla-30 ja toetuselement alustavad varustuse hooldamise järel kodumaale naasmise ettevalmistustega.

Prantsusmaa mässutõrjeoperatsioon Barkhane eesmärk on toetada viie Saheli regiooni riigi (Mauritaania, Mali, Burkina Faso, Niger, Tšaad) võitlust islamiäärmuslastega ja anda seeläbi panus Euroopa-suunalise ebaseadusliku immigratsiooni ja inimkaubanduse tõkestamiseks. Lisaks Eestile toetab operatsiooni Suurbritannia transpordihelikopteritega ja Hispaania õhuväekomponendiga.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Malis ÜRO rahvusvahelises rahuvalvemissioonis osalevad Eesti kaitseväelased said terrorirünnakus kergeid vigastusi ja põrutusi. Rünnaku eest võttis vastutuse kohalik äärmusorganisatsioon Nusrat al-Islam*, mis väidetavalt kuulub Al Qaeda* terroristliku organisatsiooni struktuuri.

Эстонские солдаты несут службу в Мали
© Фото : Triin Oppi (Riigikantselei)
Eesti sõjaväelased Malis

Hästi kavandatud ja ette valmistatud, ilmselt hea teabetoetusega sõjaväeobjekti vastu suunatud rünnak näitab terrorismiohu uut taset Malis, samuti seda, et kohalikke äärmuslasi "abistavad" nüüd ilmselt Lähis-Idast Aafrikasse kolinud kogenumad ja ohtlikumad ISISe* mõttekaaslased, väidab endise NSV Liidu sõjaväeluure GRU vanemanalüütik, eruohvitser Villem Rooda.

Gao sõjaväebaasis teenis aprilli algusest peale Eesti jalaväerühm ESTPLA-30, kuhu kuulub ligi viiskümmend meest. Eesti kaitseväelased osalevad Malis Prantsuse armee juhitavas operatsioonis Barkhane.

ESTPLA-30 kohustuste hulka kuulus sõjaväebaasi turvalisuse tagamine, patrullimine selle lähiümbruses ning kiirreagerimine ohuolukordade tekkimise korral.

Operatsioon Barkhane ise kujutab endast Prantsusmaa ulatuslikku välismaist lahingoperatsiooni. Seda alustati 2014. aastal niinimetatud Saheli piirkonnas, mis asub viie Aafrika riigi territooriumil – Malis, Burkina Fasos, Nigeris, Mauritaanias ja Tšaadis. Operatsiooni eesmärk seisneb nende piirkonnas islamiäärmuslastega võitlevate valitsuste toetamises.

*Venemaal ja paljudes teistes riikides keelatud terroristlikud organisatsioonid

Samal teemal

Peaminister selgitas, mispärast Eesti sõdurid Malis kannatada said
Eesti kaitseväelased osalevad taas operatsioonil Malis
Kaitsevägi testib Malis relvasüsteeme
Uus jalaväerühm võtab Malis teenistusülesandeid üle
Ekspert: Eesti sõdurid päästis surmast tundmatu Mali ohvitser
Tagid:
Eesti, Eesti kaitsevägi, ESTPLA, Mali

Peamised teemad