23:21 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Eesti uudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
15131

Kaitseliidu vabatahtlike blogi Propastop administraatorid otsustasid taotleda Eesti rahvusdomeeni .ee kasutusõiguse äravõtmist uudisteportaalidelt Sputnik ja Baltnews. Sputnik Eesti küsis ekspertidelt, kas see ei lähe vastuollu sõnavabaduse ja demokraatia põhimõtetega.

TALLINN, 13. august — Sputnik. "Vene propaganda" vastu võitlejate algatus andis ekspertide kogukonnale järjekordse ettekäände arutada nende põhimõtete üle, millele on üles ehitatud Eesti demokraatia.

Probleemidest räägitakse, mitte ei suleta

Inimõiguste Teabekeskuse juhi Aleksei Semjonovi sõnul ei vii taolised keelustamiskatsed kuhugi, sest rahvuslaste pooldajad ei loe ega vaata vist nagunii Vene meediakanaleid.

"See on puhtpoliitiline žest, rituaalne venevastane tants, mida aeg-ajalt esitab mõni ekrelane või isamaalane, vahel isegi mõni reformierakondlane ja president ise," ütles Semjonov kommentaaris Sputnik Eestile.

Õiguskaitsja on kindel, et seni, kuni keeldudest räägivad kaitseliitlased või mõned üksikisikud, ei ole karta midagi, aga olukord läheb halvemaks siis, kui arutelu algab valitsuse tasandil. Vaat siis tuleb sellele pöörata suurt tähelepanu, sest asi läheb vastuollu nende väärtustega, mida Eestis pühaks peetakse.

Директор эстонского центра по правам человека Алексей Семенов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Inimõiguste Teabekeskuse juht Aleksei Semjonov

Semjonov märkis, et Vene meediakanalid ei levita mingit keelatud propagandat, vaid ütlevad välja ainult oma seisukoha nagu muudki allikad.

"Aga kui me neist räägime, ei ole vaja suud kinni toppida sellel, kes räägib teisiti kui meie tahame," lisas ekspert.

Ta tuletas meelde, et propagandistlikku laadi radikaalseid mõtteavaldusi võib kuulda ka mõnede EKRE liikmete suust, kusjuures keegi ei kavatse neid ära keelata.

Kui ei ole enam argumente, tuleb keelata

Oma arvamust avaldas ajakirjanik ja publitsist Rodion Denissov. Tema meelest on Propastopil argumendid otsas ja ta on otsustanud minna rünnakule.

"Sisulisi arutelusid ei osata seal enam pidada. Neil on vist mingid ideoloogilised stambid otsa lõppenud, inimesed ei oska või ei taha dialoogi pidada, vaid on lihtsalt otsustanud, et tuleb kinni panna ja ära keelata," sõnas Denissov.

Ta ei usu, et allkirjastatud petitsioon midagi muudab, äärmisel juhul suudab see tekitada positiivset vastukaja ainult teatud poliitilistes ringkondades.

"Ideoloogilise sõja pidamine keeldude abil on mingi nõukogude tava: keelata kõik ära, kõik sellised mõtteavaldused, mis ei vasta mingitele valitsevate erakondade dogmadele ja on järelikult pahad. Aga kui te arvate, et teil on õigus, siis vaielge, tõestage. Las inimesed ise valivad, keda ja miks uskuda," arvab Denissov.

Общественный деятель, журналист, публицист Родион Денисов
© Sputnik / Вадим Анцупов
Ühiskonnategelane, ajakirjanik ja publitsist Rodion Denissov

Tema arvates on ainsaks teguriks, mis võib kaasa tuua meediakanali sulgemise, üleskutsed kukutada riigivõim.

Denissov on kindel, et Sputnik ja Baltnews sellega ei tegele.

"Küllap soovib Propastop endale jälle tähelepanu tõmmata ja võib-olla selleks rahastust taotleda," oletas Denissov.

Õhus on totalitarismi lõhna

MTÜ Vene Kool Eestis juhatuse liige Alissa Blintsova arvab, et demokraatia ja sõnavabadus on Eestis olemas, aga need kaks mõistet ei laiene rahvusvähemustele. Ja kui jutt käib Sputniku ja Baltnewsi sulgemisest, siis siin kulgeb riigi areng totalitarismi suunas.

"Kui valitsusel ei ole vaja demokraatiat, siis suletakse kõik allikad, mis lihtsalt avaldavad oma arvamust, mis domineerib ka inimeste seas. Seda arvamust tuleb varjata," ütles Blintsova.

Алиса Блинцова в ООН
© Фото : из личного архива Алисы Блинцовой
MTÜ Vene Kool Eestis juhatuse liige Alissa Blintsova

VKE delegaadid Alissa Blintsova ja Dmitri Suhhoroslov Euroopa Vähemusrahvuste Föderaalliidu (FUEN) kongressil 13.–16. juunil 2019

Temal endal on kaks korda tulnud kirjutada kaebusi Propastopi peale, sest seal oli mainitud nende õiguskaitsjate nimesid, kelle tegevus olevat vastuolus organisatsiooni kindlaksmääratud mõistetega.

Ühte Blintsova kaebust on hakanud kontrollima OSCE vähemusrahvuste ülemvolinik Lamberto Zannier, kes on lubanud välja selgitada, miks Eesti eriteenistused tegelevad sedalaadi asjadega.

Demokraatiat tsensuuriga ei tugevdata

Euroopa Parlamendi liikme Yana Toomi arvates on algatus Propastop vastuolus meediavabaduse ja demokraatia põhimõtetega.

"Ma võin nõustuda või mitte nõustuda sellega, mida kirjutab see või teine meediaressurss, aga kui rääkida Sputnikust, siis minu teada pole tema vastu algatatud ühtegi hagi, Pressinõukogusse pole kaebusi esitatud, sellepärast ei saa ma hästi aru, mille üle see vaidlus käib," teatas poliitik kommentaaris portaalile Baltnews.

Яна Тоом
© Sputnik / Светлана Бурцева
Euroopa Parlamendi liige Yana Toom

"Mulle tundub üldse, et kui me proovime demokraatiat tugevdada tsensuuri kehtestamise teel, siis me õõnestame sedasama demokraatiat," lõpetas Yana Toom.

Mida taotlevad Kaitseliidu "blogijad"

Esmaspäeval, 12. augustil, teatasid kaitseliitlaste blogi Propastop administraatorid, et on alanud allkirjade kogumine petitsioonile, milles nõutakse domeeni .ee kasutusõiguse äravõtmist Vene portaalidelt Sputnik Eesti ja Baltnews.

"Oleme valinud propagandakanalite ohjeldamise viisiks rahvusdomeeni .ee peatamise sputnik-news.ee ja baltnews.ee veebilehtedel. Peame sellist tegutsemisviisi kõige tõhusamaks," teatasid rahvaalgatuse autorid.

Nad loodavad koguda vähemalt tuhat allkirja. "Propastopparid" selgitavad, et selline allkirjastajate hulk on vajalik selleks, et saata üleskutse Riigikogusse läbivaatamiseks. Nii võib petitsioon saada asjakohase seaduseelnõu aluseks.

"Allkirjade kogumine on omalaadne testprojekt, mille abil tahame välja murda Eesti senisest tegevusetusest vaenulike meediakanalite suhtes," teatasid rahvaalgatuse autorid.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Läti võimud sulgesid 24. juulil 2019 ligipääsu portaalile Baltnews.lv, mis kuulub rahvusvahelisele teabeagentuurile Rossija Segodnja.

Läti välisministeerium põhjendas piiranguid väitega, et see agentuur "ohustab Ukraina territoriaalset terviklikkust ning õõnestab tema sõltumatust ja suveräänsust", kuuludes järelikult Euroopa Liidu sanktsioonide alla.

Venemaa välisministeerium pidas repressioone portaali suhtes inforuumi "puhastamiseks" sellistest massiteabevahenditest, mis ei ole ametliku Riia kontrolli all.

"Selle asemel õpetavad euroametnikud regulaarselt teistele riikidele mentorlikus stiilis, kuidas tuleb järgida Euroliidu kõrgeid standardeid sõnavabaduse osas," teatati Smolenski väljakult.

Lugege portaalist Sputnik Eesti: Uskumatu, aga tõsi – Guardian vabandas Sputniku ees oma libasüüdistuse pärast

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

Meedialahingud
Tagid:
demokraatia, meedialahingud, Baltnews, Sputnik Eesti, Propastop, sõnavabadus

Peamised teemad