19:49 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1375
  • RUB80.8370
Eesti uudised
lühendatud link
112 0 0

Balti keti 30. aastapäeval vaatab ERM tagasi nii miljoneid inimesi ühendanud suursündmusele endale kui ka sellele, mis hakkas juhtuma siis, kui Eesti taas vabaks sai.

TALLINN, 17. aug — Sputnik. Tänavu augustis täitub 30 aastat Balti keti toimumisest. Eesti Rahva Muuseumis toimuvad sel puhul giidituurid, meenutamaks laulva revolutsiooni päevi, aga ka taastatud iseseisvuse esimest kümnendit, seisab muuseumi kodulehel

Giidi juhitud spetsiaalsed ringkäigud 23. augustil kell 16 ja 24. augusti kell 14 viivad Eesti kultuuri ja ajaloo püsinäitusele "Kohtumised" ning ajutisele näitusele "Ise tehtud Eesti".

Balti kett, 23. augustil 1989
© Sputnik / Юрий Абрамочкин

Esimesel neist meenutatakse laulva revolutsiooni päevi, sh Balti ketti – üht suurimat poliitilist massimeeleavaldust maailma ajaloos, mil kätest kinni hoides nõudis vabadust ligi kaks miljonit inimest.

Ringkäigu teises osas heidetakse pilk taastatud iseseisvuse esimesele kümnendile. 90. aastate elu-olu tutvustav näitus "Ise tehtud Eesti" näitab ilmekalt ja käegakatsutavalt, milliste küsimuste ees igaüks sel ajaperioodil seisis.

Näiteks, kuidas olla noor ja ennast väljendada? Kuidas hankida Ford Sierra? Kuidas teha oma firma, näiteks pank? Näitus on avatud veel vaid kaks kuud, kuni 20. oktoobrini.

Giidituurile pääsemiseks peab lunastama muuseumipileti, ringkäigu enda eest lisa maksma ei pea. Osalemiseks on tarvilik eelregistreerumine, lisainfot ja registreerumisviite leiab ERMi kodulehelt.

Balti kett oli 23. augustil 1989 Eestis, Lätis ja Leedus korraldatud ühine poliitiline massimeeleavaldus, mille eesmärgiks oli demonstreerida maailmale Baltimaade vabadustahet ja juhtida tähelepanu NSV Liidu ja Saksamaa vahel poole sajandi eest sõlmitud Molotovi-Ribbentropi paktile, mille salaprotokollid viisid Baltimaade okupeerimise ja annekteerimiseni NSV Liidu poolt.

Balti kett ning sellele eelnenud Balti apell ja Hirvepargi miiting valmistasid oma nõudmiste õigusliku rõhuasetusega ette Eesti Vabariigi taastamise õigusliku järjepidevuse alusel 20. augustil 1991. 

Tuntud rahvuslane Tiit Madisson võttis kokku 27-aastase Eesti iseseisvuse taastamise ja jõudis enda jaoks väga kurvale järeldusele, kirjutas Sputnik Eesti autor. 

27 aastat pärast iseseisvuse taastamist on Eesti kaotanud nii iseseisvuse kui ka demokraatia, ütles tuntud Eesti rahvuslane Tiit Madisson portaalile Objektiiv.

Tiit Madisson on kindel, et oma pessimistlike vaadetega tänapäeva Eestist ei ole ta mingil juhul üksik hunt, neid mõtteid kinnitavad arvukad hiljuti toimunud meeleavaldused. Samal ajal rõhutab ta, et praegused Toompea asukad ei ole sinna kukkunud mitte Kuu pealt, vaid on sinna sattunud Eesti valijate enamiku teadliku valiku läbi.

"Lokkav rumalus ja orjameelsus meie rahva pikemas perspektiivis välja suretavadki ja selles Venemaad ja president Vladimir Putinit süüdistada on naeruväärne," teatas Madisson.

Taasiseseisvumispäev (ka iseseisvuse taastamise päev) on Eesti Vabariigi riigipüha, millega igal aastal 20. augustil tähistatakse Eesti Vabariigi de facto taastamist, mis võeti vastu Eesti Vabariigi Ülemnõukogu istungil 20. augustil 1991 kell 23:03.

Loe lisaks:

Igipõlised sõbrad või konkurendid: Balti riigid üksteisest

Balti ühtsuse päev – väljamõeldud püha

Taasiseseisvumispäeval võtavad pangaülekanded kauem aega

Samal teemal

Massihüsteeriast "valitute" hüsteeriani: Helme lõhub Eesti ideoloogia alustalasid
Politoloog: kui Euroopa Liit murenema hakkab, kellega siis Eesti jääb
Helme sõnad laulva revolutsiooni "massihüsteeriast" külvasid taas segadust
Tagid:
poliitik, meeleavaldus, iseseisvus, sündmused, Leedu, Läti, Eesti, Balti riigid

Peamised teemad