03:36 14. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
73 0 0

Enamik üleskutsele "allakirjutanuid" kuulub opositsioonilisse Reformierakonda, mis igal võimalikul viisil õhutab siseminister Mart Helme ja tema alluva - politsei- ja piirivalveameti juhi Elmar Vaheri konflikti teemat.

TALLINN, 18. august - Sputnik. Seitse endist siseministrit pöördusid praeguse siseministri ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimehe Mart Helme poole ühisavaldusega ministriametist tagasi astuda.

ERRi andmetel kirjutasid pöördumisele alla opositsioonilise Reformierakonna praegused parlamendisaadikud Hanno Pevkur, Kalle Laanet ja Ain Seppik, opositsioonis olev sotsiaaldemokraat Katri Raik, samuti Reformierakonna endine liige Märt Rask, endine Res Publica liige Olari Taal ja endine Rahvaliidu liige Margus Leivo (kaks viimast erakonda on oma tegevuse tänaseks lõpetanud - toim).

Nad seletasid oma pöördumist murega Eesti pärast:

Pöördumise autorid loetlesid, miks Mart Helme pole nende arvates siseministri ametikoha vääriline.

Peaminister: Helme ja Vaher räägivad oma suhted selgeks >>

Esiteks on see "katse sundida politsei- ja piirivalveameti juhti Elmar Vaherit tagasi astuma, kasutades selleks 1930ndate aastate Saksamaa või Nõukogude Liidu uurimisasutuste töövõtteid". Nii hindasid üleskutse autorid lahkumisavaldust, mille noorem Helme pani isiklikult politsei peadirektori Vaheri ette lauale.

Teiseks väidavad endised ministrid, et Eestis ei ole olnud ega tohikski olla kohta erakondade poliitiliste huvidest lähtuval vabanemisel.

Siseministri ja esipolitseiniku konflikti formaalseks põhjuseks oli Eesti meediasse teabe lekkimine politseiametis siseministri nõudmisel toimuma pidavate eelseisvate kärbete kohta, mida Vaher ajakirjanikele kinnitas.

Helme omakorda eitab selliseid plaane. Helme ütles varem, et Vaher kaotas usalduse seoses skandaaliga Hannes Rummi juhtumis, kus Vaher oli väidetavalt kasutanud uurijate mõjutamiseks oma kõrget ametiseisundit.

Sputnik Eesti on varem teatanud, et siseminister ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna esimees Mart Helme on ametisse astumisest saadik olnud nii riikliku meedia kui ka opositsiooni pideva kriitika all. 

Ministrile ei suudeta andestada tema teravat keelt ega valjuhäälseid avaldusi opositsioonipoliitikute seotuse kohta võimuesindajatega. Näiteks lubas ta uurida, kuidas tema alluvad ja eriteenistuste esindajad konkurentide poliitilisi tellimusi täidavad.

Ühtlasi lubas Helme puhastada korrakaitseorganid korruptantidest ja muuta jõustruktuurid poliitikute soovidest sõltumatumaks.

Peaminister Jüri Ratas andis 17. augustil mõista, et ei kavatse oma ministrite toetamisest loobuda. Ta avaldas veendumust, et tema valitsus töötab edukalt järgmiste valimisteni ning siseminister Helme jätkab oma ülesannete täitmist ka edaspidi.

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Politoloog leiab, et Mart Helme võib Eesti ja Euroopa Liidu tülli ajada
EKRE juht Mart Helme: võime Reformierakonna opositsiooni saata
Massihüsteeriast "valitute" hüsteeriani: Helme lõhub Eesti ideoloogia alustalasid
Eesti meediat süüdistati EKRE-ga koostöö tegemises
Tagid:
Elmar Vaher, politsei, Mart Helme, siseminister, Eesti

Peamised teemad