11:49 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Eesti uudised
lühendatud link
38510

Eesti raamatukaupluste riiulitel "ilutseb" Adolf Hitleri peateose kohalik kordustrükk, millest on saanud neonatsidele omamoodi "piibel".

TALLINN, 23. august — Sputnik. Eestis on müügile ilmunud Saksa Reichi füüreri Adolf Hitleri baasteksti "Mein Kampf" eestinduse uus trükk. 

Книга Адольфа Гитлера Майн Кампф в продаже в одной из торговых сетей города Пярну
© Фото : Норманн фон Дальгов
Adolf Hitleri raamat "Mein Kampf" ühes Pärnu kaupluses

Kõik eelmise trüki eksemplarid läksid kaubaks nagu soojad saiad, vaatamata sellele, et suured raamatupoeketid korjasid need müügilt ära. Hitleri oopust on märgatud ja pildistatud ühes suvepealinna Pärnu ketipoes. 

Книга Адольфа Гитлера Майн Кампф в продаже в одной из торговых сетей города Пярну
© Фото : Норманн фон Дальгов
Adolf Hitleri "Mein Kampf" müügil Pärnus

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et "Mein Kampfi" andis Eestis välja Mati Nigul, kelle kirjastus Matrix Publishing on skandaalseid raamatuid varemgi avaldanud. Oma sõnul otsustas kirjastaja "Mein Kampfi" eesti keeles välja anda sellepärast, et keegi teine ei oleks Eestis seda nagunii teinud. 

Matrix Publishing ei ole esimene ega ainus Eesti kirjastus, kes on "Mein Kampfi" välja andnud. Raamatukogudest ja antikvariaatidest võib veel leida kirjastuse Andres 602-leheküljelist pehmekaanelist väljaannet 2017. aastast. Peale selle hakkas saarlane Peeter Kask 2003. aastal  Hitleri teost tõlkima omal käel.

Kask jõudis avaldada kuus esimest peatükki ja neid teatud ringkondades levitada, kuid oli sunnitud töö pooleli jätma. Selle põhjuseks olid tema sõnul "tumedate jõudude" ähvardused tema lähedaste tervise kohta.

Mida kujutab endast "Mein Kampf"

Raamatu "Mein Kampf" ("Minu võitlus") kirjutas Saksa Natsionaalsotsialistliku Töölispartei (NSDAP) juht Adolf Hitler Landsbergi vanglas "õlleputši" eest karistust kandes. Raamatu toimetajaks sai partei aseesimees Rudolf Heß. 

Mõned ajaloolased arvavad, et raamatu kirjutas Heß ise, Hitler ainult dikteeris talle üldsõnaliselt oma ideid ja mälestusi, sest füüreri kirjanduslik andekus ei ole kuidagi ilmnenud ei enne ega pärast "Mein Kampfi".

"Mein Kampf" kujutab endast Hitleri autobiograafiat, tema partei lühiajalugu ja natsionaalsotsialismi ideede kokkuvõtet. Raamatu esimene köide ilmus 1925. aastal ja teine, "Natsionaalsotsialistlik liikumine", 1926. aastal. Raamatu algpealkiri oli "Neli ja pool aastat võitlust vale, rumaluse ja arguse vastu", kuid kirjastaja Max Amann pidas seda liiga pikaks ja lühendas selle kahesõnaliseks.

Enne Hitleri võimuletulekut ostsid raamatut põhiliselt NSDAP liikmed, kuid pärast 1933. aastat suurenesid selle tiraažid ja läbimüük järsult, sest raamatut hakati kohustuslikus korras jagama mitte ainult igale natsionaalsotsialistile, vaid ka Saksa noorpaaridele traditsioonilise Piibli asemel. Iga uustrüki eest maksti Hitlerile 1–2 miljonit marka, mis tõi talle terve varanduse.

Zahharova: "Mein Kampfi" avaldamisega teeb Eesti endale häbi

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova pööras tähelepanu  raamatu "Mein Kampf" Eestis valmivale uuele tiraažile ja kutsus rahvusvahelisi organisatsioone üles Eesti võime mõjutama. Tema sõnul mõistab Venemaa välisministeerium natsikirjanduse levitamise Eestis hukka. 

© Sputnik / Илья Питалев
Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova

Zahharova arvates toob sellise teose nagu "Mein Kampf" taasavaldamine — isegi kui tekst on varustatud ajaloolaste kriitiliste kommentaaridega — kaasa riski, et sellest saab Euroopas Teise maailmasõja tulemuste ümberhindamise ja natsikurjategijate rehabiliteerimise katsete valguses ideoloogiline pomm.

Ta kutsus rahvusvahelisi organisatsioone nagu Euroopa Nõukogu, OSCE, EL ja ÜRO üles ametlikule Tallinnale survet avaldama. Zahharova avaldas ka lootust, et Eesti üldsus "takistab otsustavalt oma maa muutmist Euroopa neonatsluse kantsiks", võttes eeskuju suurimatest raamatupoekettidest, kes on  "Mein Kampfi" müümisest keeldunud.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Kordusõppus. "Mein kampf" on Saksamaal taas bestseller
Huumor miljonite tragöödia üle: Eestis ilmus koomiks "Hipster Hitler"
Psühholoog: hipsteri stiilis Hitler muudab noorte ettekujutust ajaloost
Tagid:
kauplused, Eesti, Mein Kampf

Peamised teemad