20:35 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Eesti uudised
lühendatud link
106 0 0

Siseminister Mart Helme inspekteeris koos "põlualuse" politsei- ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheriga Eesti-Vene piirirajatisi, mille projekt muutub iga aastaga järjest kallimaks.

TALLINN, 26. august — Sputnik, Oleg Leontjev. Idapiiri väljaehitamine on vältimatu, kuid seda tuleks teha odavamalt, seda samm-sammult tehniliste vahenditega täiustada, ütles siseminister Mart Helme Ida-Eestisse tehtud kontrollkäigul.

"Rahu kuulutamine" siseministeeriumis

Siseminister Mart Helme ning politsei- ja piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheri ühine reis Eesti-Vene piirile näitas nende vahel sõlmitud töörahu, pärast seda, kui peaminister Jüri Ratas siseministeeriumis puhkenud konflikti lahendas. 

Peatused tehti Narva piirivalvekordonis ja Värska piirikontrollpunktis. Mart Helme ja Elmar Vaher osalesid Eesti-Vene piiri jalgsipatrullimisel, mille käigus tutvuti piiri keeruliste lõikudega. Viimane peatus tehti kohas, kus ühinevad Eesti, Venemaa ja Läti piirid.

Helme: õpime vigadest

"Kagupiiril on keeruline ja liigendatud maastik, mistõttu teedeehitus on siin äärmiselt oluline. Peame õppima vigadest, mis on juba väljaehitatud piirilõigul ilmnenud," ütles siseminister pärast inspekteerimist. 

Председатель партии EKRE Март Хельме
© AP Photo / Raul Mee
Siseminister ja EKRE esimees Mart Helme

Mart Helme sõnul on idapiiri väljaehitamine vältimatu, kuid seda tuleb teha odavamalt ja täiustada seda tehniliste seadmetega samm-sammult. Neljapäeval, 29. augustil toimub Piusa kordonis Eesti valitsuse istung, kus arutatakse Helme ettepanekuid Venemaa "kullast piiritara" ehitamise kulude vähendamiseks.

Idapiir muudetakse "Idavalliks"*

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, kuidas 2019.-2022. aasta eelarvestrateegia arutamisel ilmnes miljardi ja 300 miljoni euro suurune puudujääk, mille tõttu saadeti kõikidele ministeeriumidele peale kaitseministeeriumi juhised kulude vähendamiseks 11% ja külmutati varem lubatud riigitöötajate (politsei, päästjate, õpetajate jt) palgatõus.

Juri Ratase uue valitsuse üheks peamiseks probleemiks, mille "vanast" kabinet talle pärandas, oli Eesti-Vene piiri korrastamine. "Uus Idavalli", mis on tegelikult elektrooniliste jälgimisseadmetega kõrgtehnoloogiline tara, rajamise kulud on selle ehituse algusest saadik esialgselt kavandatud 79 miljonilt eurost praeguseks tõusnud 320 miljoni euroni.

See pani isegi Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) kõige innukamatest patriootidest ministrid kahtlema pakilises vajaduses end iga hinna eest Venemaast piiritaraga eraldada. Nii tegi siseminister ja EKRE esimees Mart Helme eelarvestrateegia arutelul ettepaneku külmutada "kullast tara" ehitamine, põhjustades sellega opositsiooni hukkamõistu. 

Лео Куннас
© Estonian Defence Forces
Leo Kunnas

EKRE nimekirjas Riigikokku valitud kirjanik Leo Kunnas, kes kirjutas fantastilise raamatu Venemaa rünnakust Eestile "Sõda 2023", kutsus üles eeskuju võtma Soomest: "Soomlased ei hakanud oma pikale maismaapiirile Venemaaga piirdeid ehitama ega kavatse seda teha ka tulevikus. Nad ei näe sellel mõtet,"

* Idavall (sks. k. Ostwall) oli strateegiline kaitseliin, mille Hitler rajas Teise maailmasõja käigus 1943. aasta sügiseks Nõukogude-Saksa rindele Narva jõe, Pihkva, Vitebski ja Orša linnade ning Soži, Dnepri ja Molotšnaja jõe joonele. Natside väejuhatus lootis Idavallil kestvaid lahinguid, kuid Nõukogude väed murdsid 1943. aastal Melitopoli operatsiooni ja 1944. aastal Vitebski-Orša operatsiooniga Idavallist läbi.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Õiguskomisjon tahab idapiiri kiiremat ehitamist
Riigikontrolör: idapiiri väljaehitamise kava on puudulik
Liisingautodega saab taas üle idapiiri
Tagid:
riigieelarve, siseminister, Elmar Vaher, Mart Helme, Ida-Eesti, idapiir

Peamised teemad