03:47 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
52 0 0

Eelarve pingelisus sundis Eesti valitsust idapiiri väljaehitamise rahastuskava uuesti läbi vaatama ning piiritara ehitamine piirile Venemaaga muutus tublisti odavamaks.

TALLINN, 30. august — Sputnik. Eesti valitsus otsustas heaks kiita siseminister Mart Helme väljapakutud alternatiivse variandi idapiiri väljaehitamiseks. Seeläbi kujuneks piiriehitus märksa odavamaks, kuid nagu peaminister Jüri Ratas kinnitab – mitte turvalisuse arvelt. 

Siseminister Mart Helme väljapakutud alternatiivne projekt näeb ette taristukomponentide arvu vähendamist, mis muudab projekti senisest soodsamaks. Värskete arvestuste kohaselt läheb idapiiri ehitus maksma 130 miljonit eurot, seega 57,5 miljonit vähem kui esialgu kavandati. 

Министр внутренних дел Эстонии Март Хельме (в синем) посетил границу
© Фото : Siseministeerium
Eesti siseminister Mart Helme idapiiril.
Samas otsustas valitsus eraldada täiendavalt 12 miljonit eurot maismaa piirilõigu väljaehitamiseks. Peaminister Jüri Ratas kinnitas, et uus kava põhineb täpsustatud arvestustel ja selgematel vajadustel, aga see ei tähenda vähimaidki järeleandmist piiri kvaliteedis või turvalisuses.

Eesti idapiiri ehituskava

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et valitsus kiitis 2016. aasta märtsis heaks Venemaaga külgneva riigipiiri täpse ehituskava. Olenevalt maastiku iseärasustest ja looduslikest tingimustest püstitatakse maismaapiirile Venemaaga ühtekokku ligi 90 kilomeetri pikkune ja 3 meetri kõrgune tara

Samuti paigaldatakse piirile kaasaegsed turvaseadmed, mis aitavad takistada ebaseaduslikku piiriületust ning piiriülest kuritegevust. Piiriehitus läheb eeldatavalt maksma 190 miljonit eurot.

Ministrid ei välistanud siiski ka ehitusesumuse suurenemist seoses hinnatõusu ja juba rajatud taristu hoolduskulude kasvuga.

2019.-2022. aasta eelarvestrateegiat arutades seisis Eesti uus valitsus silmitsi ühe miljardi euro suuruse puudujäägiga, mistõttu saadeti kõigile ministeeriumidele peale kaitseministeeriumi ettekirjutused kärpida oma kulutusi 11% võrra ja ühtlasi külmutati eelarvelistele töötajatele varem lubatud palgatõus.

Rahanappus mõjutas ka ministrite suhtumist idapiiri väljaehitamisse. Näiteks tegi siseminister ja EKRE esimees Mart Helme eelarvestrateegia arutelul ettepaneku "kullast tara" ehitus külmutada, kutsudes sellega esile opositsioonipoolse hukkamõistu. 

Lugege lisaks:

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Peaminister: idapiiri ehitusega tuleb edasi minna
Piirivalvejuht: piiriehitus tõstab julgeoleku kõrval ka kohalike elukvaliteeti
PPA kuulutas välja kagupiiri ehitushanke
Tagid:
Mart Helme, siseminister, ehitustööd, idapiir, riigieelarve, riigipiir, Eesti

Peamised teemad