04:40 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Eesti uudised
lühendatud link
145 0 0

Justiitsminister Raivo Aeg andis Eesti vabadusvõitlejatele üle Vabaduse Tammepärja aumärgid. Autasustatute hulgas oli ka neid, kes teenisid relvaga käes vabariiki okupeerinud natse.

TALLINN, 31. august — Sputnik. Kolmanda Reichi käsilased, kes relvaga käes tões ja vaimus teenisid Saksa okupatsiooni ajal natsirežiimi, said justiitsminister Raivo Aegi käest autasud. Pidulik sündmus leidis aset Vene vägede Eestist väljaviimise 25. aastapäeval.

Kelle "vabaduse" eest natsid võitlesid

36 "vabadusvõitlejat" said reedel, 30. augustil Tallinnas kätte riikliku autasu Vabaduse tammepärg. Aumärgid andis üle justiitsminister Raivo Aeg isiklikult. 

"Ka kõige hirmsamate sõnadega pole võimalik kirjeldada neid ebainimlikke õudusi, mida meie rahval on tulnud üle elada," ütles minister, pidades silmas aegu, mil Eesti sai Moskvast toetusi, nagu nüüd saadakse neid Brüsselist. 

Министр юстиции Райво Аэг вручает Дубовый венок свободы
© Фото : Justiitsministeerium
Justiitsminister Raivo Aeg annab üle Vabaduse Tammepärja aumärgi

"Siin on suured teened kõigil vabadusvõitlejatel – metsavendadel, soomepoistel*, kaitselahingute veteranidel**, vabadusvõitluses osalenud koolilaste põrandaaluste ühenduste liikmetel, okupatsiooni vastu vaba sõnaga võidelnud dissidentidel," sõnas justiitsminister. 

Гиммлер беседует с добровольцами, вступившими в Waffen-SS. 1943 год.
© Фото : Public Domain
Himmler vestlemas Waffen-SS vabatahtlikega 1943. aastal.

On märkimisväärne, et võimude reklaamitavas "Eesti vabadusvõitlejate" nimekirjas polnud kedagi, kes aastatel 1941–1944 kaitses ja vabastas Eestit natside okupatsioonist. See-eest anti aga aumärk "kangelastele", kes teenisid relvaga käes ustavalt hitlerlikke okupante.

Millal tähistatakse Eestis patriootide päeva

Vene vägede Eesti territooriumilt väljaviimise aastapäeval "Eesti vabadusvõitlejate" autasustamise traditsiooni viis sisse Raivo Aegi erakonnakaaslane erakonnast Isamaa ja tema eelkäija justiitsminister Urmas Reinsalu. On tähelepanuväärne, et ministri käest sai Vabaduse Tammepärja aumärgi isegi laste vastu suunatud seksuaalkuritegudes süüdi mõistetud isik.

"Just Vene okupatsioonivõimude Eestist lahkumise päev on sümboolne kuupäev, mil saame tähistada Eesti rahva võitu!" ütles Raivo Aeg, keda ei pannud seejuures ilmselt piinlikkust tundma ka võõrriikide sõjaväelaste, tankide ja hävitajate kohalolek Eestis. Saali kogunenud "vabadusvõitlejate" aplausi saatel tegi justiitsminister ettepaneku kuulutada 31. august Eesti patriootide päevaks.

Justiitsministri autasu "vabadusvõitlejatele" kujutab endast tammelehtedest pärga, mis meenutab üht teist autasu - natsi-Saksamaa Raudristi rüütliristist tammelehtedega, millega natsid autasustasid ustava teenistuse eest Waffen-SS standartenführer Alfons Rebast, Waffen-SS 20. (Eesti) grenaderidiviisi viimast ülemat, kes loovutas selle ameeriklastele.

Brüssel suleb silmad käsilaste autasustamisele Eestis

Endiste SS-laste autasustamine "vabadusvõitlejatena" Vene vägede Eestist väljaviimise aastapäeval sobib igati Eesti võimude natsismi ülistava tegevuse loogikaga, ütles Venemaa politoloog Juri Svetov. 

Юрий Светов
© Фото : arms-expo.ru
Juri Svetov

Politoloogi arvates suhtub Venemaa sellistesse "sündmustesse" loomulikult põlgusega, kuid see ei mõjutada Eesti poliitikat selles küsimuses. "Iga riik ehitab oma kangelaste panteoni ise," ütles ta.

Svetov usub, et niikaua, kui Brüssel ei võta vastu resolutsiooni, mis kinnitaks natsismi ja selle heroiseerimise selget ja tingimusteta hukkamõistu, Eesti poliitika selles suunas ei muutu. Praegu aga ei kavatse Euroopa Liit selliseid resolutsioone vastu võtta ja seetõttu toimuvad sellised Eesti-laadsed "protsessid" ka teistes EL liikmesriikides.

Juri Svetovi venekeelset seisukohta saate kuulata siit: 

Светов о награждении солдат СС в Эстонии: каждая страна сама выбирает себе "героев"

* "Soomepoisteks" nimetatakse Eestis vabatahtlikke, kes osalesid Nõukogude-Soome sõjas ("Talvesõjas") aastatel 1939-1940 Soome poolel.

** Tegemist ei ole Suure Isamaasõja veteranidega, kes kaitsesid ja vabastasid Eestit natsismist, vaid nendega, kes Kolmanda Reichi üksustes teeninud eestlastega.

Lugege lisaks:

Kui kõnelevad arhiivid: Balti riigid mahitavad natsikurjategijaid

Ajaloolased: meil on tõendeid Eesti kollaborantide kohutavatest kuritegudest

Riigikogu liikmed ja sõjaväelased austasid Eesti SS-i mälestust Sinimägedel

Samal teemal

Eesti ja Leedu ühinesid ENPA-s tavapäraselt Venemaa vastu
Ajaloolane selgitas Molotovi-Ribbentropi pakti demoniseerimist Balti riikides
Eesti president võrdsustas NSV Liidu natsi-Saksamaaga
Kreml nimetas Venemaa ja natsi-Saksamaa võrdlemist jälestusväärseks
Tagid:
patrioot, vabadusvõitleja, aumärk, justiitsminister, Eesti

Peamised teemad