08:14 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Eesti uudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
46 0 0

Alates Balti riikide liitumisest NATO-ga tegelevad nende õhuruumi turvamisega rotatsioonikorras teiste Põhja-Atlandi alliansi liikmesriikide sõjalennukid. Moskva arvates kasutatakse väidetavaid Venemaa ohte käsitlevaid avaldusi NATO tugevdamiseks idatiival.

TALLINN, 3. september — Sputnik. Alates esmaspäevast, 2. septembrist asub NATO Balti õhuturbe programmi raames Ämari lennuväljal Eesti õhuruumi turvama Tšehhi õhuväeüksus. Venemaa on korduvalt juhtinud tähelepanu NATO ja Baltimaade esindajate põhjenduste ebapädevusele väidetavast "Venemaa ohust" ning peab NATO aktiviseerumist oma piiridel murettekitavaks. 

Tšehhi piloodid hävitajatel JAS-39C Gripen vahetavad rotatsiooni korras välja Briti kuningliku õhuväe pilootide ja tehnikute üksuse hävitajatel Eurofighter Typhoon. Tšehhi sõjaväe jaoks on see esimene selline kogemus Eestis.

Balti riikides pole õhupatrullimise jaoks sobivaid lennukeid, seetõttu on Põhja-Atlandi alliansi riikide lennukid alates 2004. aasta aprillist (pärast Balti riikide NATOga ühinemist) tegelenud rotatsiooni korras Balti riikide õhuruumi turvamisega.

2004. aastal võeti selleks otstarbeks kasutusele Zokniai lennuväli Leedus. Pärast renoveerimist lisandus 2014. aastast sellesse NATO programmi endine Nõukogude sõjaväelennuväli Ämaris. 

Британский истребитель сопровождает российский самолет
© Фото : RAF
Briti hävitaja tuvastamas Vene hävituslennukit.
Sputnik Eesti teatel kujutab vaatleja Aleksander Hrolenko arvates USA ja NATO kasvav sõjaväetaristu Baltimaades Eestile ohtu nii sõjaliselt kui ka majanduslikult. Ainuüksi 2019. aastal eraldas Tallinn sõjalisteks kulutusteks umbes 590 miljonit eurot - see on vabariigi ajaloo rekordsumma, mis moodustab üle 2,1% riigi SKT-st. Eesti on juba üleküllastunud välismaistest sõjaväebaasidest ja relvadest, rõhutas Hrolenko.

Lääne "Vene ohu" retoorika taustal on välisriikide vägede arv Baltikumis viimase kahe aasta jooksul kasvanud 25 000-lt 40 000-le. Alliansi manöövrid piirkonnas on omandanud püsiva iseloomu. Balti riigid on Hrolenko sõnul muutumas Ameerika sõjaväepunkriks Venemaa piiride lähedal.

USA ja Eesti sõjalise potentsiaali ebaproportsionaalsus määrab Tallinna täieliku sõltuvuse ja alluvuse USA-le kaitsekoostöös. Rahumeelse majandusliku arengu asemel sukeldub riik militaristlikku psühhoosi (enam kui 20% Eesti kodanikest ootab Venemaa agressiooni).

Lugege lisaks:

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Kui pärisorjus teeb rõõmu: Eesti ​​USA vasallina
Ämari jaoks valmistati personaalne tuumalõhkepea
Ämari lennubaasi taristusse investeeriti neliteist miljonit dollarit
Meepoti juures: NATO laiendas Eesti õhuväebaasi
Tagid:
NATO, rotatsioon, õhuturbemissioon, Ämari, Tšehhi, Eesti

Peamised teemad