04:03 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
6801

Siim Kallas ei usu, et keskerakondlik valitsus oleks valmis praegust koalitsiooni Isamaa ja rahvuskonservatiividega välja vahetama liidu vastu Reformierakonnaga.

TALLINN, 4. september — Sputnik. Kõik kolm Eesti uude valitsusse kuuluvat erakonda – Keskerakond, Eesti Konservatiivne Rahvaerakond ja Isamaa – on oma liiduga rahul ega kavatse seda lõhkuda. 

Kallas peab väheusutavaks, et peaminister Jüri Ratase juhitav valitsusliit lähitulevikus laguneb, seda isegi vaatamata kohaliku meedia ja opositsiooni agarale kriitikale ministrite ja vastuvõetud otsuste suhtes. Kallas tunnistas, et kõik kolm erakonda kardavad konkurentsi tema erakonnaga ning on seetõttu valmis lahendama erimeelsusi ilma avaliku konfliktita.

Ei kaota lootust valitsusse pääseda

Samal ajal ei kaota Kallas lootust, et Reformierakond, mis oli võimul Eesti parlamendierakondade jaoks rekordpika aja - 2005. kuni 2016. aastani - võib siiski võimule naasta. Tema sõnul on Reformierakond jätkuvalt oluline poliitiline jõud, kellel on laialdane toetus, mida tõestavad valijaskonna arvamusküsitlused. Ta ei täpsustanud, kas erakond on valmis valitsuses olema ka "noorema venna" staatuses või võtab ta Keskerakonna kõrvale tõugates juhtimise enda kätte. 

Samas annavad ametisoleva valitsusjuhi ja Keskerakonna esimehe Jüri Ratase sammud ja avaldused tema sõnul tunnistust sellest, et too on olukorraga rahul: "Eks tema puhul on, jah, raske ette kujutada, et me teeksime koos mingit uut valitsust," lausus ta.

Kallas vastas ka küsimusele, millega tema erakond lähiajal tegelema hakkab: 

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Reformierakond ja Sotsiaaldemokraatlik Erakond üritasid Jüri Ratase valitsusele 30. augustil Riigikogus umbusaldust avaldada, kuid ei saanud kokku selleks vajalikku arvu hääli.

Opositsiooni umbusaldushääletuse formaalseks ajendiks sai siseministeeriumis puhkenud konflikt siseminister Martin Helme ja Politsei- ja Piirivalveameti peadirektori Elmar Vaheri vahel.

Peaminister Jüri Ratas lahendas konflikti vaenupoolte lepitamisega ning Mart Helme ja Elmar Vaher teatasid, et siseministeeriumi ees seisvate ühiste ülesannete täitmiseks jätkatakse koostööd. Reformierakond ja sotsiaaldemokraadid nõudsid aga jätkuvalt ultimatiivselt Rataselt Helme väljaheitmist, ähvardades vastasel korral umbusaldusavaldusega. Ratas keeldus neid nõudmisi täitmast.

Lugege lisaks:

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Peaminister: Helme ja Vaher räägivad oma suhted selgeks
Töötame edasi: peaminister loodab, et umbusaldushääletus kukub läbi
Riigikogu valimised võitnud Kaja Kallas: saime tohutult tugeva mandaadi
Tagid:
Riigikogu, umbusaldus, koalitsioon, opositsioon, Eesti

Peamised teemad