04:12 05. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1765
  • RUB86.7275
Eesti uudised
lühendatud link
11210

Regioonidevahelisel tippkohtumisel "Põhja- ja Baltimaade vaheline koostöö" (NB8) esitas Riigikogu spiiker Henn Põlluaas omaenda edasiste meetmete kava Venemaa jaoks, mida Vene Föderatsioon ise tõenäoliselt "vääriliselt" ei hinda.

TALLINN, 4. september — Sputnik. Venemaa-vastased sanktsioonid aitavad parandada suhteid Venemaa ühiskonnaga, väitis Eesti parlamendi juht Henn Põlluaas Tallinnas toimunud piirkondadevahelisel tippkohtumisel "Põhja-Balti koostöö" (NB8).

Moskva on omalt poolt korduvalt rõhutanud, et riigiga sanktsioonide abil suhtlemine annab vastupidise tulemuse.

Таллиннский саммит Сотрудничества между Северными и Балтийскими странами (NB8)
© Riigikogu / Erik Peinar
Põhja-Balti koostöö Tallinna tippkohtumine (NB8)

Soome, Rootsi, Norra, Islandi, Taani, Läti ja Leedu parlamentide spiikrid kogunesid teisipäeval, 3. septembril Laulasmaale Arvo Pärdi keskusesse. 2018. aasta NB8 tippkohtumise eesistujaks sai Island.
Põlluaas läheneb Venemaale vägagi "originaalselt"

Tippkohtumise üheks peamiseks teemaks sai Venemaa delegatsiooni õiguste hiljutine taastamine Euroopa Nõukogu Parlamentaarses Assamblees (ENPA-s).

Publiku poole pöördumisel rõhutas Riigikogu esimees Henn Põlluaas, et Põhjala ning Baltimaade (NB8) riikide regionaalne julgeolek on "jagamatu".

Таллиннский саммит Сотрудничества между Северными и Балтийскими странами (NB8)
© Riigikogu / Erik Peinar
Põhja-Balti koostöö Tallinna tippkohtumine (NB8)

Tema arvates on üheks peamiseks ohuks "reeglitel põhinenud maailmakorra halvenemine". Põlluaas süüdistas selles mõistagi Venemaad, kelle "süstemaatiline destabiliseeriv ja agressiivne käitumine" puudutab Eesti spiikri sõnul mitte ainult riigi naabreid, vaid kogu Euro-Atlandi piirkonda.

Põlluaas kutsus NB8 riike üles säilitama Venemaa sanktsioonide režiimi "kuni Ida-Ukraina agressiooni lõpuni" *, parandades samal ajal oma sidemeid Venemaa ühiskonnaga.

Kunstiteadlase haridusega Põlluaas lisati Venemaa välisministeeriumi poolt russofoobide nn "musta nimekirja", kelle sisenemine Venemaa territooriumile on keelatud.

Skandinaavlased on rohkem kliimaküsimuste üle mures

Teised tippkohtumisel osalejad olid rohkem huvitatud muudest teemadest. Nii rõhutasid näiteks Läti ja Leedu seimi esimehed vajadust idapartnerluse riikide aktiivsema toetamise järele, nende kaasamiseks ühistegevustesse ja kogemuste vahetamiseks demokraatia edendamisel vastastikuste visiitide kaudu.

Seevastu Põhjamaade parlamentide juhid rääkisid lähemalt keskkonna- ja kliimapoliitika kasvavast tähtsusest regionaalse julgeolekupoliitika kujundamisel. Arutleti ka inforünnakute ennetamisest ja inimeste teadlikkuse tõstmisest desinformatsiooni vallas.

Таллиннский саммит Сотрудничества между Северными и Балтийскими странами (NB8)
© Riigikogu / Erik Peinar
Põhja-Balti koostöö Tallinna tippkohtumine (NB8)

Lisaks puudutati Suurbritannia eelseisva Euroopa Liidust väljaastumise teemat seoses vajadusega jätkata tulevikus tihedaid suhteid selle riigiga, eriti väliskaitse ja julgeoleku valdkonnas. Aastal 2020 saab Põhja-Balti NB8 eesistujaks Eesti.

Sanktsioonid kahjustavad peamiselt Euroopat ennast

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas USA ja Euroopa Liit hakkasid Venemaa suhtes 2014. aastal sanktsioone kehtestama – kohe pärast relvastatud riigipööret Ukrainas ja Krimmi taasühinemist Venemaaga – ning seejärel piiranguid mitmel korral laiendasid.

Nii peatati läbirääkimised viisavabaduse üle, patriootlikele Venemaa riigiteenistujatele, poliitikutele ja ettevõtjatele kehtestati sisenemiskeeld EL-i riikidesse, nende varad külmutati ning kehtestati kaubandus-, finants- ja sõjalise koostöö piirangud.

USA ja teiste lääneriikide sanktsioone peetakse Moskvas lühinägelikeks ja kasututeks. Venemaa juhtkond on varem korduvalt teatanud sanktsioonisurve kaudu Venemaa välispoliitika muutmise katsete mõttetusest.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Eesti peaminister kiirustab Balti kolleege Rail Balticu projektiga
Tagid:
NB8, spiiker, parlament, Põhjamaad, Baltimaad, Eesti

Peamised teemad