06:06 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Eesti uudised
lühendatud link
Eesti valitsus - 2019 (111)
70 0 0

Esmakordselt viie kuu jooksul alates uue valitsuse ametisseastumisest ületas kolme Eesti koalitsioonierakonna – Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja erakonna Isamaa - toetus opositsiooni – Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku erakonna - oma.

TALLINN, 4. september — Sputnik. Eesti uuringufirma Norstat küsitlustulemus kinnitas valijate poliitiliste eelistuste kardinaalset muutust tänavu augustis - pärast mitu kuud kestnud valitseva Keskerakonna reitingute langust hakkas tema toetus valijate seas kasvama. 

Tsentristide reiting tõusis järsult - 17,8%-lt augustis kuni 22,9%-ni septembris - koguni 5,1%. Keskerakonna tõus algas just augusti viimasel nädalal ja hüppas 1,5% võrra.

Sama märgatav - 1,1% oli nädalaga suurima opositsioonierakonna Reformierakonna toetuse langus, mis kukkus praegusele 34,6%-le. Just nii suur osa valijatest on valmis tema poolt hääletama, kui lähiajal toimuksid parlamendivalimised. Eesti peamise opositsioonierakonna toetus on langenud juba neli nädalat järjest pärast kuudepikkust stabiilset toetust, märkisid sotsioloogid. 

Eesti erakondade reiting 5. august - 2. september 2019.
Esmakordselt pärast praeguse Eesti valitsuse ametisse astumist (aprillis 2019) ületas kolme koalitsioonierakonna – Keskerakonna, EKRE ja Isamaa toetusreiting - 46% kahe opositsioonilise erakonna - Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatliku Erakonna – summaarse reitingu - 44,4%. 

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Keskerakonna toetus kasvas vaid eestikeelsete valijate toetuse suurenemise arvel. Mitte-eestlaste seas langes peaministri partei reiting 61%-lt juulis 57%-ni augustis. Samal ajal on tsentristide jaoks just venekeelse valija toetus hädavajalik võiduks nii kohalikel, kui ka parlamendivalimistel.

Viimastel aastatel on tsentristide toetus venekeelsete valijate seas olnud 80% või üle selle. Esmakordselt kõigi küsitluste ajaloos langes see nüüd alla 60%. Sotsioloog ja politoloog Juhan Kivirähk on kindel, et valitsev Keskerakond kaotab üha enam venekeelseid valijaid koalitsiooni tõttu EKRE-ga, mis on tuntud oma terava suhtumise poolest migrantidesse ja avaldustega eesti keele ja kultuuri kaitsmisel ning kohaliku venekeelse elanikkonna vastu.

8. augustil 2019 täitus praegusel Eesti valitsusel sada ametis oldud päeva.

Lugege lisaks:

Teema:
Eesti valitsus - 2019 (111)

Samal teemal

Töötame edasi: peaminister loodab, et umbusaldushääletus kukub läbi
President: Eesti riiki juhitakse vaid Riigikogu saalist
Enesekindel poliitik või juhuslik inimene: millist rolli mängib Eesti president
Politoloogid seletavad, mis on lahti Keskerakonnale "venelaste" antud reitinguga
Tagid:
opositsioon, koalitsioon, reiting, Norstat, Eesti

Peamised teemad