00:34 12. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1276
  • RUB80.2104
Eesti uudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
67 0 0

Seadusemuudatus võimaldab pärast Brexitit aastase üleminekuperioodi, et Eestis alaliselt elavate isikute Ühendkuningriigi juhiload ei muutuks kehtetuks, teatab Maanteeamet.

TALLINN, 8. september — Sputnik. Valitsus otsustas täiendada Brexiti tuleku eel liiklusseadust, et Ühendkuningriigi juhilubade omanikel oleks võimalik ka edaspidi Eestis autot juhtida.

Seadusemuudatus võimaldab pärast Brexitit aastase üleminekuperioodi, et Eestis alaliselt elavate isikute Ühendkuningriigi juhiload ei muutuks kehtetuks. Enne Brexitit Eestisse elama asunud isiku Ühendkuningriigi juhiluba kehtib pärast Brexitit veel 12 kuud ning selle aja jooksul tuleks juhiloa omanikul see vahetada Eesti juhiloa vastu. Väljavahetamine toimub ilma eksamiteta ning tasuda tuleb vaid riigilõiv.

Kui toimub lepinguta Brexit, siis enne Brexitit Eestisse elama asunud isiku Ühendkuningriigi juhiluba kehtib pärast selle aasta 31. oktoobrit veel 12 kuud. Teisalt kui Ühendkuningriik lahkub EL-ist lepinguga, siis Eestisse elama asunud isiku Ühendkuningriigi juhiluba kehtib veel 12 kuud pärast üldise Brexiti ülemineku aja lõppu ehk alates järgmise aasta 31. detsembrist kuni 2021. aasta lõpuni.

Kui üleminekuaeg saab läbi, muutub Ühendkuningriigi juhiluba Eesti seaduse silmis kolmanda riigi juhiloaks, ehk edaspidi on tegu tavapärase Viini 1968. aasta teeliikluse konventsiooni juhiloaga.

See tähendab, et Eestisse reisimisel selline juhiluba jätkuvalt kehtib, kuid kui isik asub Eestisse alaliselt elama, siis peab ta juhiloa vahetama Eesti juhiloa vastu 12 kuu jooksul alatest alaliselt elama asumisest.

Suurbritannia peaminister Boris Johnson on teatanud, et riik lahkub euroliidust tänavu 31. oktoobril igal juhul — kas leppega või leppeta. Tema sõnul algab pärast euroliidust lahkumist uus ajastu — tee õitsengule, et Suurbritanniast saaks "kõige suurepärasem koht maa peal".

Ekspertide hinnangul võib euroliidu kogukahju, mis tuleneb Suurbritannia väljaastumisest, küündida üle 160 miljardi euro. Eesti majandus võib "kõva" Brexiti korral kaotada ligi 200 miljonit eurot, töökoha kaotab 2700 eestimaalast.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teeb Suurbritannia valitsus praegu agarasti ettevalmistusi Euroopa Liidust leppeta ehk nn karmiks lahkumiseks, mis peab aset leidma 2019. aasta 31. oktoobriks.

Loe lisaks: 

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)

Samal teemal

Brexit – protsess läks käima
Tagid:
ühiskond, juhiluba, Eesti, Suurbritannia, maanteeamet

Peamised teemad