00:58 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Eesti uudised
lühendatud link
8510

Audit tuvastas ebaõnnestunud lahendused ja riskikohad siseministeeriumi, sotsiaalministeeriumi, justiitsministeeriumi ning haridus- ja teadusministeeriumi infosüsteemide rakendamisel.

TALLINN, 12. september — Sputnik. Vähemalt neli üheksast analüüsitud riiklikust infosüsteemist osutub ebaõnnestunuks, tuvastati arvukalt vajakajäämisi ja riskikohti.

Audit näitas, et auditeeritud üheksast tarkvaraarenduse projektist neli projekti ebaõnnestusid – Eesti teadusinfosüsteem (ETIS2), infosüsteem kohtutäituritele täitemenetluse läbiviimiseks (e-Täitur), sotsiaalkaitse infosüsteemi teine versioon (SKAIS2), Politsei- ja Piirivalveameti isikutuvastuse- ja menetluse infosüsteem (UUSIS). Ebaõnnestunuks loeti projekt juhul kui projekt ei viidud läbi ettenähtud eelarvega, kokkulepitud ajaks ning vajaliku funktsionaalsusega.

Riskid on liiga suured

Põhiliste riskide hulgas, mis kokkuvõttes viisid Riigikontrolli kriitiliste järeldusteni, on esile toodud infosüsteemide tarkvaraarenduste väär või puudulik eesmärgipüstitus ja -sõnastus.

Lisaks sellele on õigusaktid tarkvara arendusprojektide käigus sageli muutunud, mistõttu on tulnud teha juba valmis infosüsteemis muudatusi, ent projektijuhi või projekti teostaja teadmised on osutunud ilmselt puudulikuks ega ole vastanud püstitatud ülesande kvaliteedinõudele.

Tunnistati, et pahatihti on tarkvara tarvis valitud veebiplatvorm osutunud jätkusuutmatuks, selle kujundamisel on kasutatud suletud lähtekoodi või ülearu keerulist rakendusprotsessi, mistõttu nüüdseks ilmnenud vead on sageli jäänud testimisel tuvastamata, kontrollimisel varjatuks ja parandamata.

Euroopa Liidu toetuste eest lõpetati eelarveperioodil 2007–2013 kokku 232 infokommunikatsiooni tehnoloogia (IKT) valdkonna projekti kogumaksumusega 53,4 miljonit eurot. Riigi infoühiskonna arengukava viimase eelarveprognoosi järgi peaks ajavahemikul 2014–2020 kuluma IKT-lahendustele kokku 223 miljonit eurot.

Eesti e-riik kipub vananema

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, juhtis Eesti president Kersti Kaljulaid tähelepanu e-riigi infosüsteemidega seotud kriitilisele olukorrale.

Oma kõnes Riigikogu sügishooaja 9. septembril peetud avaistungil nentis ta, et "vananema kippuv e-riigi tuum" vajab isegi praeguse taseme hoidmiseks lisaraha."

"Me peame valmistuma hetkeks, mil kvantarvutid muudavad tänased identimise meetodid kõlbmatuks. Peame mõtlema, kuidas me sellel hetkel omame kiiret ja eelarveliselt kättesaadavat ligipääsu uutele identimismudelitele, mida küll õnneks juba siinkandiski erasektoris arendatakse," ütles Kaljulaid.

Ta on veendunud, et juba praegu tuleb otsida rahalisi ja tehnoloogilisi ressursse aegunud kasutajaliideste parandamiseks ja vajaliku küberturvalisuse tagamiseks.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Uuring: Riia on rohkem IT-linn kui Tallinn
Maailma IT-hiiud valmistavad inimkonda ette "maimukese" ilmaletulekuks
Venemaa kogemus: IT-spetsialiste on võimalik välismaalt tagasi saada
Eesti IT-ettevõtted digiteerisid Moldova kahe kohtu arhiivid
Tagid:
digi, küberturvalisus, infosüsteemid, e-riik, riigikontroll

Peamised teemad