05:07 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Eesti uudised
lühendatud link
69 0 0

Oleme harjunud mõtlema pealinnast kui tõmbekeskusest. Vaadates Tallinnas elavate inimeste liikumist aga teise mätta otsast, on see ühtlasi suurima väljarändajate arvuga Eesti omavalitsusüksus, teatab Statistikaamet.

TALLINN, 14. september — Sputnik. Viimase nelja aastaga on Tallinnast välismaale lahkunud 21 185 inimest, mis on tunduvalt rohkem kui selle aasta algul oli elanikke Pirita linnaosas. Tallinnas on kodu 33% Eesti elanikest. Kogu Eesti välisrändest 44% moodustavad pealinnast lahkuvad inimesed.

Lahkuvad pigem noored inimesed

Kõige suurem hulk väljarändajaid on 20–39-aastased. Iga lahkuja mõjutab seega tööjõuliste inimeste arvu ja leibkondade toimetulekut. See võib tähendada Eestis sündimata jäänud lapsi, täitmata töökohti ja asutamata ettevõtteid.

Maailmas ringi liikuda on loomulik ja positiivne. Eesti ei peaks kunagi saama suletud riigiks, aga Tallinnast välismaale suundujaid on märkimisväärselt palju.

Tallinna linnajuhid ja ehk meie kõik peaksime sellele tõsiselt mõtlema, seisab teates. Peale talentide koju kutsumise tuleks rohkem tähelepanu pöörata ka inimeste kodushoidmisele ja neile siin arenguvõimaluste loomisele.

© Sputnik / Deniss Grabussov

Väljarände vähendamine on üks sekkumiskoht, mis aitaks Eesti tulevikuväljavaateid parandada ja sotsiaalseid probleeme kontrolli all hoida.

Rahvusvaheline Valuutafond ennustab, et Ida-Euroopa riigid kaotavad sajandi keskpaigaks veerandi tööealisest elanikkonnast. 

Tööealise elanikkonna arvu vähenemine on tõepoolest kõigi kolme Balti riigi majanduskriisi peamine põhjus, usub Venemaa Balti Uuringute Assotsiatsiooni president, majandusteaduste doktor professor Nikolai Meževitš.

"Kõige nõudlikumad, kirjaoskajad, ettevalmistatud inimesed lahkuvad. See on katastroof," ütles ekspert Sputnik Eesti intervjuus.

Meževitši sõnul ei tohi inimest keelata riigist lahkuda, vaid luua tingimused, mille alusel lihtsalt ei lahkuta. Taoliste tingimuste loomine ongi riigi ülesanne.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Euroopa demograafilised perspektiivid 2050

Loe lisaks:

Samal teemal

Olge lahked: Läti restoranid soovivad ukrainlaste sisselaskmist
Baltimaad ei adu kõigi demograafiliste probleemide tõsidust
Siseminister soovib pseudo-ukrainlaste tõttu lõpetada viisavabaduse Ukrainaga
Ukraina migrantide arv läidab Eesti rahvuslastes armastuse venelaste vastu
Tagid:
elanikkond, väljaränne, Statistikaamet, Tallinn, Eesti, rahvastik

Peamised teemad