20:56 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Eesti uudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
60811

Balti riikidele 1991. aastal iseseisvuse võimaldamise tingimuseks oli Baltikumi täielik demilitariseerimine. Politoloog Vladimir Olentšenko leiab, et praegune NATO kohalolek Balti riikides annab tunnistust Baltimaade poolt endale võetud kohustuste rikkumisest.

TALLINN, 17. september — Sputnik. Venemaa Teaduste Akadeemia Primakovi-nimelise maailmamajanduse ja rahvusvaheliste suhete instituudi vanemteadur Vladimir Olentšenko uuris Balti vabariikide poolt 1991. aastal iseseisvuse saavutamise ajalugu.

Muidugi toetas seda protsessi nende vabariikide elanikkond. Olentšenko meenutas Balti ketti, kuid samas oli sel sündmusel teadlase sõnul ka õiguslik alus. 

Nüüd, 28 aastat hiljem , on see protsess võtnud vastupidise suuna ja see teeb tõsist muret. 

Praegu Balti riikides toimuv militariseerimine on nende väikeste Balti riikide kohta väga kompaktse ja ulatusliku iseloomuga. Olentšenko on veendunud, et see tekitab elanikkonnas rahulolematust ja just sellega on seletatav üha ilmsem lõhe Balti riikide poliitikute ja rahva vahel. Militariseerimine ei too elanikkonnale ei moraalset, poliitilist ega materiaalset kasu.

Sputnik Eesti pressikeskuses toimunud Tallinn–Moskva videosilla raames esitlesid Venemaa teadlased ulatuslikku raportit "Turvalisus Läänemere idaosas" mis põhineb Balti riikide militariseerimisprotsessi analüüsil, alates nende iseseisvumisest 1991. aastal kuni tänapäevani.

Vladimir Olentšenko venekeelset intervjuud saate kuulata siin: 

Владимир Оленченко: страны Балтии нарушили условия договора о получении независимости
Lugege lisaks:

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Muinaslugu: kuidas Vene väed tegelikult Baltimaadest lahkusid
Iseseisvuse alged: Eesti parlament hääletas ELi lippude vastu
Eestis paikneb alaliselt USA sõjaväe salajane eriüksus
Riigipeade kohtumise eel: mida ootavad Moskva ja Tallinn
Tagid:
NSV Liit, rikkumine, tegevuskava, militariseerimine, iseseisvus, Eesti

Peamised teemad