09:51 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Eesti uudised
lühendatud link
9010

Eesti ei lubanud 2018. aastal Venemaa uurimislaevu siia remonti tulla. Tänavu andis Eesti Vabariigi välisministeerium siiski loa kahe Venemaa laeva plaanilisteks remonditöödeks Eesti laevatehases.

TALLINN, 18. september — Sputnik, Maria Naumenko. Sputnik Eesti uuris välisministeeriumi diplomaatiliste suuniste muutumise põhjuseid. 2019 aastal teostati kahele uurimislaevale – "Akadeemik Primakov" ja "Bavenit" – plaanilisi remonditöid Tallinn Shipyard OÜ-s ning täiendati siin ka laevade varusid. Mõlemad laevad lubati Eesti territoriaalvetesse välisministeeriumi eriloal.

Näiteks täideti kevadel Tallinnas suur tellimus masuudi tarnimiseks enam kui 1,5 miljoni dollari eest uurimislaeva "Akadeemik Primakov" tarbeks.

Балтийский судоремонтный завод
© Фото : BLRT Grupp
Balti Laevaremonditehas BLRT

Nagu Sputnik Eestile "Rosgeologia" pressiteenistuses selgitati, tuleb eeskirjade kohaselt teostada regulaarseid remonditöid, mille toimumiskoht määratakse kindlaks avatud hanke tulemuste põhjal. Saadud tehnilisi ja hinnapakkumisi arvesse võttes võitis konkursi Eesti ettevõte Tallinn Shipyard.

"Konkursi niisugune tulemus on objektiivselt põhjendatud – mõlemad laevad on välismaal ehitatud ja varustatud välismaise tehnikaga, nende kvaliteetseks remondiks on vaja välismaiseid varuosi ja konsultatsioone seadmeid tootnud ettevõtetelt," teatas Vene valdusettevõte.

Логотип BLRT Group.
© Sputnik / Вадим Анцупов
Balti Laevaremonditehas BLRT

Lisaks rõhutas "Rosgeologia", et logistiliselt on lihtsam varuosi Tallinna laevatehasesse toimetada ja spetsialiste sinna kutsuda. See omakorda vähendab laeva dokis viibimise aega ja remondi lõplikke kulusid.

Venemaa valdusettevõttes juhiti tähelepanu asjaolule, et laevade saabumine Tallinna laevaremonditehasesse oli ettevõtte, Venemaa välisministeeriumi ja meretehase enda poolt eelnevalt Eesti välisministeeriumis kokku lepitud.

Tallinna laevatehas andis välja isegi reklaamklipi "Akadeemik Primakoviga". Uurimislaeva kapten Aleksandr Štšjokin ütleb oma videos, et Tallinnas teostatakse mitmesuguseid töid: alates puhastamisest, kere värvimisest kuni tehnoloogiliste seadmete, peamasinate ja tüürikompleksi remondini. 

Laeva kapten märgib ka Eesti remonditehase töötajate kõrget professionaalsust. Tema sõnul tehakse kogu töö õigeaegselt vastavalt tehnoloogia- ja ohutusnõuetele.

Kuidas lõppes intsident Teaduste Akadeemia laevaga

Tuletame meelde, et 2018. aasta sügisel keeldus Eesti välisministeerium selgitusi andmata Venemaa Teaduste Akadeemia okeanoloogiainstituudi uurimislaeva "Akadeemik Nikolai Strahhovit" Eesti territoriaalvetesse lubamast.

Laev suundus samuti kapitaalremondiks Tallinn Shipyard OÜ-sse, mis võitis hanke Vene teadlaste laevade teenindamiseks.

Otsustades selle põhjal, et "Rosgeologia", laevu teenindatakse nüüd Tallinn Shipyard OÜ-s, võivad ka eestlased taas TA laevade remondipakkumisi teha.

Välised mõjutajad nõudsid venevastast retoorikat", mistõttu Eesti võimud keeldusid uurimislaeva "Akadeemik Nikolai Strahhov" riigi territoriaalvetesse lubamast. Sellist arvamust jagab poliitanalüütik Rodion Denissov.

Общественный деятель, журналист, публицист Родион Денисов
© Sputnik / Александр Заболотный
Avaliku elu tegelane, ajakirjanik, publitsist Rodion Denissov

Eksperdi sõnul on USA-s alanud sisepoliitiline võitlus ja mõned Euroopa riigid on hakanud ameeriklaste tähelepanukeskmest välja jääma.

Ekspert juhib tähelepanu asjaolule, et Venemaa ja Eesti tavakodanike suhetes pole probleeme. Nii saavad eestlased alates 1. oktoobrist sõita tasuta elektroonilise viisaga lisaks Kaliningradile ka Peterburgi ja Leningradi oblastisse.

Denissovi sõnul on Tallinnas kaineid jõude ja poliitikud kinnitavad kuluaarides, et on valmis looma "normaalseid kultuurisuhteid kõigi naabritega", kuid ka euroatlantilised tendentsid riigis on tugevad.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Eesti sadamas kinni peetud laev vabastati aresti alt
Tagid:
USA, remont, laevandus, Venemaa, Tallinn, Eesti

Peamised teemad