05:45 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Eesti uudised
lühendatud link
Migratsioon Eestis (89)
97 0 0

Eesti ebaausatel tööandjatel on üha raskem võõrtöölisi petta, sest Ukrainast, Moldovast ja Valgevenest pärit töötajad on hakanud oma õiguste kaitsmiseks üha sagedamini juristide poole pöörduma.

TALLINN, 19. september — Sputnik. Eestis hakkab üha enam Ukrainast, Moldovast ja Valgevenest pärit võõrtöölisi oma õiguste kehtestamiseks juristide poole pöörduma.

Paljud endistest Nõukogude liiduvabariikidest tööle saabunud inimesed ei taha enam tööandjapoolse petmisega leppida ja pöörduvad abi saamiseks juristide poole.

Kõige sagedamini otsitakse õigusabi palga, ületundide maksmata jätmise ja ebanormaalsete elamistingimuste küsimuses, ütles "Eesti Õigusbüroo" tööõiguse jurist Katrin Martis.

Martise sõnul saavad inimesed vahel kätte vaid poole lepingus märgitud summast, kuid kuna nad on "töö leidmise võimaluse üle rõõmsad, nõustuvad nad kõigega".

Samas märkis advokaat, et viimasel ajal on võõrtöölised oma õigustest paremini aru saanud, kuna neid on juba palju ja nad aitavad oma kaasmaalastel õiglust jalule seada.

Eesti Ehitusettevõtjate Liidu tegevdirektori Indrek Petersoni sõnul on võõrtööjõu petmise probleem tõepoolest aktuaalne.

Tema arvates saab selle lahendada nn töökaardi kasutuselevõtuga, kust on võimalik leida teavet töötaja registreerimise kohta ja seda, millise ettevõttega ta seotud on.

"Kahjuks ei saa välismaalased mõnikord isegi aru, millises ettevõttes nad töötavad või kellega neil leping sõlmitud on. Töötajakaart võimaldaks sisestada kõik tööandja andmed. Sel juhul oleks võimalik kindlaks teha, kellel on õigus ja kes on süüdi," selgitas ta.

Sputnik Eesti andmetel kolis märkimisväärne osa Leedu, Läti ja Eesti töövõimelistest elanikest parema teenistuse otsinguil Lääne-Euroopasse ning kolm riiki seisid silmitsi terava tööjõupuudusega.

Sellega tulemusena on ka Eesti viimasel ajal võõrtööliste tulva kogenud. Liidrikohta on juba aastaid enda käes hoidnud ukrainlased.

Politsei- ja piirivalveameti andmetel võtavad kohalikud ettevõtted tööle senisest oluliselt rohkem välistöölisi.

Näiteks registreeriti selle aasta teises kvartalis ajutiste töötajatena 18 000 välismaalast, mis on üle kahe korra rohkem kui eelmise aasta samal perioodil.

Loe lisaks: 

© Sputnik / Deniss Grabussov
Migratsioon Eestis
Teema:
Migratsioon Eestis (89)

Samal teemal

Kinnisvaraekspert: Eesti ehitusturg kukub ukrainlasteta käpuli
Pavlo Klimkin kuulutas ette ukrainlaste massilist pagemist välismaale
Kiiev ei näe katastroofi
Ekspert: ukrainlased on Eesti jaoks suurem probleem, kui migrantide kvoodid
Tagid:
migratsioon, võõrtööjõud, Valgevene, Moldova, Eesti, Ukraina

Peamised teemad