01:10 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Eesti uudised
lühendatud link
79 0 0

Eesti haridus- ja teadusvaldkonna esindajad kogunesid pikettidele, et taas valjuhäälselt kuulutada, et ilma rahastamiseta ootab Eesti teadust ja kõrgharidust dinosauruste saatus.

TALLINN, 19. september — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Eesti teadlaste protestiaktsioonid toimusid neljapäeval, 19. septembril Haridus- ja teadusministeeriumi hoone ees Tartus ja Eesti Panga vastas Tallinnas. Just Eesti Pangas pidas Eesti valitsus* samal ajal pidulikku koosolekut.

Пикет у Банка Эстонии
© Sputnik / Вадим Анцупов
Pikett Eesti Panga vastas

Protestijate tuju polnud aga sugugi pidulik. Nende arvates on vaja rakendada kiireloomulisi meetmeid ning tuua teadus ja kõrgharidus kriisist välja. Selleks teevad teadlased valitsusele ettepaneku kolme olulise otsuse vastuvõtmiseks.

Nõuetekohasel tasemel on vaja rahastada nii teadust (1% SKT-st) kui kõrgharidust (1,5% SKT-st) ning teadlastel peab olema tagatud põhisissetulek, mis moodustab poole keskmisest palgast ning mis nõuab vaid 0,07% SKP-st.

Pikette toetas opositsioon

Piketile kogunes umbes viiskümmend tudengit ja õppejõudu Eesti erinevatest ülikoolidest. Paljude käes olid plakatid: "Me nõuame teadlastele kindlustunnet!" ja "Eestis on teadlased kõigist EL-i riikidest kõige haavatavamad". Pikett algas skandeerimisega "Haridus vajab raha!" ja "Teadus vajab raha!"

Пикет у Банка Эстонии
© Sputnik / Вадим Анцупов
Pikett Eesti Panga vastas

Soodsat võimalust ära kasutades liitusid valitsusvastase piketiga ka opositsiooni esindajad ja parlamendivalimistel mitte osalenud parteid: Sotsiaaldemokraadid, Eesti Rohelised ja Eesti 200.

Эстонский физик, один из основателей организации Teaduskoda Анди Хектор
© Sputnik / Вадим Анцупов
Füüsik ja teaduse populariseerija Andi Hektor

Protestijad ütlesid, et Eesti ei pea tasulise hariduse juurde tagasi pöörduma, samuti õppekoormust vähendama ega osa õppejõude kohustuslikule palgata puhkusele saatma. Kuid just selliseid võimalusi kaalub tõsiselt Eesti juhtivate ülikoolide juhtkond. Piketile kogunenud on kindlad, et tasuline kõrgharidus ei vii Eesti teadust finantskriisist välja. Küll aga võivad aidata süsteemne lähenemine ja nutikas juhtimine.

Пикет у Банка Эстонии
© Sputnik / Вадим Анцупов
Pikett Eesti Panga vastas

Piketi üheks korraldajaks saanud Tartu ülikooli ametiühingujuhi Ruth Tammeoru sõnul "unustati" Eesti teaduse kokkulepe ja seati ohtu kogu kõrghariduse rahastamine. Tammeorg on veendunud, et rahapuudus riigi ülikoolides mõjutab negatiivselt nii teadust kui lõppkokkuvõttes ka tervishoiusektorit.

Roosalu: Eesti võib üldse kõrgkoolideta jääda

Tallinna Ülikooli ametiühingujuht Triin Roosalu ütles Sputnik Eestile, et põhiküsimus pole mitte selles, et valitsus ei tahaks raha teiste, paremini rahastatud valdkondade arvelt rahapuuduse käes kannatavat teadust toetada, vaid et Eesti teadus on juba pikka aega olnud süstemaatiliselt alarahastatud.

Трийн Роосалу
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tallinna Ülikooli ametiühingujuht Triin Roosalu

Seetõttu rõhutas ta, uusi õppejõude juurde ei tule, noored aga lahkuvad välismaale. See, et rektorid arutavad, kuidas koormust vähendada ja õpetajaid puhkusele saata, kinnitab Roosalu arvates, et Eesti võib tõesti üldse kõrgkoolideta jääda.

Пикет у Банка Эстонии
© Sputnik / Вадим Анцупов
Pikett Eesti Panga vastas

Tema arvates vähendab tasuline kõrgharidus koos kõigi oma positiivsete külgedega selle kättesaadavust suurele osale noortele. Roosalu tuletas meelde, et isegi praegu, formaalselt tasuta hariduse tingimustes, on paljud tudengid sunnitud samaaegselt õpingutega tööl käima, mis mõjutab kahtlemata saadavate teadmiste kvaliteeti.

Laane: kehtib "ühe protsendi" reegel

Eestimaa Roheliste Erakonna juhatuse liige Aleksander Laane ütles Sputnik Eestile, et kui teadusele eraldatakse SKP-st 1%, siis see areneb, kui vähem, siis mitte. Ta on kindel, et kui Eesti riik ei eralda teadusele vähemalt 1% SKP-st, siis ei ole see konkurentsivõimeline.

Александер Лаане - член правления партии Зелёных Эстонии
© Sputnik / Вадим Анцупов
Eestimaa Rohelise Erakonna juhatuse liige Aleksander Laane

Tema arvates on teadusele alati võimalik raha leida – paindlikuma maksupoliitika ja EL-i fondide kaudu – kuid Eestis takistab seda juba aastaid võimul olnud Isamaa partei, mis näitab vastumeelsust teaduse arendamise suhtes.

Ministritega suhtlemine ebaõnnestus

Enamik piketeerijaid ei oodanud valitsusistungi lõppu ära ja hajus laiali. Eesti Panga hoonest väljunud ministrid ei pidanud vajalikuks allesjäänud demonstrantidega suhelda. Eesti siseministri ja Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna juhi tänavale ilmumist saatis vilekoor.

Mõni aeg tagasi ütles ühingu Universitas juhatuse esimees Vladimir Viies Sputnik Eestile, et viimati suurendati Eesti kõrgkoolide rahastamist ja õppejõudude palku 10 aastat tagasi, mistõttu "nüüd on olukord kriitiline".

Владимир Вийес
© Sputnik / Вадим Анцупов
Vladimir Viies

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 19. detsembril 2018 allkirjastasid erakondade juhid, haridusasutuste esindajad, teadlased ja suurettevõtted presidendi residentsis teadustegevuse ja innovatsiooni arendamise ühiskondliku kokkuleppe milles pooled lubasid toetada teadustegevuse riikliku rahastamise suurendamist kuni 1% -ni SKTst.

Kuigi teaduse rahastamist 1% ulatuses SKTst käsitlev punkt võeti ka Keskerakonna, Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ja Erakonna Isamaa koalitsioonilepingusse, loobusid nad sellest eelarvestrateegia koostamisel.

*Valitsus pidas neljapäeval piduliku istungi Eesti Pangas, et ära märkida 75 aasta möödumist Otto Tiefi valitsuse tegevusest Eesti iseseisvuse taastamise nimel Teises maailmasõjas aastal 1944. Tiefi valitsus tegutses peamiselt Eesti Panga praegustes ruumides.

Loe lisaks: 

Samal teemal

Tallinnas toimub Teadusmarss
Ministrid arutavad Brüsselis teaduse rahastamist
Reps: kõrgharidus vajab riigilt lisaraha
Eesti teadlasi saadab edu
Teadlased tulid teaduse toetuseks tänavatele
Tagid:
Tartu, Tallinn, kõrgharidus, pikett, rahastamine, teadus, haridus

Peamised teemad