00:45 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Eesti uudised
lühendatud link
36130

Paldiskis, kus Saksa okupatsiooni ajal asus koonduslaager, tähistati natsi röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäeva.

TALLINN, 22. september — Sputnik, Deniss Pastuhhov. 22. septembril kogunesid Paldiski kalmistul asuva Paldiski vabastamislahingutes langenute obeliski juurde linna vene kogukonna aktivistid, Eesti endiste alaealiste fašismivangide Paldiski seltsi ja Eesti veteraniorganisatsioonide esindajad, Venemaa diplomaadid ja mitteükskõiksed kohalikud elanikud. 

Венок от российских дипломатов в честь освобождения Палдиски от фашизма
© Sputnik / Денис Пастухов
Vene diplomaatide pärg Paldiski fašismist vabastamise auks.

Võit vaenlase üle oli ühine

Venemaa Eesti saatkonna nõunik-saadik Sergei Nalobin pidas emotsionaalse kõne. Diplomaat märkis, et Venemaal ei unustata kunagi neid noori, kes maal ja merel vabastasid maa fašistlikest "mitteinimestest", lömastades neid sõnaotseses mõttes.

"Meie jaoks on väga oluline, et te olete täna siin ja mäletate punaarmeelaste kangelaslikkust, nii nagu mäletavad miljonid inimesed Venemaal, Valgevenes, Ukrainas ja teistes endistes Nõukogude liiduvabariikides. Siis ei jagunetud rahvuste järgi, see võit oli kõigile ühine," ütles Nalobin ja tegi sügava kummarduse kõigi kokkutulnute poole - neile, kes hoiavad mälestust nende aastate sündmustest ja annavad selle edasi järeltulevatele põlvkondadele. 

Советник-посланник посольства России в Эстонии Сергей Налобин выступил с эмоциональной речью
© Sputnik / Денис Пастухов
Venemaa saatkonna nõunik-saadik Sergei Nalobin
Nalobin lisas kommentaaris Sputnik Eestile, et sellised mälestusüritused on veel üks oluline võimalus meenutada Suure Isamaasõja traagilisi sündmusi ja avaldada austust Punaarmee kangelastele, kes Eesti vabastamisel verd valasid. 

"Arvan, et meie riigid peaksid ühiselt hoidma ja säilitama mälestust sellest, mis Eestis 75 aastat tagasi tegelikult juhtus," sõnas Nalobin.

Diplomaat märkis rahuloluga, et lähedalasuva Klooga koonduslaagri vabastamise aastapäeva auks korraldatud mälestusüritusel osalesid ka Eesti võimudeesindajad.

Mida meenutavad koonduslaagri vangid

Paldiskis toimunud mälestusüritusel osalesid Paldiski koonduslaagri endised vangid. Paljudel neist olid silmis pisarad - endiste vangide sõnul ei saa nad kohutavaid mälestusi unustada. "Väikeste laste silmade all hukkusid nende vanemad, vennad ja õed. Selline asi ei unune," ütles Paldiski vene kogukonna juhatuse liige Albina Sterzleva. 

Член правления Русской общины Палдиски Альбина Стерзлева
© Sputnik / Денис Пастухов
Paldiski vene kogukonna juhatuse liige Albina Sterzleva
Mälestusi Paldiski koonduslaagrist jagas Sputnik Eestile Viktoria Tarasjuk. Ta toodi surmalaagrisse Brjanski oblastist ja ta viibis seal aasta ja kolm kuud. Endine vang meenutab, et tingimused olid kohutavad. Neid toideti väga halvasti - päevas anti ainult tükk leiba, mis mahtus peopessa, barakke ei köetud, nii et oli väga külm. Siis haigestusid kõik tüüfusesse. Epideemia "niitis jalust" paljusid, eriti vanureid ja lapsi, kuid Tarasjukkide perekond pääses. Siiani leitakse Paldiskis midagi ehitades maa seest endiste vangide luid. 

Бывшая узница Палдиского концлагеря Виктория Тарасюк
© Sputnik / Денис Пастухов
Paldiski koonduslaagri endine vang Viktoria Tarasjuk
Vahetult enne Punaarmee saabumist hävitasid natsid lähedalasuvas Klooga koonduslaagris tuhandeid vange ja kavandasid selliseid metsikusi Paldiskis, kuid Paldiski koonduslaagri kaastundlik ülem avas laagri väravad ja lasi vangid vabaks. Paljudel õnnestu metsas varjuda ja nad jäid ellu. Vabastajate saabudes oli laager juba tühi.Viktoria peab natside väljaajamist Paldiskist oluliseks sündmuseks ja tuleb igal aastal obeliski juurde tänama Nõukogude sõdureid, kes andsid oma elu võitluses fašismi vastu.

Paldiskis viibinud Eesti vene rahvuskaaslaste koordinatsiooninõukogu esimees Vladimir Tšuikin usub, et mälestus sõjast ja Nõukogude sõdurite-vabastajate kangelaslikkusest elab edasi. Seda tõestab kasvõi see, et juba enne mälestustseremooniat olid Paldiski obeliski juures värsked lilled. Tšuikin rõhutas, et samasugust suhtumist kangelastesse-vabastajatesse võis täheldada ka teistes Eesti linnades, kus mälestusüritused toimusid. 

Владимир Чуйкин, председатель Координационного совета российских соотечественников Эстонии
© Sputnik / Денис Пастухов
Eesti Vene kaasmaalaste koordinatsiooninõukogu esimees Vladimir Tšuikin
Nõukogude ajal oli Paldiskis Punaselipulise Balti laevastiku mereväebaas. Paldiskis oli Nõukogude Liidu suurim tuumaallveelaevade väljaõppekeskus. Keskuses oli kaks töötavat esimese ja teise põlvkonna allveelaevareaktorit. Samuti paiknesid linnas 157. allveelaevade brigaad ja torpeedokaatrite baas. 

Обелиск павшим в боях за освобождение Эстонии в Палдиски был усеян цветами
© Sputnik / Денис Пастухов
Eesti vabastamise lahingutes langenute obelisk Paldiskis oli lilli täis
 Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Eesti linnade fašismist vabastamise aastapäevaüritused algasid juba talvel. 2019. aasta veebruaris mälestati Ida-Virumaal Merikülas Nõukogude dessantväelasi, kes aitasid kaasa Eesti Narva linna vabastamisele.

1944. aasta 14. veebruari varahommikul avastasid sakslased dessantpataljoni, mille viissada mereväelast ebavõrdses lahingus ennastsalgavalt võideldes langesid. 26. juulil tähistati Narvas natsidest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäeva. Narvalastega ühinesid ka päev varem vabastatud Venemaa Ivangorodi elanikud.

Edasi võttis natsidest vabastamise mälestusürituste teatepulga üle Tartu, kus augusti lõpus tähistati natsi- sissetungijatest vabastamise 75. aastapäeva. 19. septembril avaldasid mitme saatkonna ja Eesti võimude esindajad austust 75 aastat tagasi vabastatud Klooga koonduslaagri vangidele. Seal tapeti üle kahe tuhande vangi.

22. septembril tähistati Tallinna sõjaväekalmistul pealinna vabastamise 75. aastapäeva. Septembris peeti Eestis lisaks Tallinnale ja Paldiskile sarnaseid tseremooniaid ka mitmes teises linnas, näiteks Kallastel ja Tapal.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Kedagi pole unustatud: Velikije Lukis austati langenud eestlaste mälestust
Vene kaitseministeerium avalikustas Tallinna vabastamise 75. aastapäevaga seotud ürikud
Ekspert Eesti soovist ajalugu ümber kirjutada: "Agressiooniks valmistumine"
Moskva tähistab Tallinna natsidest vabastamise aastapäeva saluudiga
Tagid:
suursaatkond, Tallinna vabastamine 1944, koonduslaager, Suur Isamaasõda, Paldiski, Eesti

Peamised teemad