05:38 16. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Eesti uudised
lühendatud link
8510

Novembris on kavas korraldada Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku esindajate visiit Moskvasse ning kohtuda ka Vene Õigeusu Kiriku patriarh Kirilliga. Loodetakse patriarh isegi Tallinnasse kutsuda.

TALLINN, 24. september — Sputnik, Aleksandr Lukjanov. Eesti Evangeelse Luterliku Kiriku (EELK) peapiiskopi Urmas Viilma sõnul toimub vaimulikkonna esindajate sõit Venemaa pealinna Eesti poole algatusel.

Eesti peapiiskopi avaldust Sputnik Eesti korrespondendile kommenteerides märkis Moskva patriarhaadile alluva Eesti Õigeusu Kiriku Tallinna piiskopkonna pressisekretär Daniel Lepisk, et Eesti luteriusu kogudused on tõepoolest omal ajal Moskva patriarhile sellise kutse esitanud.

On ju Venemaalgi luteriusu kogudusi ja võib-olla saab visiidi käigus ka nende toimimisega seotud küsimusi arutada.

"Kui rääkida isiklikust kohtumisest patriarh Kirilliga, siis olen kuulnud, et see on mõeldav, kuid kohtumise üksikasju me siin Eestis veel ei tea. Luterlased on selles osas ise patriarhaadi kantseleiga kokku leppinud," lausus isa Daniel.

Igal juhul leidub alati, millest kõnelda. On mitmesuguseid kristlastevahelisi suhteid – nii Venemaal, Eestis kui ka teistes riikides, mida sellistel kohtumiustel arutada.

Venemaa ja Eesti sidemeid tuleb tugevdada

Kõneldes Eesti vaimulikkonna plaanidest Vene Õigeusu Kiriku patriarh Kirill Tallinna külla kutsuda, tõstis Venemaa Teaduste Akadeemia vanemteadur, usuloolane Roman Lunkin esile selle kutse kirikupoliitilist aspekti.

Lunkin meenutas, et mitte eriti ammu sai Moskva patriarhaadile alluva Eesti Õigeusu Kiriku esindajaks, metropoliidiks Tallinnas ja kogu Eestis endine Moskva vaimuliku akadeemia rektor isa Jevgeni.

Akadeemia kuulub orgaanilise osana Moskva patriarhaati. Nii on isa Jevgeni seda 20 aasta vältel juhtinud Vene õigeusu kiriku ustav poeg ja Venemaa patrioot.

Pärast 2014. aastat, mil puhkes kriis Venemaa ja Ukraina vahelistes suhetes, on patriarh Kirilli visiidid Lääne-Euroopasse suutnud üksjagu parandada Venemaa ja lääneriikide vahelisi suhteid, seda eeskätt usuelu ja kultuuri vallas.

"Sellest vaatevinklist toonitab patriarh Kirilli visiit Eestisse veelgi õigeusu tähendust Euroopas ja näitab soovi Venemaa ja Euroopa Liidu vahelisi suhteid parandada," ütles Lunkin.

Старший научный сотрудник Института Европы РАН Роман Лункин
© Foto : ГУ ВШЭ
Usuloolane Roman Lunkin

Ta märkis ühtlasi, et praegu võib see visiit olla oluline teistelgi põhjustel, seoses sellega, et nüüd on Moskva patriarhaadil oma õigeusu kirikute peapiiskopkond keskusega Pariisis.

"Ja kui patriarh Kirill tänavu Brüsselis ja Strasbourgis käis ja Euroopa ametnikega kohtus, kinnitas ta oma ustavust soovile Euroopa Liiduga häid suhteid hoida," lausus Romaan Lunkin.

Почему возможный визит патриарха Кирилла важен для Эстонии, объяснил Лункин

Varem on patriarh Kirill Eestis käinud 2013. aastal. Ta külastas Tallinna Jumalaema Kiirestikuulja Ikooni kirikut Lasnamäel, kus ta pühakoda õnnistas ja liturgilise jumalateenistuse piidas  Tol päeval kohtus patriarh ka toonase Eesti Evangeelse Luteri Kiriku peapiiskopi Andres Põderiga.

Loe lisaks: 

Samal teemal

Putin arutas julgeolekunõukoguga vene õigeusu kiriku olukorda Ukrainas
Patriarh Kirill on valmis kaasa aitama vaenutegevuse lõpetamisele
Peapiiskop Urmas Viilma õnnistab Püha Vaimu Kiriku vitraažakna
Õigeusu kiriku uueks metropoliidiks sai Vereja Jevgeni
Tagid:
kirik, usk, EELK, Moskva Patriarhaadi Eesti Õigeusu Kirik, Venemaa, Eesti

Peamised teemad