03:31 19. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Eesti uudised
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
9010

Vastupidiselt üldtunnustatud ajaloolistele faktidele esitas Eesti välisministeerium vabariigi Saksa okupatsioonist vabastamisest oma versiooni.

TALLINN, 24. september — Sputnik. Eesti välisministeerium ei loobu ajaloo ümberkirjutamise katsetest – seekord läbisid "poliitkorrektuuri" leheküljed, mis pühendatud vabariigi Saksamaa okupatsioonist vabastanud Nõukogude vägede kangelaslikule tegevusele.

Eesti välisministeeriumi rahulolematuse põhjustasid Twitteris ilmunud Vene kolleegide postitused, mille kohaselt Nõukogude Liit 75 aastat tagasi vabariigi territooriumi natsi-Saksamaa okupatsioonist vabastas. Eesti ametkond nimetas neid väiteid "ajalooliselt valedeks". Eesti välisministeeriumi sõnum tugineb eeldusele, et 1944. aastal Nõukogude Liit mitte ei vabastanud Eesti NSV-d, vaid "okupeeris selle peaaegu 50 aastaks".

Ministeerium väljendas sellega seoses "sügavat nördimust", väites, et Vene pool "levitab ajaloolist ebaõiglust" ja "õigustab Molotov-Ribbentropi pakti".

"Ja see ütleb, et Punaarmee vabastas Eesti 1944. aasta septembris, kandes veristes lahingutes Saksa natsidega suuri kaotusi," öeldakse diplomaatilise esinduse avalduses.

Nagu Sputnik Eesti teatas, möödus 22. septembril 2019 75. aastat Eesti pealinna natside okupatsioonist vabastamisest. Tallinna sõjaväekalmistul ja Maarjamäel asuva mälestusmärgi juures toimusid olulise kuupäeva puhul pidulikud sündmused. Moskvas korraldati tähtpäeva puhuks saluut ja ilutulestik.

Ajaloolase ja arhivaari Nikolai Petšatnovi sõnul valmistasid natsid Tallinna jaoks ette kurva saatuse – taganemise korral oli neil plaanis linn täielikult hävitada. "Pärast Tallinna vabastamist avastati 75 mineeritud objekti, kuhu oli paigaldatud 100 tonni lõhkeainet ja miine," ütles ta.

"Okupatsioon", mida polnud

Venemaa juhtkond on korduvalt selgitanud, et Baltimaade astumine NSV Liitu ei olnud kuidagi seotud Molotov-Ribbentropi pakti allkirjastamisega 1939. aastal.

Vene pool rõhutab, et Balti riikide ühinemine Nõukogude Liiduga oli kooskõlas tolleaegse rahvusvahelise õigusega, seega ei saa ka mingist "okupatsioonist" rääkida rohkem, kui Eesti astumisel Euroopa Liitu 2004. aastal.

Kommenteerides Tallinna järjekordseid okupatsiooniteemalisi vihjeid, kuulutas Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova mõni aeg tagasi katsed tõlgendada Euroopa rahvaste vabastamist fašistlikust orjastamisest sellisel moel lubamatuiks.

Официальный представитель Министерства иностранных дел России Мария Захарова во время брифинга в Москве
© Sputnik / Виталий Белоусов
Venemaa välisministeeriumi pressiesindaja Maria Zahharova Moskvas toimunud infotunni ajal

Venemaa ajaloolane Vadim Truhhatšov usub, et minevikuga manipuleerides ja Molotov-Ribbentropi pakti olemust moonutades üritavad Baltimaad end kuritegude kaasosalistest ohvriteks muuta.

Ta tuletas meelde, et kõik Balti vabariigid kirjutasid ise samuti Saksamaaga alla oma mittekallaletungi-paktid, "pealegi sellised, et neid riike saaks pigem nimetada Hitleri-Saksamaa liitlasteks".

Eesti ajaloolane Vladimir Iljaševitš omakorda rõhutab, et Baltimaade liitumine NSV Liiduga toimus täieliku vabatahtlikkuse alusel.

Историк объяснил, почему "оккупации" Эстонии не было

Tema sõnul ei olnud ühtki Eestit liitumisprotsessi surunud välistegurit - olid vaid Riigikogu ja vabariigi presidendi vastavad otsused.

Lugege lisaks:

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
Tagid:
poliitika, okupatsioon, Saksamaa, ajalugu, Suur Isamaasõda, Eesti, Venemaa, välisministeerium

Peamised teemad