09:47 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Eesti uudised
lühendatud link
5712

Europarlamendi saadik Yana Toom (Keskerakond) avaldas veendumust, et opositsioonis oleval Reformierakonnal ei õnnestu mittekodanike lastele lihtsustatud korras kodakondsuse andmist käsitlevat seaduseelnõu Riigikogus läbi kukutada.

TALLINN, 25. september — Sputnik. Toomi sõnul ei ole opositsioonilisel Reformierakonnal piisavalt jõudu, et tervele kategooriale alaealistele lastele lihtsustatud kodakondsuse andmist võimaldava seaduseeelnõu hääletamisel valitsuskoalitsioonile vastu seista.

"Seadus võetakse vastu – see on koalitsiooni kokkulepe. Mis puudutab Reformierakonda, siis parlamendimatemaatika ei võimalda seda seaduseelnõu läbi kukutada – hääli lihtsalt ei jätku," ütles Yana Toom intervjuus Sputnik Eestile.

Yana Toom: Ratas on nõus halli passi omanikele kodakondsuse andma
© Sputnik / Вадим Анцупов

Mis aga puudutab järgmisi samme massilise kodakondsusetuse küsimuse lahendamiseks, siis Yana Toom kahtleb selles, et neid ette võetakse.

"Me teame, et mitte kunagi ei tule meil võimule üksainus erakond – alati luuakse koalitsioon. Ent koalitsioonipartnereid, kes toetaksid veel mingit kodakondsuspoliitika leevendamist, ei ole kahjuks selles parlamendi koosseisus märgata," selgitas poliitik.

Samal ajal saab Toomi arvates pidada positiivseks, et mittekodanikega seotud olukord on tasapisi muutumas. Ta meenutas, et veel Riigikogu saadikuna algatas ta mitmel korral seadusemuudatus, mis nüüd on parlamendis läbinud esimese lugemise.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, võtsid Riigikogu saadikud esmaspäeval, 23. septembril esimesel lugemisel vastu seaduseelnõu, mis näeb ette võimaluse lihtsustatud korras Eesti Vabariigi kodakondsuse omistamiseks lastele, kelle vähemalt üks vanematest elas Eestis enne riikliku iseseisvuse taastamist 1991. aastal.

Nagu märkis valitseva Keskerakonna aseesimees seaduseelnõu arutelul, on tähtsa sammuga teel selle olukorra parandamisele, kus üle enam kui 70 000 Eestis elavale halli passi omaniku, kes tunnevad end oma riigis ülearustena.

Massilise kodakondsusetuse probleem ulatub Eestis juuripidi 1992. aastasse, mil kodakondsusseadus vastu võeti. Selle kohaselt said õiguse Eesti Vabariigi kodakondsusele ainult need, kes olid kuni 1940. aastani Eesti kodanikud, ja nende järeltulijad. Kõigil teistel endise Eesti NSV elanikel tuli kodakondsuse saamiseks läbida eksam eesti keele oskuse ja EV Põhiseaduse tundmises.

Niiviisi tekkis olukord, kus praeguseks ligi 15%-l Eesti elanikest kas pole üldse kodakondsust või on nad teiste riikide, esmajoones naaberriigi Venemaa kodanikud. Venemaa välisministeeriumis, aga ka ÜRO-s, Euroopa Nõukogus, OSCE-s ja teistes rahvusvahelistes organisatsioonides on korduvalt juhitud Eesti tähelepane niisuguse olukorra ebanormaalsusele.

Loe lisaks:

Samal teemal

Eurosaadik soovitas Saakašvilile võidelda Baltikumi mittekodanike õiguste eest
Aasta kodanik annaks halli passi omanikele kodakondsuse
Savisaar kõrvutab Yana Toomi kodakondsuse juhtumit Saakašvili omaga
Mittekodanikud Lätis: mujal ei mõista seda keegi
Tagid:
noored, mittekodanikud, hall pass, eesti keel, kodakondsus, Yana Toom

Peamised teemad