20:56 22. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1821
  • RUB90.8256
Eesti uudised
lühendatud link
12820

Eesti valitsus kiitis heaks ettepaneku, mille kohaselt hakatakse Ukraina ja Valgevene kodanikelt jälle pikaajalise viisa eest raha nõudma. Meede on mõeldud võõrtööjõule võrdsete tingimuste loomiseks ja ka riigikassa täiendamiseks.

TALLINN, 26. september — Sputnik. Valgevenest ja Ukrainast raha teenimise eesmärgil Eestisse rändavate töötajate teele on seatud esmane õhuke tõke – Eesti ministrid otsustasid oma kohtumisel kaotada nende riikide kodanikele seni võimaldatud pikaajalised tasuta viisad.

Eesti valitsus pidas neile selliste hüvitiste edasist pakkumist põhjendamatuks. Eeldatakse, et antud otsus toob puudujäägi all kannatavasse Eesti riigieelarvesse umbes kaks miljonit eurot lisaraha.

Ukraina kodanikud vabastati riigilõivu tasumisest 2010. aasta jaanuaris, valgevenelased aga 2011. aasta veebruaris. Sputnik Eesti juba kirjutas, et eelmainitud pikaajaliste tasuta viisade kaotamise põhimõttelise otsuse tegi valitsev koalitsioon juba eelarvestrateegia arutamisel 2019. aasta kevadel.

Ministrite sõnul tekitasid Ukraina ja Valgevene kodanikele viisaprivileegid Eesti tööturul ebavõrdse olukorra. Tööandjad, kes sooviksid palgata töötajaid ka muudest väljaspool EL asuvatest riikidest, hakkasid riigile survet avaldama, nõudes pikaajaliste viisade väljastustasude kaotamist ka teiste riikide kodanikele. Nüüd on tingimused kõigi jaoks võrdsed.

Siseminister Mart Helme esinemas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Чому ж ти, Март, не любиш Україну

Suur hulk Eestisse tööle saabuvaid ukrainlasi on juba teatud osas Eesti ühiskonnast negatiivseid tundeid tekitanud. Ukraina "euroopalikust teest" rääkides pole märkimisväärne osa Eesti põlisrahvastikust samas Ukraina kodanikke oma kodumaal nähes kuigi õnnelik.

Eesti ühiskonna hirmud ja kompleksid ukrainlaste ees on tingitud asjaolust, et ühelt poolt Eestisse raha teenima tulevad ukrainlased aitavad riigi majandust arendada, kuna nad on nõus töötama väiksema palga eest, kui kohalikud elanikud, teisalt langetab see juba Eestis väljakujunenud töötasusid ja võtab eestlaste endi sissetuleku ära.

Eesti Vabariigi siseminister Mart Helme juba tegi ettepaneku lõpetada ühepoolselt lisaks ka lühiajaline viisavabadus Ukrainaga, mis võimaldab sealsetel kodanikel vabalt Eestisse tööle sõita.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Ekspert: ukrainlased on Eesti jaoks suurem probleem, kui migrantide kvoodid
Politoloog: ukrainlased võivad hea tahtmise korral hõivata Eesti seestpoolt
Kinnisvaraekspert: Eesti ehitusturg kukub ukrainlasteta käpuli
Siseminister soovitas töökäsi kõigepealt Eestist otsida
Tagid:
Valgevene, Ukraina

Peamised teemad