18:36 27. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Eesti uudised
lühendatud link
Migratsioon Eestis (89)
186 0 0

Tallinna tulvanud ukrainlaste käitumine ei sobi munitsipaalpolitseinike vaatevinklist kuidagi kokku seaduskuulekatele eestimaalastele harjumuspäraste kommetega.

TALLINN, 26. september — Sputnik. Eesti siseministri Mart Helme jälgedes avaldas oma rahulolematust sellega, kuidas Tallinna tööle tulnud ukrainlased siin käituvad, ka pealinna munitsipaalpolitsei (mupo).

Lisaks sellele, et massiliselt ei osteta ühistranspordis piletit, ei ole neil tihti kaasas ühtegi dokumenti. Vastavalt protseduurireeglitele tuleb piletita kodanikule teha isikutuvastus, mida ilma dokumendita teha on võimatu. Tihti tuleb oodata, kuni üks kodanikest käib ööbimispaigas ja toob kohale dokumendid.

See kõik häirib tõsiselt piletipatrulli töörütmi. Varasemast on teada mitmeid juhtumeid, kus piletipatrull on tuvastanud illegaalselt riigis viibinud või töölota kodanikke ja neid, kelle tööluba ning viisa on lõppenud või puudunud.

Mupo patrull on tuvastatud ka ilma tööloata ukrainlasi, kes pakuvad taksoteenust. Lisaks puudub neil ka teenindajakaart ning nende sõidukitele ei ole tehtud vajalikku kontrolli. Enamasti pakuvad nad taksoteenust infoühiskonna platvormi kaudu, neist enim on levinud Jandex takso.

Ukrainlastega kaasneb veel üks probleem

Järjest rohkem leiavad mupo inspektorid linnatänavatelt avariilisi romusõidukeid, mis on kuulunud siin töötanud ukraina kodanikele. Skeem on iseenesest lihtne – ostetakse odav vana või avariiline autoront ning sõidetakse sellega, kuni see liigub või kuni tööots läbi saab.

Seejärel naastakse kodumaale ning jäetakse auto tänavale vedelema. Peagi lüüakse autol klaasid katki ja mahajäetud sõidukisse seavad end sisse asotsiaalid või narkomaanid. Auto on prügi täis, mingil hetkel süttib auto põlema – selline on üldlevinud skeem.

Брошенный автомобиль
© Sputnik / Борис Бабанов
Mahajäetud auto

Ukrainlaste poolt maha jäetud romusid on viimaste kuudega Põhja-Tallinna inspektorite poolt tuvastatud vähemalt viis tükki. Omanike tuvastamine ja otsimine on aga ajakulukas töö, mida saaks kasutada hoopis efektiivsemalt muude probleemide lahendamiseks. Tihti leiabki selliseid võõrtööliste poolt maha jäetud romusid just äärelinnadest, kus ehitajad endale põhiliselt kortereid üürivad.

Üks on selge – ukraina võõrtööjõu kasutamine on vähe kontrollitud ning valmistab korrakaitsjatele suurt peavalu.

Sputnik Eesti on juba teatanud, et märkimisväärne osa Leedu, Läti ja Eesti töövõimelisest elanikkonnast on tasuvama töö otsinguil siirdunud Lääne-Euroopasse ja kolme Balti riiki on tabanud terav töökäte puudus.

Aafrika ja Lähis-Ida põgenikud ei kipu Baltimaadesse, kus elukvaliteet ja sotsiaaltagatised jäävad läänele alla. Hoopis teine asi on aga sarnase mentaliteediga ukrainlased. Eestis avaldatud statistikaandmete kohaselt on ebaseaduslike töötajate arv ainuüksi 2017. aastal kasvanud kaks ja pool korda. Põhiliselt ukrainlaste arvel.

Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esimees Mart Helme on varem öelnud, et külalistööliste sissevool Ukrainast, Valgevenest ja Venemaalt kujutab ohtu Eesti majandusele. Tema sõnul peab töötama selle kallal, et tuua Eestisse tagasi Eesti töölised, näiteks Soomest, mitte katta tööjõu puudust teistest riikidest töömigrantide arvel.

Loe lisaks: 

Teema:
Migratsioon Eestis (89)

Samal teemal

Migratsioon Eestis
Kinnisvaraekspert: Eesti ehitusturg kukub ukrainlasteta käpuli
Pavlo Klimkin kuulutas ette ukrainlaste massilist pagemist välismaale
Tagid:
MUPO, Eesti, Ukraina, tööjõud, Tallinn

Peamised teemad