13:49 28. Oktoober 2020
Kuula otse
 • USD1.1832
 • RUB90.5710
Eesti uudised
lühendatud link
Õppused (114)
44 0 0

Suuremahuliste ja väga tõetruude õppuste "Kopli raud" käigus harjutati raudteeõnnetuse ohvrite päästmist ja juhtunu tagajärgede likvideerimist. Toimuvat jälgisid tähelepanelikud vaatlejad.

TALLINN, 26. september — Sputnik, Deniss Pastuhhov, Oleg Leontjev. Põhja-Tallinnas Telliskivi loomelinnaku ja Kopli kaubajaama vahel toimusid neljapäeva, 26. septembri hommikul suuremahulised raudteeõppused "Kopli raud".

Готовится массовка
© Sputnik / Вадим Анцупов
Valmistutakse massistseeniks

Õppuste alguseks tuli raudteele umbes sadakond vaatlejat, sealhulgas ka välismaalt. Eesti Raudtee juhatuse esimees Erik Laidvee pöördus Valgevenest ja Leedust saabunud külaliste poole venekeelse tervituskõnega.

Эрик Лайдвеэ
© Sputnik / Вадим Анцупов
Erik Laidvee

Ta hoiatas, et õppuste korraldajad on valmistanud mitu "üllatust", mis muudavad olukorra intrigeerivamaks. Õppused ise võimaldavad Laidvee sõnul päästjatel teooriat praktikaga ühendada ja olla reaalse katastroofi tagajärgede likvideerimiseks paremini valmis.

Ohvreid kehastasid kaitseliitlased

Eesti Raudtee turvateenistuse juhataja Marius Kupper ütles Sputnik Eestile, et "Kopli raua" õppuste stsenaariumi kohaselt toimus Kopli kaubajaama lähedal reisi- ja kaubarongi kokkupõrge, mis põhjustas kemikaalide lekke.

Руководитель службы безопасности Эстонской железной дороги Мариус Куппер
© Sputnik / Вадим Анцупов
Marius Kupper, Eesti Raudtee Turvateenistuse juhataja

Sellise ulatusega õppusi pole Kupperi sõnul Eestis juba mitu aastat korraldatud. Regulaarsete koolituste vajadust hädaolukordade tarvis selgitas ta viimasel ajal tihenenud liiklusega raudteel.

Учения по ликвидации последствий железнодорожной катастрофы
© Sputnik / Вадим Анцупов
Rongõnnetuse tagajärgede likvideerimise õppused

Õppustel osales üle kahesaja inimese. Katastroofi "veriseid" ohvreid kujutasid vägagi osavalt Kaitseliidu Naiskodukaitse liikmed.

Началась утечка
© Sputnik / Вадим Анцупов
Tekkis kemikaalide leke

Rongiõnnetuse tagajärgede simuleerimiseks kasutatud suits ja mahavoolanud vedelik, rõhutas Kupper, on inimeste tervisele täiesti ohutud. Õppuste tulemuste põhjal tehakse hinnanguid ja analüüsitakse nn probleemseid kohti, mille kallal tuleb veel tragöödia vältimiseks tööd teha.

Inimeste "evakueerimine" kulges edukalt

Õnnetuses "vigastada saanud" vagunid määriti reaalsuse loomiseks punase värviga kokku, kujutades õnnetuse ohvrite verd. Mõned ohvrid kutsusid aktiivselt "Appi!" hüüdes päästetöötajaid.

Учения по ликвидации последствий железнодорожной катастрофы
© Sputnik / Вадим Анцупов
Rongõnnetuse tagajärgede likvideerimise õppused

Lekke tagajärgede likvideerimiseks tehti samuti tõsiseid pingutusi. Kustutusvaht valiti tsisternvaguneis olnud täpse aine põhjal. Niisugust vahtu kasutatakse selleks, et kemikaalide tuleohtlikud aurud kaugemale ei leviks.

Kuigi õppuse korraldajad hoiatasid, et katastroofi piirkonnas võib liikumisega raskusi tekkida, võivad jalakäijad üsna vabalt liikuda.

Пострадавший
© Sputnik / Вадим Анцупов
"Kannatanu"

Telliskivi loomelinnaku rohketes kohvikutes ja baarides, aga ka kontorites töötasid registripidajad. Nende ülesanne on registreerida Kopli kaubajaama läheduses olevate inimeste arv, et mõista, kas Tallinn on nende kiireks evakueerimiseks valmis. Tegelikkuses muidugi kedagi ei evakueeritud, nad vaid tähistati eredate kleebistega, millel oli kirjas, kuhu täpselt "ohver" saata.

Mida Valgevene vaatleja nähtust arvas

Valgevenest saabunud vaatleja Vadim Šljaga ütles Sputnik Eestile, et tema riigis ei ole ulatuslikke raudteeõnnetusi juhtunud ning raudteeliikluse ohutus hoitakse vajalikul tasemel.

Старший дорожный ревизор по безопасности движения Белорусской железной дороги Вадим Шляга
© Sputnik / Вадим Анцупов
Valgevene Raudtee ohutusjärelvalve vanemametnik Vadim Šljaga

Valgevene päästjad korraldavad samuti regulaarselt harjutusi ja õppusi, mille käigus treenitakse inimeste päästmist ning õnnetuse tagajärgede likvideerimist.

"Meil on järjepidev koolitus. Kord kvartalis toimub igas päästerongis eraldi õppus, kaks korda aastas korraldame mitme rongikoosseisu ühisharjutusi," rääkis ta Valgevene raudteeõppuste rahvuslikest iseärasustest.

Tema sõnul ei erine Eesti raudtee eripära kuigi palju Valgevene omast - kasutatakse sarnast tehnikat, erinevad on ainult selle rakendamise meetodid.

Miks Eesti selliseid õppusi vajab

Sputnik Eesti juba kirjutas, et viimase kaheksa aasta suurimad harjutused modelleerivad mitmesuguseid hädaolukordi, mis raudteel juhtuda võivad.

Tallinna meeskonda aitasid õppuste ajal mitmesugused teenistused, näiteks munitsipaalettevõte Tallinna Vesi, mis varustab Eesti pealinna veega.

 • Инструктаж перед началом учений
  Juhendamine vahetult enne õppuste algust
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • Жертв катастрофы изображали служащие женского филиала Кайтселийта
  Tallinnas toimusid realistlikud raudteeõppused
  © Sputnik / Вадим Анцупов
 • На место учений прибывают веселые будущие жертвы
  Tallinnas toimusid realistlikud raudteeõppused
  © Sputnik / Вадим Анцупов
1 / 3
© Sputnik / Вадим Анцупов
Juhendamine vahetult enne õppuste algust

Õppustele kaasati ka politsei- ja piirivalveameti, päästeameti, häirekeskuse, Tallinna kiirabi, tarbijakaitse ja tehnilise järelevalve ameti, linna ja keskkonnainspektsiooni mitmeid osakondi, samuti raudtee-ettevõtted Operail ja Elron.

Raudteel toimunud õnnetused pole Eestis haruldased. Mitte kõik raudteeülesõidud pole tõkkepuudega varustatud, mis mõjutab liiklusohutust. Eesti Raudteetöötajate Ametiühingu esimees Oleg Tšubarov märkis, et ideaaljuhul vajaks igal ülesõit tõkkepuud.

Raudteeülesõidukohad põhjustavad Eestis pidevalt mitmesuguseid raskeid õnnetusi. Nii näiteks põhjustas kuulsa näitleja ja ajakirjaniku Jüri Aarma hukkumine 21. mail 2019 Veerenni raudteeülesõidul valju vastukaja. Kokkupõrke ajal liikus ta jalgrattal ja rääkis telefoniga.

Lugege lisaks:

Teema:
Õppused (114)

Samal teemal

Psühholoogilise esmaabi kriisimeeskond pakub abi suurõnnetuste puhul
Poliitikud ohustavad inimeste elu
Riigikontroll: haiglad pole kriisiks valmis

Peamised teemad