11:17 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Eesti uudised
lühendatud link
Parvlaeva Estonia hukkumine (10)
60310

Soov valgustada parvlaeva "Estonia" hukkumise mõistatust sundis telekanalit Discovery Norway tahtlikult hauarahu seadust rikkuma.

TALLINN, 27. september — Sputnik. Laev, kust paar päeva tagasi hauarahu seadusi rikkudes parvlaeva "Estonia" vrakile sukelduti, osales Discovery Norway dokumentaalfilmi võtetel, selgitas meedia. Kanali esindajad seletasid oma tegevust sooviga valgustada 852 inimese huku tragöödia kummalisi asjaolusid.

Soome piirivalve teatas nädala algul, et Saksa sukeldumislaeva "Fritz Reuter" pardalt on tehtud ebaseaduslik sukeldumine Eesti parvlaeva vrakile. Nagu "Pealtnägija" ajakirjanikud hiljem avastasid, rikkus hauarahu Norra meeskond, kes teeb Discovery kanali tellimusel katastroofist kuueosalist dokumentaalfilmi.

Discovery Norway kinnitas saadud teavet, märkides, et Läänemeres tegeles filmimisega tegelikult Saksamaa laev, mille pardal oli veealune droon. Meeskond viis drooni abil läbi parvlaeva "Estonia" väliskonstruktsioonide uuringut.

McBride rõhutas siiski, et konstruktsiooni oli oluline uurida, sest "dokumentaalsarja eesmärk on saada vastus küsimusele, mis tegelikult juhtus". Ta tuletas meelde, et pääsenute ja ohvrite perekonnad on juba aastaid uue juurdluse läbiviimist taotlenud, kuna tragöödia jättis mitmed küsimused vastuseta.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, hukkus veerand sajandit tagasi, 28. septembril 1994 Soome Utö saare lähedal Tallinnast Stockholmi sõitev reisiparvlaev "Estonia". Laeva pardal oli 989 inimest, neist vaid 137 pääses.

"Estonia" hukk sai rahuaja suurimaks katastroofiks Läänemerel. Juhtunu põhjuste uurimiseks moodustati Rootsi-Soome-Eesti ühiskomisjon, mis jõudis 1997. aastal järeldusele, et tragöödiani viisid laeva konstruktsioonivead koostöös halbade ilmastikutingimustega.

Kuid Rootsis ja Eestis seadsid paljud selle versiooni kohe kahtluse alla. Katastroofi põhjuse lõplikuks väljaselgitamiseks tehti korduvalt ettepanekuid laev üles tõsta, kuid algatused ei leidnud toetust ei Eesti ega ka Rootsi võimudelt.

2009. aasta veebruaris otsustas Eesti valitsus parvlaeva "Estonia" huku uurimise komisjoni tegevuse lõpetada, sest ei õnnestunud leida uusi andmeid, mis ametlikust selgitusest erinevat versiooni kinnitanuks.

Lugege lisaks:

Teema:
Parvlaeva Estonia hukkumine (10)

Samal teemal

Parvlaeva Estonia hukkumine
Tagid:
Läänemeri, hukkumine, tragöödia, parvlaev, Estonia

Peamised teemad