23:49 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Eesti uudised
lühendatud link
13110

Enamiku 2020. aasta erakorralisest pensionitõusust "sööb ära" tulumaks, sest Eesti valitsus keeldus tõstmast maksuvaba miinimumi "piiratud ressursside" tõttu. Neid on siiski küllaga jagunud riigikaitseks.

TALLINN, 27. september — Sputnik. Et valitsev Keskerakond — vaatamata valimiseelsetele lubadustele — ei tõstnudki pensionäridel maksuvaba miinimumi, hakatakse keskmist vanaduspensioni tuleval aastal maksustama tulumaksuga. Peaminister ja Keskerakonna esimees Jüri Ratas teatas, et valitsuse plaane segasid "piiratud ressursid".

Ta tuletas ka meelde, et pensionäridel, kelle keskmine tööstaaž on 44 aastat, kasvab pension 45 euro võrra. Ja see, märkis peaminister, on alles esimene samm: valitsus hakkab seda probleemi uuesti arutama tuleval aastal.

Rahvusvaheline valuutafond
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Varem — nagu Sputnik Eesti on kirjutanud — on vabariigi valitsus pärast pikki arutelusid heaks kiitnud 2020. aasta riigieelarve projekti, mille kohaselt alates tuleva aasta aprillist kasvab keskmine vanaduspension, mis praegu on 483 eurot, 45 euro võrra: 38 euro võrra iga-aastase indekseerimise arvel ja 7 euro võrra ühekordse erakorralise tõstmise arvel.

Muuseas on valitsev Keskerakond enne valimisi lubanud, et pensionid kasvavad tuleval aastal kokku 100 euro võrra. Keskerakondlaste valimiseelses programmis oli juttu ka sellest, et keskmist vanaduspensioni ei hakata maksustama tulumaksuga: eeldati, et selleks kasvab maksuvaba miinimum praeguselt 500 eurolt 750 eurole kuus.

Et kokkuvõttes tuli neist plaanidest loobuda, hakatakse keskmist vanaduspensionim mis alates 2020. aasta aprillist jõuab 528 euroni, maksustama tulumaksuga.

Valimiseelsete lubaduste täitmist oleks saanud tagada näiteks kaitsekulutuste kärpimise teel. Kuid eelseisval aastal on otsustatud neid hoopis suurendada. Muuhulgas eraldatakse sõjaväelaste vajaduste katteks 615 miljonit eurot. Kaitsekulutused jäävad vähemalt 2 protsendi tasemele SKTst, nagu nõuab NATO. Sellele summale lisanduvad ligi 10,5 miljoni euro suurused kulud liitlasvägede vastuvõtmiseks. Peale selle näeb riigieelarve ette 20 miljoni euro suurused täiendavad kaitseinvesteeringud, kavandatud on mastaapsid varustuse soetamisi.

© Sputnik / Deniss Grabussov
Kuidas elavad pensionärid Euroopa Liidus

 

Loe lisaks: 

Samal teemal

Tõusis pensioni kojukande hind
Valgevenelased võivad saada Eesti pensioni
Minister Iva: eakate potentsiaal Eestis on kasutamata
Tagid:
eelarve, majandus, Jüri Ratas, maksuvaba miinimum, pension

Peamised teemad