06:20 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Eesti uudised
lühendatud link
Peterburi kohtumised Tallinnas (12)
5810

Suhted Tallinna ja Peterburi vahel arenevad nüüd ja edaspidi vaatamata keerukale poliitilisele olukorrale: Eesti ja Venemaa jäävad alati naabriteks, keda ühendab ühine ajalugu, arvab Peterburi asekuberner Vladimir Knjaginin.

TALLINN, 27. september — Sputnik. Neljapäeval, 26. septembril, algasid üritused juubeliprogrammi "Peterburi kohtumised Tallinnas" raames, mis kestavad 28. septembrini. Eesti pealinna saabus Peterburist külalisdelegatsioon eesotsas Peterburi asekuberneri Vladimir Knjagininiga.

Pressikonverentsil Sputnik Eesti pressikeskuses jutustas Vladimir Knjaginin, et käis viimati Tallinnas ligi kolmkümmend aastat tagasi õigusteaduse aspirandina — täna rõõmustas Tallinna vanalinn teda oma muutumatu stiiliga.

© Sputnik / Вадим Анцупов
Peterburi asekuberner Vladimir Knjaginin

"Ajaloolisel Tallinnal on meie jaoks oma nägu — ebatavaline, omapärane, väga kütkestav," ütles Vladimir Knjaginin.

Rongiga on mugav, aga lennukit on vaja

Peterburi asekuberner Vladimir Knjaginin saabus Tallinna rongiga ja tunnistas, et talle meeldib raudteel reisida. Ta mainis Peterburi–Helsingi kiirrongi Allegro ja nimetas seda väga mugavaks, sest see viib Peterburist Helsingi kesklinna kolme tunniga.

"Siit sõidab rong kauem, sest see ei ole kiirrong. Kuid piiri ületamisel on raudteel oma pluss: sa ei pea kuhugi minema ega üheski sabas seisma, vaid piirivalvurid ja tolliametnikud tulevad otse sinu juurde," ütles Knjaginin.

Ta märkis, et viimasel ajal on kasvanud turism Eesti ja Venemaa, eriti Peterburi vahel — seda suurlinna külastas 2018. aastal ligi 30 000 eestimaalast —, mis annab lootust taastada otselennud Tallinna ja Peterburi vahel. Selles mõttes on võimalus saada Peterburi külastamiseks tasuta e-viisa veel üks soodustav tegur.

"Meie Pulkovo lennujaam sai alles äsja 7. vabadusastme. Praegu teenindab ta 18 miljonit reisijat aastas. Neid tuleb juurde. 2020. aastate lõpus jõuame sellise tempoga 30 miljoni lennureisijani aastas," ütles Knjaginin.

Prioriteedid on haridus, teadus ja kultuur

Asekuberner rääkis Tallinna ja Peterburi linnapea otsusest teha midagi lastele. Selle tulemusel avatakse "Peterburi kohtumiste" raames 28. septembril pidulikult Peterburi kingitus Tallinnale 800. juubeliks — mänguväljak Lasnamäel Pae pargis.

В пресс-центре Sputnik Эстония пресс-конференция вице-губернатора Санкт-Петербурга Владимира Княгинина
© Sputnik / Вадим Анцупов
Vladimir Knjaginin Sputnik Eesti pressikeskuses

Tulevasi ja kavandatavaid koostööprojekte Tallinna ja Peterburi vahel asekuberner avalikustama ei hakanud, kuid märkis veendunult, et ajaloo- ja kultuurialased delegatsioonide vahetused linnade vahel jätkuvad. Arendatakse ke teadus- ja haridussidemeid.

Eesti ja Venemaa on seotud ühe transpordiahelaga

Asekuberneri sõnul on Eesti osa ühtsest Balti transpordisüsteemist.

"Meie jaoks on see omavahel seotud Läänemere sadamate süsteem koos ajalooliselt väljakujunenud raudteevõrguga. On ilmne, et transpordivood jagunevad kogu Baltikumi vahel," ütles Knjaginin.

Vladimir Knjaginin Sputnik Eesti pressikeskuses
© Sputnik / Вадим Анцупов

Venemaa on üks suuremaid kaubasaajaid, olles muutunud regionaalseks sõlmpunktiks. Ka veoste jaotamise süsteemis mängib nii või teisiti oma osa iga osaleja, järelikult ka Eesti. Vaatamata sellele, et varem harjumuspärane transiit meie riikide vahel on kaotatud, märkis Knjaginin, on viimasel ajal kaubavahetus Leningradi oblasti ja Eesti vahel kasvanud.

Eesti on suurendanud kaubatarneid Peterburisse — nii imelik kui see ka ei ole, on Eesti kaupade seas esikohal paadid ja laevad.

"Meil on lootusi ja ootusi, et transpordisüsteem areneb kogu Baltikumis," ütles Vladimir Knjaginin.

Tallinn ja Peterburi jäävad alati headeks naabriteks

Praegu Tallinnas toimuvate kohtumiste oluliseks sündmuseks saab kokkulepete allkirjastamine Tallinna ja Peterburi asutuste ja organisatsioonide vahel 27. septembril.

Knjaginini sõnul puudutab see eeskätt haridusküsimusi. Vene keele spetsialistid Peterburist hakkavad oma Eesti kolleege abistama vene keele õpetamisel ja õigete keelenormide säilitamisel.

В пресс-центре Sputnik Эстония пресс-конференция вице-губернатора Санкт-Петербурга Владимира Княгинина
© Sputnik / Вадим Анцупов
Vladimir Knjaginin Sputnik Eesti pressikeskuses

Tervikuna võttes arenevad suhted Tallinna ja Peterburi vahel edasi vaatamata keerukale välispoliitilisele olukorrale. Vladimir Knjaginin märkis, et Eesti ja Venemaa on alati olnud naabrid ja jäävad alati naabriteks.

"Aga umbusu ja kahtluste õhkkonnas ei saa elada," lisas asekuberner.

Eelmisel päeval "Peterburi kohtumistele" pühendatud pressikonverentsi käigus tõstis Venemaa suursaadik Eestis Aleksandr Petrov esile kohtumistel arutatavate teemade suurt mitmekesisust.

Venemaa diplomaatilise esinduse juhi sõnul annab Tallinna ja Peterburi koostöö eeskuju, kuidas saavad areneda ja peavad arenema suhted kahe naaberriigi vahel. Nende eeskujul on kavas sisse seada sama tihe vastastikune suhtlus Tallinna ja Moskva vahel, mille jaoks peetakse Tallinnas juba 2020. aastal Moskva päevad.

"Peterburi kohtumised" toimuvad juba kahekümnendat korda" pärast sellekohase kokkuleppe sõlmimist Tallinna ja Peterburi vahel 1999. aastal.

2019. aastal kattus traditsiooniliste kohtumiste juubel Tallinna esmamainimise 800. aastapäevaga. Selle sündmuse auks annab Peterburi delegatsioon "Peterburi kohtumiste" raames Eesti pealinnale üle kingituse — uue laste mänguväljaku Lasnamäel.

Suursaadik märkis veel, et majandussidemed Venemaa ja Eesti vahel võiksid olla märksa tõhusamad, kui Euroopale väljastpoolt peale sunnitud majandussanktsioonid Venemaa suhtes neid ei takistaks. Aleksandr Petrov väljendas soovi, et varsti kaovad ajalukku kunstlikud piirangud, mis segavad koostööd Venemaa ja Eesti vahel.

Kahe linna kultuurikohtumiste ajalugu on alguse saanud 1999. aasta detsembris. Tookord sõlmiti koostööprotokoll, mis määras kindlaks Tallinnas toimuvate "Peterburi kohtumiste" ja Peterburis toimuvate "Tallinna kohtumiste" läbiviimise korra — need toimuvad vaheldumisi kahes linnas. 2018. aastal võõrustas külalisi Peterburi.

Loe lisaks: 

Teema:
Peterburi kohtumised Tallinnas (12)

Samal teemal

Sputnik Eesti pressikeskus
Peterburi kohtumised Tallinnas
Tallinna uudised
Tagid:
poliitika, kultuur, Venemaa, Eesti, Tallinn, Peterburi

Peamised teemad