22:20 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1692
  • RUB89.7875
Eesti uudised
lühendatud link
Euroopa rändekriis (101)
7010

Eesti Vabariigi välisminister Urmas Reinsalu teatas ametlikult, et Eesti esindaja poolt allkirjastatud ÜRO ülemaailmne ränderaamistik ei loo Eesti jaoks rahvusvahelisisi õiguslikke kohustusi.

TALLINN, 27. september — Sputnik. ÜRO ülemaailmne rändepakt, millele Eesti poolt alla kirjutamine oleks äärepealt sundinud eelmise valitsuse ministrid ennetähtaegselt tagasi astuma, ei ole oma sätetega Eestile õiguslikult siduv, teatas Välisministeerium.

Välisminister Urmas Reinsalu saatis ÜRO Peaassamblee president Tijjani Muhammad-Bandele ametliku kirja, milles ta vabariigi valitsuse nimel teatas, et igal riigil on suveräänne õigus ise otsustada oma riikliku rändepoliitika üle ja tagada selle vastavus üldisele rahvusvahelisele õigusele.

Vastupidi rahvusvahelise kokkuleppe enese loogikale väitis Eesti Vabariigi välisminister, et Eesti jaoks ei ole ÜRO globaalne ränderaamistik rahvusvaheliselt siduv, ei loo Eesti jaoks mingeid õiguslikke kohustusi ega ole ka rahvusvaheline tavaõigus.

Aga kas sedasi tohtis siis teha?

Eesti välisministri ja Jüri Ratse juhitava valitsuse ning samuti Jüri Ratase juhitud eelmise valitsuse avaldused on teineteisega vastuolus. Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas küsimus ÜRO ülemaailmsele rändepaktile alla kirjutamisest eelmise valitsuse lõhestas ja oleks äärepealt kehutanud tagasi astuma.

Urmas Reinsalu (erakond Isamaa) eelkäija Eesti Vabariigi välisministri ametikohal – sotsiaaldemokraat Sven Mikser – positsioneeris end rahvusvahelise rändepakti tulihingelise pooldajana. Tema põhiliseks oponendiks oli Urmas Reinsalu, kes valitsuse eelmises koosseisus oli justiitsministri ametikohal.

Eesti Konservatiivne Rahvaerakond (EKRE) oli samuti söakalt Eesti riigi ÜRO globaalse rändepaktiga ühinemise vastu ja korraldas isegi terve sarja protestikoosolekuid ja -meeleavaldusi. Praeguses valitsuses on EKRE esimees Mart Helme siseministriks ning tema poeg, erakonna aseesimees Martin Helme on rahandusminister.

Lõpptulemusena, vaatamata sellele, et Eesti president ise usinasti ÜRO rändepaktiga ühinemist toetas, jättis ta selle allakirjutamisele Marrakeshi minemata. Parlamendi otsuse kohaselt anti Eesti nimel paktile allkiri hiljem New Yorgis.

Loe lisaks:

© Sputnik / Deniss Grabussov
Migratsioon Eestis
Teema:
Euroopa rändekriis (101)

Samal teemal

Migratsioon Eestis
Euroopa rändekriis
Tagid:
kohustus, õigus, Välisministeerium, Urmas Reinsalu, rändepakt, Eesti, ÜRO

Peamised teemad