11:02 09. August 2020
Kuula otse
 • USD1.1817
 • RUB86.9753
Eesti uudised
lühendatud link
Parvlaeva Estonia hukkumine (10)
149 0 0

Veerand sajandiga, mis on möödunud parvlaeva Estonia hukust, ei ole vaibunud valu ning sadade Läänemere põhja jäänud inimeste omaksed ei suuda tänaseni leppida sellega, et katastroofi põhjused ja asjaolud jäävad välja selgitamata.

TALLINN, 28. september — Sputnik, Vladimir Barsegjan. Kurva sündmuse aastapäevale – 25 aastat parvlaeva Estonia hukkumisest – pühendatud mälestusüritused algasid täna Tallinnas Rannavärava mäel jumalateenistusega memoriaali "Katkenud liin" juures.

Memoriaali ühele osale on raiutud laevaõnnetuse kuupäev – 28.09.1994, ning teisele kõik need, kes igavesti Läänemere põhjas puhkavad – kokku 852 nime. Mehed, naised, lapsed lillekimpude ja leinapärgadega käes astuvad mälestusmärgi juurde, otsivad sadade nimede seas selle nime, mis kuulub nende lähedasele, seisavad kaua kõrvuti, pidades mõtteliset vestlust nendega, kes enam iialgi kuivale maale ei naase.

Траурная церемония у памятника Прерванная линия в Таллинне
© Sputnik / Денис Пастухов
Mälestusüritused algasid Tallinnas Rannavärava mäel memoriaali "Katkenud liin" juures

Paljude inimeste elutee rebiti puruks 1994. aasta 28. septembril, kuus tundi pärast seda, mil parvlaev Estonia kaldast eemaldus, rebiti järsult ja äärmiselt julmalt. Kaks ja pool aastakümmet tagasi oli kogu riik ühtäkki rabatud tohutust murest ja leinast, küllap polnud siis siinmail kedagi, kes ei tajunud seda katastroofi isikliku tragöödiana. Täna tulid mälestusmärgi juurde vähesed ellujäänud, hukkunute sugulased ja lihtsalt kaastundlikud inimesed.

На траурное мероприятие собралось более ста человек
© Sputnik / Денис Пастухов
Parvlaev Estonia huku 25. aastapäev (28.09.2019)

Inimene on ometi rahast kallim

Mälestusmärgi juurde kogunenuid vaadates, neile küsimusi esitades ja vastuseid kuulates mõistad, et aeg siiski haavu ei ravi, et valu ja lein on endiselt tohutu ning nördimus sellisest saatusest on jätkuvalt tugev.

German tuli leinatseremooniale mälestama oma tütart Tamarat, kes jäi igaveseks Estonia reisijaks. Ta on napisõnaline ja elavneb vaid siis, kui kuuleb küsimust laevahuku põhjuste väljaselgitamise taasalustamise kohta, sest peab seda ettevõtmist täiesti möödapääsmatuks. Aga kindlustunnet selles, et tõde päevavalgele tuleb, tal ei ole.

Герман в трагедии потерял дочь
© Sputnik / Денис Пастухов
German tuli leinatseremooniale mälestama oma tütart

Veidi kaugemal ajavad kaks eakat naist omavahel juttu. Ligi astudes saame teada nende nimed – Maire ja Silvi. Mairel jäid Estoniale kaks õpilast, Silvil tütar.

Nemadki leiavad, et kõik selle mereõnnetusega seotud juurdlustoimingud jätavad liiga palju küsimusi vastuseta. Sellele, et uus uurimine, nagu teatud poliitikategelased väidavad, läheks liiga kalliks, reageerivad nad üsna järsult: "Aga kas siis kõik see, mis merre jäi, meile kallis ei ole? Meie lapsed – meie kõige kallim vara – jäi sinna! Nüüd on kõik siis inimestest kallim."

У Сильви (слева) на пароме Эстония погибла дочь, Майре была ее учительницей
© Sputnik / Денис Пастухов
Mairel (paremal) jäid Estoniale kaks õpilast, Silvil tütar

Silvi sõnul seisavad tütarde näopildid tal igas toas ja iga päev ajab ta nendega juttu nagu päriselus... peaaegu nagu päriselus. Seejärel jäävad naised vait ja kuulavad vaimuliku sõnu, muusikahelisid, mis kui ehk lohutavadki, siis vaid väga põgusaks ajaks.

Leinatseremoonial osalesid lisaks hukkunute omaste ühingu "Memento Mare" liikmetele Eesti president Kersti Kaljulaid, Riigikogu esindajad, Vabariigi Valitsuse ja Tallinna linnavalitsuse esindajad.

 • Венки на памятнике Прерванная линия
  25 aastat parvlaeva Estonia hukust
  © Sputnik / Денис Пастухов
 • Траурная церемония, посвящённая 25-летию со дня крушения парома Эстония
  25 aastat parvlaeva Estonia hukust
  © Sputnik / Денис Пастухов
 • Цветы и свечи были и на другой части памятника Прерванная линия, которая находится на холме
  25 aastat parvlaeva Estonia hukust
  © Sputnik / Денис Пастухов
 • На траурное мероприятие собралось более ста человек
  25 aastat parvlaeva Estonia hukust
  © Sputnik / Денис Пастухов
1 / 4
© Sputnik / Денис Пастухов
25 aastat parvlaeva Estonia hukust

Parvlaevaga Estonia juhtunud õnnetuses hukkus 852 inimest, leitud on vaid 95 inimese surnukehad, eluga pääses 137 inimest.

Sputnik Eesti koostas parvlaeva Estonia hukkumisele kui ühele kõige traagilisemale leheküljele Eesti ajaloos pühendatud audio-projekti:

Гибель парома "Эстония": родственники жертв по-прежнему ждут ответов

Loe lisaks:

Teema:
Parvlaeva Estonia hukkumine (10)

Samal teemal

Parvlaeva Estonia hukkumine
Tagid:
aastapäev, Läänemeri, parvlaev, parvlaev, hukkumine, Estonia

Peamised teemad