15:12 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Eesti uudised
lühendatud link
65 0 0

Siseministeerium avaldas ajakava Eesti-Vene piirilõigu väljaehitamisse tehtavate investeeringute kohta, mille kalliduse tõttu on kohalikud irvhambad hakanud seda kutsuma "kullast taraks".

TALLINN, 29. september — Sputnik. On selgunud, kui palju raha on Eesti valitsus pedagoogide, päästjate ja teadlaste heaolu ohvriks tuues valmis eraldama idapiiri taristu püstitamiseks.

Soov maksimaalselt eralduda "hirmsast" idanaabrist muudab niigi rahapuuduse all kannatava Eesti riigieelarve kolme aastaga 56,7 miljoni euro võrra kõhnemaks, millest otseselt investeeringuteks kulub 47,7 miljonit eurot ja piiri teenindamiseks 9 miljonit eurot.

Praegu toimub vähempakkumine 23,5 km pikkuse maismaapiirilõigu ehitamiseks, millel osalemise sooviavaldused laekuvad juba 2019. aastal. Vene piiri korrastamise prioriteediks on selle maismaalõik ja taristu ehitus.

Seiresüsteem projekteeritakse samaaegselt piiri ehitamisega, aga seadmed soetatakse alles pärast taristu valmimist.

Külmutada või odavdada?

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et üks Jüri Ratase uue valitsuse põhiprobleemidest, mille ta on saanud päranduseks "vanalt" ministrite kabinetilt, on Eesti-Vene piiri väljaehitamine. 

Kulud uuele "Idamüürile", mis kujutab endast de facto kõrgtehnoloogilist tara elektrooniliste jälgimisseadmetega, on selle ehitamise algusest peale juba ületanud mitmekordselt esialgsed arvestused, ulatudes 79 miljoni asemel 320 miljoni euroni.

See on pannud isegi kõige tulihingelisemad patrioodid Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) ministrite ridadest kahtlema vajaduse eraldada riik Venemaast "iga hinnaga".

Nii näiteks kutsus Riigikogu EKRE fraktsiooni kuuluv kirjanik Leo Kunnas, kes on kirjutanud Venemaa invasioonist Eestisse rääkiva ulmeromaani "Sõda 2023", üles võtma eeskuju Soomelt. "Soomlased pole oma pikale maapiirile Venemaaga tõkketarasid rajanud ega kavatse seda teha ka tulevikus. Nad ei näe sel mõtet," teatas ta.

Siseminister ja EKRE esimees Mart Helme tegi aga riigieelarvestrateegia arutamise ajal ettepaneku "kullast tara" ehitus üldse külmutada, millega pälvis opositsiooni hukkamõistu. Mõne aja pärast teatas Helme, et idapiiri väljaehitamine on küll möödapääsmatu, aga seda tuleb teha odavamalt ja piirirajatisi samm-sammult tehniliselt täiustades.

Lugege lisaks

Samal teemal

Riigikogu komisjonid tutvusid idapiiri katselõikudega
PPA kuulutas välja kagupiiri ehitushanke
Eestist pääseb elektroonilise viisaga Peterburi ainult ühe piiripunkti kaudu
Peaminister ja siseminister tutvusid olukorraga kagupiiril
Tagid:
siseministeerium, ajakava, investeeringud, piiritara, Eesti

Peamised teemad