21:18 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Eesti uudised
lühendatud link
Migratsioon Eestis (89)
222 0 0

Siseministeerium ja Justiitsministeerium tulid välja uue algatusega kontrolli karmistamiseks renditööjõu üle, mida Eesti ettevõtted kasutavad välismaal registreeritud varifirmade abil.

TALLINN, 12. oktoober — Sputnik. Fiktiivsete skeemide tõttu, mida Eesti tööandjad kasutavad välistööjõu palkamisel, on riigikassasse jäänud võimude andmetel laekumata 14 miljonit eurot makse.

Jutt käib sellistest töötajatest, kes väidetakse viibivat Eestis töölähetusel või keda kohalikud ettevõtted rendivad välismaistelt ettevõtetelt. Enamasti on tegemist Poolas registreeritud ettevõtete palgalehel olevate Ukraina kodanikega.

Siseminister Mart Helme esinemas
© Sputnik / Вадим Анцупов

Siseminister Mart Helme sõnul peavad Eesti ettevõtjad, kes kasutavad renditööjõudu, hakkama tõendama, et Poolas, Ukrainas või Leedus registreeritud firmad, kelle teenuseid nad kasutavad, on tõepoolest olemas ja tegutsevad selles valdkonnas. "See tähendab, et need firmad ei ole fiktiivsed," rõhutas ta.

Maksu- ja Tolliamet on juba välja arvutanud, et 2018. ja 2019. aastal on välistööjõuga seotud petuskeemide tõttu jäänud Eesti riigil saamata 14 miljonit eurot. Et võimudel ei jätku ressursse kümnete tuhandete Eestis töötavate välismaalaste kontrollimiseks, tehakse seadustesse mõned parandused, mis võimaldavad teha päringuid kõigepealt tööjõurendiga tegelevatelt ettevõtetelt.

Kus on teie tõendusmaterjal?

Muide, mõned ettevõtjad kahtlevad kavandatud meetmete tõhususes. Eesti Ehitusettevõtjate Liidu juhatuse esimees Raivo Rand, kes esindab ehitussektorit, kus iga viies töötaja on välismaalane, arvab näiteks, et need, kes juhuslikult pettusega vahele jäävad, maksavad küll trahvi ära, aga sellised tööandjad, kes on teinud seda teadlikult, tegelavad sellega edasi.

"Selles ongi probleem. Öelda, et nüüd järgnevad kontrollid, ja nõuda mingeid dokumente — see ei toimi. Meie liit on juba aastaid rääkinud, et nii kohalikele kui ka renditöötajatele tuleb väljastada identifitseerimiskaardid," teatas ta.

Randi sõnul on kiipkaart, mille saab siduda siseministeeriumi ja maksuameti andmebaasidega, töötamise registriga ja nii edasi, end juba heast küljest näidanud Soomes. Ta seletas, et nii saab igal objektil, olgu see ehitusplats või restoran, mitte ainult inspektsioon, vaid ka tööandja või peatöövõtja ise kiiresti kindlaks teha, kes seal töötab ja kas tema tööandja maksab Eesti riigile makse.

Helmetest on saanud Ukraina võõrtööliste hirm

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et lähiajal hakkab Maksu- ja Tolliamet süstemaatiliselt kontrollima kolmandatest riikidest tööjõurendilepingute alusel toimuva töötajate värbamise kuritarvitamist. Sellekohase korralduse on andnud Eesti rahandusminister Martin Helme, kelle isa, siseminister Mart Helme, on tuntud kui äge Ukraina tööpagulaste kriitik.

Мартин Хельме
© Sputnik / Вадим Анцупов
Martin Helme

Martin Helme arvab, et Eestis töötab massiliselt Ukraina kodanikke, kellel on sõlmitud tööleping Poolas asuva äriühinguga, kes lähetab töötaja renditööle Eestisse. Sel moel hiilitakse kõrvale välismaalaste seadusest tulenevatest piirangutest ja keeldudest.

Rahandusministri meelest ei vasta väga paljudel juhtudel Ukraina kodanike sel viisil Eestis tööle rakendamine renditöö tunnustele, sest tegemist ei ole välismaal töötava töötaja ajutise Eestisse lähetamisega.

"Kui Eestis tegutsev "kasutajaettevõtja" värbab ise Ukrainast töötajaid, töötajad liiguvad otse Ukraina ja Eesti vahel, Poolas vormistatakse vaid tööluba, kuid seal ühtegi päeva tööd ei tehta, siis on tegemist näiliku renditööga ning tulenevalt maksukorralduse seaduse § 83 lõikest 4 tuleb lugeda tegelikuks tööandjaks Eestis asuv kasutajaettevõtja," selgitas Helme probleemi olemust.

Ta palub Maksu- ja Tolliametil suunata olulise osa oma ressurssidest fiktiivsete töösuhete väljaselgitamisele.

Kontrollile allutatakse kõik rendilepingu alusel töötavad Ukraina võõrtöölised ja nende tööandjad, kasutajaettevõtjad ja Poolas registreeritud renditöö vahendajad.

Martin Helme soovitab kaasata nende kontrollimisse politsei ja Tööinspektsiooni jõud. Maksu- ja Tolliamet peab hakkama kontrolli tulemustest iga kuu Rahandusministeeriumile aru andma.

Lugege lisaks: 

Teema:
Migratsioon Eestis (89)

Samal teemal

Migratsioon Eestis

Peamised teemad