17:18 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Eesti uudised
lühendatud link
58 0 0

Möödus sada aastat Eesti ühe vanima elaniku – Maria Pavlovna Barkova sünnist. Sünnipäevalast külastasid ja õnnitlesid Venemaa saatkonna töötajad, veteraniorganisatsiooni esindajad, sugulased ja sõbrad.

TALLINN, 15. oktoober – Sputnik, Julia Kalinina. Sajandal sünnipäeval jagas Tallinna elanik, Suure Isamaasõja veteran Maria Barkova oma rõõmsameelsuse ja pikaealisuse saladusi.

Venemaa suursaatkonna esindaja Vjatšeslav Potapov luges ette Venemaa erakorralise ja täievolilise suursaadiku Aleksandr Petrovi õnnitluskõne: "Teie pikk elutee on näide sellise inimese julgusest ja elujõust, kes on täielikult Isamaa teenimisele pühendunud. Noorpõlves oli teile määratud teada saada, mis on sõda. Katkestatud õpingud, evakueerimine, omakasupüüdmatu töö tagalas – kõik see on teile tuttav."
От имени посла РФ в Эстонии Александра Петрова юбиляра поздравил третий секретарь посольства Вячеслав Потапов
© Sputnik / Юлия Калинина
Venemaa suursaadiku Eestis Aleksander Petrovi nimel õnnitles juubilari saatkonna kolmas sekretär Vjatšeslav Potapov.
Aleksandr Petrov märkis õnnitluskõnes, et alates 1942. aasta augustist teenis Maria Barkova strateegiliselt olulisel objektil Lavassaarel, mis andis Nõukogude allveelaevadele võimaluse liikuda positsioonidele Läänemere keskosas: "Kogu eluks jäid teile meelde päevad ja ööd, mida veedeti hitlerlaste lennuväe ägedate pommitamiste all vaenlase poolt ümberpiiratud saarel."

Vanus ei ole elule takistuseks

Teisest maailmasõjast osavõtnute Tallinna seltsi juhataja Nina Pavlova õnnitles sünnipäevalast soojalt, ulatas talle lilled ja veteranide organisatsiooni kolleegide õnnitluskirja.

"Teil on seljataga suurepärane elutee ja tohutu kogemus. Olete nende põlvkonnast, kellele langes osaks relvaga käes riigi nimel vapralt võidelda ja kanda oma õlgadel sõjaaja raskusi. Tänu teile, kallis Maria Pavlovna, saame täna väärikalt elada ja töötada. Sellel teile erilisel päeval soovime teile head tervist, elurõõmu, et lähedased rõõmustaksid teid oma hoolivuse ja tähelepanuga," seisab kirjas.

Иван Антонович Смольников и Нина Ивановна Павлова поздравили Марию Павловну Баркову с юбилеем
© Sputnik / Юлия Калинина
Ivan Antonovitš Smolnikov ja Nina Ivanovna Pavlova õnnitlesid Maria Pavlovna Barkovat tema aastapäeva puhul.
"Nüüd on Veteranide Ühingu Tallinna osakonnas registreeritud kolm Suures Isamaasõjas osalenud üle saja aasta vanust veterani," ütles Nina Pavlova Sputnik Eestile. Ta tõi välja sõjakoledustest üle elanud veteranide erilise vaimujõu, aktiivse ellusuhtumise ja optimismi.
Maria Barkovat õnnitles aastapäeva puhul ka heategevusfondi "Vladimir Metelitsa mälestuseks" juhatuse aseesimees, erupolkovnik Ivan Smolnikov. "Õnnitlen teid kogu südamest teie toreda tähtpäeva – 100. sünnipäeva puhul. Elasite suurepärast elu, milles kajastus mitme põlvkonna saatus: tegite kõvasti tööd, olite alati olulistes küsimuste keskmes ja pälvisite ümbritsevate sügavat austust," sõnas ta.
В Таллинне с вековым юбилеем поздравляли ветерана Великой Отечественной войны Марию Павловну Баркову
© Sputnik / Юлия Калинина
Tallinnas õnnitleti Suure Isamaasõja veterani Maria Pavlovna Barkovat sajanda sünnipäeva puhul.
Lilled, tohutu suur tort ja pirukad ning soojad õnnitlussõnad sugulastelt kaunistasid Maria Pavlovna Barkova pühapäeva. Õnnitlusi vastu võttes tänas päevakangelane kõiki külastuse ja osutatud tähelepanu eest.
Юбилейный торт для Марии Павловны Барковой
© Sputnik / Юлия Калинина
Юбилейный торт для Марии Павловны Барковой

Pika teekonna etapid

Maria Barkova (neiupõlvenimega Kahhovskaja) sündis 13. oktoobril 1919 Smolenski oblastis Hislavitši külas. Pärast 9. klassi lõpetamist läbis neiu 6-kuulise õpetajakursuse, misjärel astus Smolenski pedagoogilisse tehnikumi. Ent talle ei olnud määratud õppima jääda – algas sõda. Koos põgenikega Bologoje jaama saabunud, pääses ta ešeloni, mis evakueeriti Arhangelski oblastisse. Teel kimbutasid rongi pidevalt vaenlase õhurünnakud.

Мария Павловна Баркова во время Великой Отечественной войны
© Фото : из личного ахива Геннадия Баркова
Maria Pavlovna Barkova Suure Isamaasõja ajal
Velski linnas sai Maria Barkova tööd raamatupidajana liha- ja piima tootvas sovhoosis, kus ta töötas ka brigadirina. 1942. aasta augustis kutsuti ta Balti laevastikku, pärast noorsõduri kursuse läbimist Leningradis määrati ta teenima mereväebaasi Lavassaarele. Algul oli neiu telefonioperaator baasi staabis, seejärel teenis rannapatarei sihtimisjaamas.

Pärast kaht aastat rindel demobiliseeriti Maria 1944. aasta detsembris tervislikel põhjustel. 1945. aastal, abiellus ta NSV Liidu mereväe rannakaitse suurtükiohvitseri Konstantin Barkoviga, kellega ta elas õnnelikult peaaegu pool sajandit.

Koos abikaasaga elas Maria erinevates teenistuskohtades üle kogu Nõukogude Liidu Liepajast Sahhalini saare lõunapoolseima punkti – Kriljoni neemeni. 1956. aastal saabusid Barkovid Tallinna ega lahkunud siit enam.

Родные поздравляют с юбилеем Марию Павловну
© Sputnik / Юлия Калинина
Sugulased õnnitlevad Maria Pavlovnat tema juubeli puhul
Maria Barkova töötas tehases "Kommunaar". Teda autasustati Isamaasõja II järgu ordeni ja medalitega "Leningradi kaitsmise eest" ja "Võidu eest Saksamaa üle".

Maria Barkoval on suur pere - poeg Gennadi, kolm lapselast ja kuus lapselapselast.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Venemaa diplomaadid panid Pronkssõdurile lilli
Täname rahu eest: Venemaa suursaadik austas isamaa kaitsjate mälestust
Kuniks süda lööb, pidage meeles!
Vene kaitseministeerium avalikustas Tallinna vabastamise 75. aastapäevaga seotud ürikud
Tagid:
Aleksandr Petrov, juubel, sõjaveteran, Suur Isamaasõda, Tallinn

Peamised teemad