16:47 25. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1645
  • RUB89.8713
Eesti uudised
lühendatud link
Danske rahapesuskandaal (40)
14410

Rahapesuskandaal, mille põhjustas sadade miljardite kahtlast päritolu dollarite liigutamine Eesti pankade kaudu, on osutanud vajadusele Riigiprokuratuuri isikkoosseis välja vahetada, leiab rahandusminister Martin Helme.

TALLINN, 21. oktoober — Sputnik. Eesti prokuratuur vajab kaadrivahetust, mida veel kord on tõestanud kõva skandaal seoses rahapesuga Eesti pankade kaudu.

Sellest teatas rahandusminister Martin Helme, vahendab ERR.

Minister selgitas, et tuli antud mõttele pärast seda, kui oli Londonis suhelnud rahapesu vastu võitleva William (Bill) Browderiga, keda Eestis hästi tuntakse.

Helme teatas, et Browder on talle oma tegevusest üksikasjalikult jutustanud ning täiendavat kasulikku infot jaganud.

Varem on Helme teatanud, et tervitab USA võimude läbiviidavat juurdlust, mis käsitleb võimalikku rahapesu Eestis tegutsevate pankade kaudu, sest osa pankadele tehtavaid trahve finantstegevuse reeglite rikkumise eest võib laekuda mitte ainult Ameerika, vaid ka Eesti riigieelarvesse.

Baltimaade suurim finantsskandaal

2018. aastal puhkes suur skandaal pärast seda, kui selgus, et Taani Danske panga Eesti filiaalis asuvate kontode kaudu on liigutatud tundmatut päritolu hiigelsummasid. Läbi viidud juurdlus näitas, et lõppkokkuvõttes võib jutt käia 201 miljardist eurost.

15 000 pangakontost, mis 2018. aasta detsembri seisuga olid juba suletud, on kahtluse all  vähemalt 6200.

Browderi sõnul on kohalikud pangatöötajad eesotsas Aivar Rehega loonud tingimused ulatuslikuks rahapesuks ja seda varjanud.

Käesoleva aasta septembri lõpus — sõna otseses mõttes nädal aega enne Danske Banki Eesti filiaali sulgemist — leiti Aivar Rehe oma kodu lähedalt surnuna. Ametliku versiooni järgi lõpetas endine pankur ja rahandustegelane elu enesetapuga.

Lisaks Danske Bankile on rahapesus kahtlustatud Rootsi panka Swedbank ja Soome panka Nordea ning uuriva ajakirjanduse keskus OCCRP on teatanud rahapesuskeemist, mille keskmes oli ka juba pankrotti läinud Leedu kommertspank Ūkio bankas.

Loe lisaks:

Teema:
Danske rahapesuskandaal (40)

Samal teemal

Eesti Swedbanki juhi volitused peatati
Swedbanki nõukogu esimees Lars Idermark astus tagasi
Swedbanki nõukogu vabastas Bonneseni panga tegevjuhi ametist
Tagid:
korruptsioon, Martin Helme, Eesti, prokuratuur, Danske Bank Eesti

Peamised teemad