12:51 10. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1342
  • RUB80.0425
Eesti uudised
lühendatud link
Õigus emakeelsele haridusele (31)
8020

Eesti parlamendis ei hääletanud enamik reformistidest ja sotsiaaldemokraatidest valitseva koalitsiooni riigikeele "tugevdamise" seaduseelnõu vastuvõtmise poolt.

TALLINN, 23. oktoober — Sputnik, Oleg Leontjev. Reformierakonna ja Sotsiaaldemokraatide esindatud parlamendiopositsioon maksis valitsevale koalitsioonile vene hariduse likvideerimisest keeldumise eest väga omapärasel viisil kätte, jättes toetamata ka eesti keele kaitsmise meetmete vastuvõtmise. 

Teisipäeval, 22. oktoobril toimus parlamendi pressiteenistuse teatel Riigikogus hääletus Keskerakonna, Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna ja "Isamaa" algatatud resolutsiooni üle riigikeele elujõulisuse, arengu ja õppimise parandamiseks.

Resolutsioonis kutsuti Eesti valitsust üles astuma samme, et tagada, säilitada ja tugevdada eesti keele elujõulisust, mainet ja toimimist avalike suhete, hariduse, koolituse ja tegevuse, meedia, kultuuri- ja loomepoliitika vallas, avalikes kohtades ja igapäevaelus. 

Samuti kutsuti valitsust üles töötama välja eesti keele arengukava aastateks 2021–2035.

Reformistide ja sotsiaaldemokraatide puudumine poolthääletajate seas muutus omamoodi opositsiooni "kättemaksuks" selle eest, et võimul olevad parteid ei toetanud Reformierakonna seaduseelnõu, mille eesmärgiks oli venekeelne haridus Eestis kaotada.

Vene keele võitmiseks tuleb esmalt eesti keelt tugevdada

Sputnik Eesti juba kirjutas sellest, kuidas 10. septembril ei toetanud Eesti parlament Reformierakonna ettepanekut viia vene õppekeelega koolid ja lasteaiad täielikult eesti keelele üle. Reformistide ettepanekut toetas 32 saadikut, 44 saadikut olid vastu, veel 21 saadikut puudusid hääletuse ajal.

Nende tingimuste loomiseks esitasid nad Riigikogule seaduseelnõu, mille kohaselt antakse valitsusele ülesandeks välja töötada eesti keele arenguprogramm perioodiks 2021 – 2035, mis võetigi 22. oktoobril vastu.

EKRE parlamendifraktsiooni juhi Siim Pohlaku sõnul ei toetanud tema partei Eesti haridussüsteemi muutmise reformistlikku projekti, kuna see ignoreerib eesti keele õpetamise tegelikku olukorda ja seab ebareaalseid eesmärke.

Сийм Похлак
© Фото : Riigikogu
 Siim Pohlak

EKRE on kindel, et reformierakonna seaduseelnõu üks tagajärgi olnuks suure tõenäosusega suure hulga venekeelsete laste siirdumine Eesti koolidesse ja sellele järgnenud eesti laste venestumine.

Lugege lisaks: 

Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)

Samal teemal

Politoloog selgitas, miks Eesti koolides venekeelset õpet ära ei keelatud
Venekeelse hariduse kaotamise eelnõu kukkus Riigikogus läbi
Tagid:
Reformierakond, eesti keel, haridus, vene keel, Riigikogu, Eesti

Peamised teemad