08:48 04. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0785
  • RUB82.8075
Eesti uudised
lühendatud link
7130

Eesti ja teised vaesemad EL riigid võivad kaotada märkimisväärse hulga koolitatud piirivalvureid ja politseinikke, kes võivad eelistada Frontexisse minna.

TALLINN, 25. oktoober — Sputnik, Aleksei Toom. Euroopa piiri- ja rannavalveteenistus Frontex alustas alaliste töötajate palkamist, avades 24. oktoobril konkursi 700 piirivalvurikoha täitmiseks. Tulevased ohvitserid saavad väljaõppe, varustatakse uusima tehnoloogiaga ning asuvad teenistusse Schengeni tsooni piiririikidesse.

Kuid uus EL ametkond ei täpsusta, kuidas saavad kohalikud valitsused Frontexi ametnikke käsutada, kui nad annavad aru eelkõige oma ülemustele ja täidavad tõenäoliselt ikkagi endale palka maksva struktuuri korraldusi.

Tulevaste Frontexi staabiohvitseride töötasusid ei kajastata, kuid arvatavasti osutub see oluliselt suuremaks kui näiteks Eesti sõjaväelased, politsei, piirivalvurid ja tolliametnikud hetkel teenivad. Frontex värbab oma kaadrid just selliste elukutsete spetsialiste seast, nõudes lisaks vähemalt kolmeaastast ülikooliharidust ja töökogemust.

Эстонский экипаж воздушного патруля Frontex.
© AP Photo / Thanassis Stavrakis
Frontexi õhupatrulli Eesti meeskond

Pärast väljaõpet ja treeninguid saadetakse EL uue teenistuse ohvitserid Schengeni tsooni välispiiri nendesse lõikudesse või lähedal asuvatesse kolmandatesse riikidesse, kus vajadus lisajõudude järele on eriti suur.

Makstakse rohkem, riietatakse ja varustatakse paremini

Kuna Frontex palkab uusi kaastöötajaid sõltumata EL riikide vastavatest ametkondadest, tähendab see, et praktiliselt iga spetsialist võib ilma oma ülemuste loata töölevõttu taotleda, mistõttu ei saa Euroopa pealinnad valimisprotsessi kontrollida ega oma parimate töötajate kaotamise riske maandada.

Esimeses etapis värbab Frontex vaid 700 spetsialisti, kuid nagu teenistuse pressiteadetes rõhutatakse, ei ole järgmiste palkamisetappide saabumist vaja kaua oodata. EL piirivalvekorpuse töötajate kavandatav arv on muljetavaldav –10 tuhat ohvitseri võiks tõenäoliselt täielikult asendada paljude väikeste riikide vastavad riiklikud ametid.

Arvestades, et neid varustatakse paremini ning neile makstakse rohkem, pole konkurents tõenäoliselt kuigi aus.

"Täna on Frontexi jaoks eriline päev, üks neist, mis viib meie agentuuri tõelise ümberkujundamiseni. Frontex saab esmakordselt omaenda relvajõud, kes Euroopa Liidu lipu all tegutsema hakkavad," tsiteeris Frontexi pressiteenistus agentuuri tegevdirektor Fabrice Leggerit.

Фабрис Леджери
© AP Photo / Darko Vojinovic
Fabrice Leggeri

"Me saame oma ohvitseride ja varustusega aidata ELi riikide piiridel tekkivatest probleemidest kõige erinevamatel viisidel üle saada," ütles Euroopa piirivalvurite prantslasest ülem.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Ratas: EL peab ebaseaduslikku rännеt piirama koostöös kolmandate riikidega
Ekspert: Euroopa ei karda uut rändekriisi asjata
Saksamaa siseminister hoiatas uue rändekriisi eest
Suurbritannias leiti laipadega täidetud veok: toimunu üksikasjad on õõvastavad
Tagid:
Eesti, Euroopa, Frontex, sõjavägi, piirivalve, politsei

Peamised teemad