20:30 24. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Eesti uudised
lühendatud link
16110

Tallinna Harjumäel ei jõudnud veel vaibuda kontsert "Tsoi laulud", kui hilisnõukogude kultusrokkari ja näitleja, rokkbändi Kino asutaja Viktor Tsoi looming tuleb jälle tagasi Eesti pealinna — seekord filmi kujul.

TALLINN, 2. november — Sputnik, Deniss Pastuhhov. Seda, miks Viktor Tsoi on tänini Eestis nõutud ja mida ainulaadset näeb publik temanimelisel filmifestivalil, uuris Sputnik Eesti "Kino päevade" korraldajatelt.

Üks Viktor Tsoi mälestusfestivali korraldajatest, režissöör ja produtsent Tatjana Mühlbayer, teatas Sputnik Eestile, et festivali idee tekkis tänu eestimaalasi ühendavale huvile Viktor Tsoi loomingu vastu.

Продюсер и режиссер Татьяна Мюльбайер
© Sputnik / Вадим Анцупов
Režissöör ja produtsent Tatjana Mühlbayer

Mühlbayer on oma lähedastelt ja tuttavatelt korduvalt kuulnud, et Tsoi laule tunnevad ja laulavad ka eesti noored. Selle kinnituseks on igaastane ühiskoor, mis kogub Eesti pealinna Harju mäel Tsoi laulude fänne. Toimuv annab lootust leida publikut ka kinos Artis toimuvatele linastustele ja ühendada mõlema keele kogukonna vaatajaid.

"Nõelal" on noorem õde

Festivali juhatab sisse kultusfilm "Nõel" (Игла). Tasub märkida, et seda filmi näidatakse tasuta ja priipääsmeid hakatakse jagama tund enne seansi algust. Kogemus on näidanud, teatas Tatjana Mühlbayer, et kui jagada pääsmeid palju varem, siis inimesed tavaliselt seansile ei tule.

Кадр из фильма Игла
© Фото : «Казахфильм» © 1988
Kaader filmist "Nõel"

Tänavu möödus 30 aastat "Nõela" jõudmisest suurde levisse ja seda filmi tutvustab nüüd selle režissöör Rašid Nugmanov Kasahstanist Almatõst. Korraldajate meelest ei paku publikule erilist huvi ehk isegi mitte see kultusfilm, vaid selle uusversioon "Nõel Remix" (Игла Remix). See on autori uus vaade uutmise ehk perestroika koidikul loodud filmile "Nõel". 2010. aastal linastunud "remiksis" on kasutatud teist montaaživarianti, mis on laiendanud süžeeliine, ja lisaheliriba.

Publik saab suhelda filmiuuendajaga

Muide, kõiki oma filme tutvustab režissöör "Kino päevadel" ise ja need väärivad nii rock-muusika asjatundjate kui ka autorifilmihuviliste tähelepanu. Kunagine algaja režissöör oli ju teretulnud külaline Leningradi rokiklubi ringkonnas, aga Sergei Solovjovi meistriklassi neljanda kursuse tudengi Rašid Nugmanovi kursusetööst "Jja-Hha" (Йя-Хха) sai alguse Viktor Tsoi taassünd.

Казахстанский режиссер Рашид Нугманов
© Фото : из личного архива Рашида Нугманова
Kasahstani režissöör Rašid Nugmanov

"Nugmanov on tõeline novaator, kes suutis 30 aastat tagasi lõhkuda stagnatsiooniaja kohmakad, kõiki ära tüüdanud standardid ja teha uue filmi läbimurde suurele ekraanile. See on evolutsiooniprotsess, mida toetasid aja nõuded. Võib ette kujutada, kui riskantne oli noorel režissööril tollal stereotüüpe lõhkuda. Tema looming oli tõeliselt ootamatu, uus ja avangardistlik. Rašid Nugmanov suhtleb Tallinnas isiklikult publikuga, jagab mälestusi, vastab küsimustele," ütles Mühlbayer.

Filme näidatakse vene keeles inglis- või eestikeelsete subtiitritega.

Mühlbayer avaldas arvamust ka selle kohta, miks Tsoi on tänini Eestis — ka eestlaste hulgas — populaarne.

"Viktor Tsoi "tsementeeris" omal ajal eesti ja vene kogukonna, sest uutmiseelsed juurded olid noortel ühised (kõik me "istutasime alumiiniumkurke presentpõllul"), Tsoi looming sümboliseeris protesti totalitarismi vastu ja andis lootust, et uutmine toob meile, nõukogude noortele, uusi demokraatlikke ümberkorraldusi. Ja seejuures sõltub tulemus igaühest meist. Noorel rock-muusikul Tsoil õnnestus hõlmata oma loominguga kõik elanikkonna kihid, samuti esmakordselt kinnistada populaarne kuvand Euraasia päritolu noormehest," teatas Mühlbayer.

Legendaarsele Viktor Tsoile pühendatud filmifestival "Kino päevad" toimub 7.–10. novembrini Tallinna kinos Artis. Festivali kavaga saab tutvuda Artise kodulehel.

Varem on Sputnik Eesti avaldanud Eesti rock-muusiku, ansambli Sõpruse Puiestee eestvedaja Allan Vainola arvamuse sellest, miks Viktor Tsoi ja tema bänd Kino on paljude eesti artistide lemmikud.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Vladimir Võssotski oleks täna saanud 81-aastaseks
Võssotski: muidugi tulen ma tagasi…
Viktor Tsoi oleks saanud 55-aastaseks
Tagid:
rokibänd, film, Eesti, kino, Viktor Tsoi

Peamised teemad