04:20 25. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Eesti uudised
lühendatud link
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)
91 0 0

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova tuletas Eestile meelde sõjaohvrite mälestuse hoidmise kohta käivate rahvusvaheliste konventsioonide järgimise tähtsust.

TALLINN, 2. november — Sputnik. Mälestusmärgi lammutamist Lääne-Nigula vallas peab Venemaa välisministeerium irvitamiseks Nõukogude sõdurite mälestuse üle. Ametkonna ametliku esindaja Maria Zahharova sõnul räägivad taolised vahejuhtumid sellest, et Euroopas vastuvõetud deklaratsioonid ajaloomälu säilitamise vajalikkuse kohta ei maksa midagi.

"Mulle teeb tõsist muret jätkuv irvitamine nende Nõukogude sõdurite mälestuse üle, kes vabastasid natside ikkest ka Baltimaade rahvad," teatas ta briifingul Taebla alevikus toimunut kommenteerides. Diplomaat rõhutas, et jutt käib teost, mis šokeeris oma küünilisusega.

Zahharova juhtis tähelepanu sellele, et see kõik toimub sealsamas Euroopa Liidus, kes alatasa "midagi deklareerib, teatab, võtab vastu ajaloomälu, inimõiguste, tõe, vabaduse ja demokraatia alal". "Barbaarsete tegude tagajärjel jääb selgusetuks 26 sõjaväelase säilmete saatus. See on 2019. aasta, Euroopa," märkis diplomaat.

Zahharova tuletas Eestile meelde, et ÜRO Julgeolekunõukogu peatse mittealalise liikmena kannab vabariik erilist vastutust rahvusvahelise humanitaarõiguse normide, sealhulgas 1949. aasta Genfi konventsiooni ja selle 1977. aasta lisaprotokolli järgimise eest. "Need normid määravad kindlaks ka reeglid, kuidas suhtuda lugupidavalt sõjahaudadesse," selgitas diplomaat.

Братская могила во дворе гимназии Таэбла, архивное фото
Taebla vennashaud

Läänemaal Taeblas lammutati langenud Nõukogude sõdurite vennashauale püstitatud mälestusmärk, kirjutas Sputnik Eesti.

Vennashaud ja monument rajati Taeblasse 1949. aastal - sinna maeti ümber punaarmeelaste säilmed ümberkaudsetelt kalmistutelt.

Tahvlile olid kantud kolme Nõukogude sõduri nimed. Teada on ka 23 ümbermaetud tundmatust sõdurist, kelle kohta andmed puuduvad. Praegu töötavad seal rasked ehitusmasinad — matmispaigast pole midagi järele jäänud.

Venemaa saatkonnale teeb muret olukord Nõukogude sõdurite mälestusmärgi lammutamise ümber Taeblas. Saatkond saatis Eesti välisministeeriumile sellekohase noodi ja pidas maha tõsise jutuajamise Lääne-Nigula valla kohaliku võimu esindajatega.

Maria Zahharova kommentaari vene keeles saab kuulata siin:

Захарова жестко пристыдила Эстонию за снос памятника советским воинам

Lugege lisaks:

Teema:
Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev (55)

Samal teemal

Vaba Eesti suurim tähtpäev: fašistlikest röövvallutajatest vabastamise 75. aastapäev
Tagid:
Eesti, Venemaa, Maria Zahharova, poliitika, lammutamine, Teine maailmasõda, Läänemaa, mälestusmärk

Peamised teemad