10:48 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Eesti uudised
lühendatud link
33 0 0

Mahetoodete kasvatamine Eestis ei muutu mitte ainult lihtsamaks, vaid ka tulusamaks, väidavad juba tuhande eestlase poolt alla kirjutatud petitsiooni autorid.

TALLINN, 3. november — Sputnik. Eesti elanikud toetasid aktiivselt Roheliste erakonna uut algatust: kolme päeva jooksul pärast "mahetoodete maksu" avaliku petitsiooni ilmumist on seda toetanud 1000 inimest.

September on eesti toidu kuu, illustreeriv foto
© Sputnik / Евгений Ашихмин

Petitsioon mahetoodete käibemaksumäära alandamiseks praeguselt 20 protsendilt 9 protsendile on ligipääsetav platvormi rahvaalgatus.ee kaudu.

Oma ettepanekut selgitades näitavad rohelised, et Eestis ei leiuta jalgratast: paljudes Euroopa Liidu liikmesmaades on sellised erandid ökotoodetele juba heaks kiidetud.

"Enamikus Euroopa riikides on kogu või osa toidu puhul kehtestatud maksualandusi. Sageli on see protsent 5 või veelgi vähem. Eesti on üks väheseid riike, kus kõigil toidukaupadel on ühtne käibemaksu määr – 20%," tuletasid pöördumise autorid meelde.

Rohelised märkisid ka, et Eesti inimesed eelistavad kohalikke mahetoite. Aktivistid kurdavad aga, et praeguse suhteliselt väikese tootmismahu juures on mahetoodete hind Eestis oluliselt kõrgem kui keskkonda ja inimeste tervist kahjustaval masstoodeangul.

See pole mitte ainult tervislik, vaid ka kasulik

Kui Eesti vähendab mahekaupade käibemaksu 9%-ni, kinnitavad rohelised, parandab see riigi elanike tervist, avab keskkonnasõbralikele ettevõtetele uued turud, alandab tarbijate jaoks mahetoodangu hindu, parandab keskkonda ja taastab paljusid ökosüsteeme, kuna tootmisprotsessis ei kasutata pestitsiide, mis on ohtlikud nii inimeste tervisele kui ka keskkonnale.

Ökotoodangu laiendamine võimaldab kasutusele võtta uusi tõhusaid tehnoloogiaid, laiendada tootmismahte, vähendada hindu ja suurendada eksporti. Suurenev sisenõudlus ja ostujõud annavad Eesti põllumeestele kindluse, et neil tasub mahetoodete kasvatamist jätkata.

Allkirjade kogumine kestab detsembrini, kuid juba tänaseni antud häältest piisab, et ettepanek riigi parlamendile saata.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Eesti toidu kuu jätkub ka oktoobris
Tagid:
Euroopa Liit, maailm, käibemaks, mahepõllumajandus, mahetootjad, Eesti

Peamised teemad