13:08 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Eesti uudised
lühendatud link
104 0 0

Ajaloosündmuste erinev tõlgendamine Eesti ja Venemaa juhtkonnas on pannud välisminister Urmas Reinsalu hoiatama president Kersti Kaljulaidi võidupühaks (9. mai 2020) Venemaa pealinna sõitmise eest.

TALLINN, 4. november — Sputnik. Arusaam, et NSV Liit 1944. aastal Eesti "okupeeris", mitte ei vabastanud, on põhjustanud selle, et välisminister Urmas Reinsalu ei poolda president Kersti Kaljulaidi võimalikku osavõttu natsismi üle saavutatud võidu 75. aastapäeva pidustustest Moskvas. Seejuures ei ole kutset Venemaalt veel tulnudki.

Reinsalu ütles ERR-ile, et välisministeeriumis ei tehta ettevalmistusi Eesti riigipea uueks visiidiks Moskvasse.

"Seetõttu on minu hinnang äärmiselt skeptiline selles, et me riigipea tasemel peaksime, juhul kui see kutse ka tuleb, seda külaskäiku kaaluma," teatas ta.

Välisministri skepsise peapõhjuseks on "põhimõtteline debatt ajaloo üle", mida tema ministeerium on viimastel kuudel pidanud. "Näiteks, kuidas me saame aru Eesti taasokupeerimise ümmargusest tähtpäevast, mida Venemaa tähistas kui vabastamist," selgitas Reinsalu.

"Lõpuks langetab selle otsuse president ise, aga mina suhtuksin sellesse väga ettevaatlikult," teatas Reinsalu kinnitades, et tema selge soovitus on mitte minna.

Eesti välisminister on kantud Venemaa välisministeeriumi koostatud russofoobide "musta nimekirja". "Nõukogude okupatsiooni" tunnistamise küsimust peab Eesti välisminister endiselt Eesti–Vene suhete korraldamisel strateegiliseks, kuigi möönab, et "praegu pole see reaalne".

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et ka Vene poole seisukoht selles küsimuses on jäänud muutumatuks.

© Sputnik / Сергей Мамонтов
Venemaa välisministeeriumi ametliku esindaja Maria Zahharova briifing

"Me ei aktsepteeri mõistet "Nõukogude okupatsioon" ennast, mille kaudu püütakse taolises võtmes tõlgendada Euroopa rahvaste vabastamist fašistlikust ikkest. Järelikult lükkame tagasi ka Venemaale meelevaldselt esitatavad õigustühised pretensioonid," teatas Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova.

Tema sõnul on taolised avaldused sesoonse iseloomuga ja Moskva peab neid üksikute Eesti poliitikute isiklikuks algatuseks.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Venemaa suursaadik tuletas Reinsalule meelde, kes Eesti fašismist vabastas
Tagid:
Kersti Kaljulaid, juubel, võidupüha, Moskva, Eesti

Peamised teemad