23:11 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Eesti uudised
lühendatud link
22730

Malis toimuva Eesti sõjalise missiooni volituste pikendamise hääletuselepaneku eelõhtul kritiseeris Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna parlamendifraktsiooni liige Ruuben Kaalep Riigikogus teravalt Tallinna toetust Prantsusmaa koloniaalpoliitikale.

TALLINN, 5. november — Sputnik, Oleg Leontjev. Eesti sõjaväe osalemine Prantsuse sõjalisel missioonil Malis toob de facto kaasa tuareegi rahva etnilise puhastuse, ütles Riigikogus Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) esindaja Ruuben Kaalep.

Tuareegid on Sahaara piirkonna "soome-ugrilased"

Kolmapäeval, 6. novembril hääletab Eesti parlament Malis asuva Eesti sõjaväe missiooni volituste pikendamise üle. EKRE noorteliikumise "Sinine Äratus" juht Ruuben Kaalep rääkis riigikogu kõnetoolist Eesti sõdurite jätkuva osalemise vastu Prantsuse koloniaalsõdades Aafrika mandri lääneosas.

Kaalep tuletas oma kõnes meelde, et pärast Prantsuse kolonialistide ametlikku lahkumist Lääne-Aafrikast lõid Mali võimud monoetnilise režiimi riigi põhjaosas asuvas suures kõrbes, kus elavad ka teised põlisrahvad, eriti berberite hulka kuuluvad tuareegid. Tuareegid alustasid omakorda iseseisvusvõitlust Malist eraldumiseks.

"Tuareegid on tõeline põlisrahvas, kes on elanud oma ajaloolisel kodumaal peaaegu 10 000 aastat – seega võiksime neid kutsuda ka Sahara soome-ugrilasteks," ütles ta.

Viimaste aastate suurim tuareegide ülestõus algas 2012. aastal Azawadi iseseisva riigi väljakuulutamisega, mille võimud pärast kontrolli kaotamist riigi territooriumi üle teatasid üleminekust piirkonna autonoomia ideele.

Юноша демонстрирует туарегский кинжал
© Sputnik / Георгий Зельма
Noormees näitab tuareegipistoda

Prantsusmaa ja USA pakkusid Mali režiimile sõjalist tuge, et Kaalepi sõnul kolonialistide tõmmatud ebaloomulikke piire säilitada.

Mida meie selles kauges riigis otsime? Uraani!

Samal ajal pole Prantsusmaa ja USA liigutav mure Mali režiimi pärast mingil juhul isetu ning seda seletatakse nende huviga piirkonnas leiduvate uraanilademete arendamise suhtes, samuti Pariisi tagatud Lääne-Aafrika frangi praeguse positsiooni säilitamisel.

Eesti kaitseväelane Malis
© AP Photo / Geert Vanden Wijngaert

Ruuben Kaalepi teatas, et Mali riigile antavat sõjalist abi kasutatakse eelkõige sõjakuritegude toimepanemiseks ja etnilisteks puhastusteks, viidates seejuures konkreetsetele faktidele.

"Tahaksin, et me enne homset hääletamist kõike hoolikalt kaaluksime. Ühe põlisrahva vabaduse saavutamiseks tehtavate jõupingutuste jõhker mahasurumine ja neokolonialistlikul missioonil osalemine ei saa meie väärtustele vastata. Nagu tuareegid, oleme meiegi väike rahvas, kes on sajandeid oma iseseisvuse eest võidelnud," ütles Eesti parlamendisaadik.

Mida Eesti-Prantsuse sõjaline koostöö väärt on?

Ta rõhutas, et kuna Eesti jätkuvalt Mali režiimile sõjalist tuge pakub, kannavad ka eestlased vastutust tuareegide iseseisvuslootuste kokkuvarisemise tragöödia eest. "Sellest saadav kasu on minimaalne ja ei kaalu kunagi üles meie põhimõtete reetmise hinda," sõnas Kaalep.

"Loodan, et hääletusel võidab rahvaste enesemääramise põhimõte. Samuti usun, et mitte ükski minu kolleegidest, kes inimõigustesse usuvad, ei kiida sõjaväe missiooni Malis heaks. Seetõttu kutsun austatud Riigikogu üles mitte lubama Eesti kaitseväe kontingendi Malis viibimise pikendamist. Ainult nii saame vääriliselt teiste põlisrahvaste seas paikneda," lõpetas Eesti rahvasaadik.

Ruuben Kaalep "unustas" oma kõnes mainida, et ka Eesti osalemine Prantsuse sõjalises missioonis pole omakasupüüdmatu. Pariis saadab vastutasuks oma väed Eestisse "Venemaad ohjeldama".

Kuigi Tapa sõjaväelinnaku hubastes kasarmutes istumine – teades, et Venemaa ei kavatse mitte kuidagi Eestit rünnata – on üsna igav, kuid ometigi on see palju turvalisem kui kuumas kõrbes vabadustarmastavaid ja sõjakaid tuareege taga ajada.

Artikli täisversioonis saab lugeda portaali venekeelsel poolel.

Lugege lisaks: 

Samal teemal

Malis toimunud rünnakus tapeti kuus Prantsuse sõdurit
Kaitseminister Jüri Luik alustas visiiti Malisse
Ekspert: Eesti sõdurid päästis surmast tundmatu Mali ohvitser
Eesti jalaväerühm Malis alustas väekaitse ülesannete täitmist
Mikser: olukord Malis mõjutab kogu Euroopa julgeolekut
Tagid:
USA, Prantsusmaa, missioon, Riigikogu, Eesti kaitsevägi, Mali

Peamised teemad