21:58 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Eesti uudised
lühendatud link
Kaljulaid kutsus Putini Eestisse (7)
108 0 0

Eesti president ei ole veel 9. mail Moskva külastamiseks kutsetki saanud, kuid see ei takista Eesti poliitikuid pidamast tuliseid arutelusid teemal "minna või keelduda".

TALLINN, 6. november — Sputnik. Eesti parlamendi parteifraktsioonide poliitikud liitusid aruteluga Eesti presidendi Kersti Kaljulaidi osaluse sobivusest võidupüha 75. aastapäeva pidustustel Moskvas. Keskerakond toetas reisi ideed.

Tsentristide aseesimehe Jaanus Karilaiu sõnul ei kujuta Eesti presidendi võimalik visiit Venemaa pealinna 9. mai tähistamiseks Eesti huvidele mingit ohtu.

Samal ajal märkis poliitik ERR-i sõnul, et reisi võib seostada Vladimir Putini tõenäolise positiivse reageerimisega Kaljulaidi kutsele tulla 2020. aastal Tartusse ja osaleda soome-ugri rahvaste maailmakongressi töös. 

EKRE parteis võeti Eesti presidendi Moskva reisi mõtet vastu vaenulikult. Poliitilise organisatsiooni aseesimehe, parlamendi spiikri Henn Põlluaasa sõnul on Moskvas võidupüha üritustel osalemine lubamatu. Oma kommentaaris oli Eesti kõrgetasemelisim russofoob kategooriline.

Samuti kritiseeris ta Putini kutsumist Tartu kongressile. "Sellega anname vale signaali," lõpetas natsionalist.

Eesti endine välisminister, nüüdne Sotsiaaldemokraatliku Erakonna parlamendiliige Marina Kaljurand leiab, et otsust Eesti riigipea võimaliku Moskva-reisi kohta tuleks hoolikalt analüüsida. Selles nõustus poliitik Eesti Vabariigi praeguse välisministri Urmas Reinsalu arvamusega.

Министр иностранных дел Эстонии Марина Кальюранд.
Eesti endine välisminister Marina Kaljurand.

"Pean tunnistama, et nõustun välisministriga, kui ta ütleb, et seda küsimust tuleks väga hoolikalt kaaluda, pidades silmas seda, kui kasulik selline visiit Eesti jaoks on," ütles poliitik.

Sputnik Eesti teatel väitis Eesti välisminister Urmas Reinsalu hiljuti, et on võimaliku reisi suhtes skeptiline. Tema sõnul on Vene Föderatsioonil ja Eestil Teise maailmasõja ajaloo suhtes erinevad vaated ning ta ei soovita Kaljulaidil kutset vastu võtta, kui see peaks saabuma.

"Lõppkokkuvõttes peab selle otsuse tegema president, kuid ma oleksin selle suhtes väga ettevaatlik," sõnas Rainsalu.

Eesti president ise ei näe põhjust tuliseks aruteluks tema võimaliku Moskva-reisi teemal.

Ajakirjanikele kommentaari andes tuletas ta meelde, et Vene poolelt kutset saabunud ei ole.

Samal ajal kinnitas riigipea, et ei kavatse vastavat otsust üksi langetada.

"Kui vastav kutse saabub, arutan seda meie partnerite ja liitlastega," sõnas Kaljulaid.

Lugege lisaks:

Teema:
Kaljulaid kutsus Putini Eestisse (7)

Samal teemal

Ekspert: Putini visiit soome-ugri kongressile on üsna asjakohane
Tagid:
välisvisiit, Kersti Kaljulaid, 9. mai, võidupüha, Moskva, Eesti

Peamised teemad