01:17 02. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1752
  • RUB90.6050
Eesti uudised
lühendatud link
71 0 0

Eestis puhkenud vaidluste taustal selle üle, kas Kersti Kaljulaid peaks või ei peaks Venemaale natsismi üle saavutatud võidu 75. aastapäeva tähistamisele sõitma, oli valitsusjuht ühemõtteliselt selle sõidu poolt.

TALLINN, 6. november — Sputnik. Vastupidi Eesti välisministri Urmas Reinsalu arvamusele toetas vabariigi peaminister Jüri Ratas president Kersti Kaljulaidi mõtet sõita Moskvasse 9. mai võidupäeva pidustustele.

Peaministri seisukoht langeb ühte tema juhitava Keskerakonna seisukohaga, mida on väljendanud Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid.

Яанус Карилайд
© Riigikogu / Erik Peinar
Jaanus Karilaid

Sputnik Eesti kirjutas juba, et Karilaid soovitas seostada presidendi reis Vladimir Putini tõenäolise positiivse reageerimisega Kaljulaidi kutsele tulla 2020. aastal Tartusse ja osaleda soome-ugri rahvaste maailmakongressi töös.

Russofoobid Venemaale sõita ei saa ega soovita seda teistelegi

Teiste Eesti valitsuskoalitsiooni kuuluvate erakondade esindajad on olnud selle vastu, et Kersti Kaljulaid võiks natsismi üle saavutatud võidupäeva pidustustele sõita.

Näiteks Eesti Vabariigi välisminister Urmas Reinsalu (erakond Isamaa) teatas, et suhtub võimalikku reisi skeptiliselt. Tema sõnul on Vene Föderatsioonil ja Eestil Teise maailmasõja ajaloo suhtes erinevad vaated ning ta ei soovita Kaljulaidil kutset vastu võtta, kui see peaks saabuma.

Урмас Рейнсалу
© Riigikogu / Erik Peinar
Urmas Reinsalu

"Lõpuks langetab selle otsuse president ise, aga mina suhtuksin sellesse väga ettevaatlikult," sõnas Rainsalu.

Parlamendi esimees ning Eesti Konservatiivse Rahvaerakonna (EKRE) aseesimees Henn Põlluaas leiab samuti, et Kaljulaidi osalemine Moskvas võidupüha üritustel on lubamatu.

Спикер Рийгикогу Хенн Пыллуаас
Henn Põlluaas

"Kui Eesti president teab vähemalt midagi ajaloost, siis ei tohiks ta sellisest üritusest osa võtta," väitis Eesti parlamendi esimees. Ta kritiseeris ka Putini kutsumist Tartu kongressile. "Sellega anname vale signaali," lausus Põlluaas kokkuvõtteks.

Kusjuures Reinsalu ja Põlluaasa arvamust antud küsimuses on raske pidada objektiivseks, kuivõrd kummagi Eesti riigitegelase nimi seisab Venemaa välisministeeriumi poolt koostatud niinimetatud russofoobide mustas nimekirjas ja Venemaale võidupühale neid küll kindlasti ei kutsuta.

Kersti Kaljulaid ise on varem märkinud, et kutset pole Moskvast seni veel saabunud ning otsuse võimaliku reisi kohta teeb ta seepeale, kui on partnerite ja liitlastega nõu pidanud.

Ühesõnaga, vaatamata sellele, et osavõtukutset Moskvas 9. mail toimuvatele võidupüha pidustustele ei ole Eesti presidendile veel saabunud ja pole isegi teada, kas see üldse saabubki, on siinsed poliitikud kõik juba "ära otsustanud".

Lugege lisaks: 

Samal teemal

President Kaljulaidi visiit Moskvasse
Venemaa saatkond: Tallinnas ei nähta positiivseid muutusi ELi ja Venemaa suhetes
Kaljulaid kutsus Putini Eestisse
Tagid:
võidupüha, Eesti, Venemaa, Jaanus Karilaid, Keskerakond, Henn Põlluaas, Urmas Reinsalu, Kersti Kaljulaid, Jüri Ratas

Peamised teemad