18:25 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1174
  • RUB76.8001
Eesti uudised
lühendatud link
101 0 0

Siseminister Mart Helme on kindel, et Eesti ei vaja teistest riikidest pärit kvalifitseerimata tööjõudu, ja leidis koguni mooduse sellest vabanemiseks.

TALLINN, 9. november — Sputnik. Siseminister Mart Helme tahab, et välismaalastest töötajate alampalk tõstetaks pooleteisekordseks, et vabastada tööturg madala kvalifikatsiooniga tööjõust.

Ettevõtjad, kes on huvitatud odavast tööjõust, suhtusid ministri ideesse üsna tõrksalt. Tööandjate Keskliidu arvates on siseministri algatus terava tööjõupuuduse ja demograafiliste murede tingimustes nii Eesti majandusele kui ka riigieelarvele kahjulik.

"Kui me mõne aasta eest hakkasime valitsusele sellest rääkima, siis ei võtnud keegi meid kuulda. Nüüd aga näeme, et töökäte puudust on kõikjal, isegi avalikus sektoris," ütlesid tööandjate esindajad.

Näiteks Jüris paiknevas ABB tehases, kus toodetakse seadmeid elektriajamitele (kaablid, elektrikilbid, mitmesugused komponendid) oleks ilma võõrtööjõuta võimatu praegust tootlikkuse taset säilitada.

"ABB on suur rahvusvaheline ettevõte. Meil kuulutatakse järjepanu välja värbamiskonkursse. Praegu näiteks kavatseme tõsta oma tootmismahtu ja järgmiste kuude jooksul tahaksime palgale võtta 30 elektrikut. Eesti turult me sellise hulga spetsialiste vaevalt küll leiame, mistõttu kavatseme osa neist kutsuda kolmandatest riikidest," ütles ABB Eesti personalijuht Tuuliki Poom.

Nagu Sputnik Eesti on kirjutanud, on viimaste aastatega märkimisväärne osa Baltimaade töövõimelisest elanikkonnast siirdunu tulusamat tööd otsides Lääne-Euroopasse, mistõttu kohalik ettevõtlus sattus silmitsi terava tööjõupuudusega. Vabu töökohti hakkasid täitma võõrtöölised peamiselt Ukrainast, mille asukad hakkasid poliitilise ja majandusliku olukorra teravnemise järel massiliselt lahkuma teistesse riikidesse.

Sisserändajad töötavad valdavalt nendel töökohtadel, kuhu eestimaalased ei lähe või minema ei kopu, ja saavad keskmisest märksa madalamat palka, seejuures enamasti ümbrikupalgana.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Eesti paneb piire kinni: ukrainlased ja valgevenelased jäid tasuta viisadest ilma — video
Eestis töötavad ukrainlased tahetakse kiibistada ja panna makse maksma
Euroopa on Ukrainast väsinud: süüdi on selles Kiiev ise, usub Eesti president
Kinnisvaraekspert: Eesti ehitusturg kukub ukrainlasteta käpuli
Tagid:
majandus, palk, siseministeerium, Mart Helme, võõrtööjõud

Peamised teemad