13:23 23. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1740
  • RUB89.1500
Eesti uudised
lühendatud link
Õigus emakeelsele haridusele (31)
197 0 0

Selguvad uued üksikasjad põhjuste kohta, mis sundisid venekeelseid õpilasi uuest eestikeelsest riigigümnaasiumist lahkuma. Üks nendest õpilastest, kes soovis jääda anonüümseks, jutustas sellest, kuidas õpetajad ja direktor nendesse suhtusid.

TALLINN, 10. november — Sputnik. Tänavu sügisel avatud Kohtla-Järve riigigümnaasiumist enneaegselt lahkunud õpilane arvab, et tema otsuse üheks peapõhjuseks sai gümnaasiumi direktori ja juhtkonna negatiivne suhtumine vene rahvusest õpilastesse.

Sellest teatas ERR avaldades väljavõtteid intervjuust endise 12. klassi õpilase Juriga (nimi muudetud noormehe palvel). 

Juri sõnul ei varjanud eestlastest õpetajad oma rahulolematust vene õpilaste riigikeeleoskusega:
„Õpetajad lihtsalt ütlesid, et „see ei ole meie probleem, et te ei saa aru, õppige eesti keelt“. Seda tegid nii ajaloo- kui ka bioloogiaõpetaja.

10. klassis on üks matemaatikaõpetaja, kes, nagu mulle on räägitud, halvustab õpilasi öeldes: "Te olete rumalad, miks te siia tulite, te ei peaks üldse siin õppima.“

Ta lisas, et gümnaasiumi juhtkonna väljakuulutatud kava ebapiisava eesti keele oskusega õpilaste abistamiseks ei hakanudki tööle. Gümnasistide suhted mentorite ja coach’idega ei sujunud, õpilased heitsid ette põhiliselt seda, et kohtumisi nendega oli vähe ja kasu veel vähem.

Võtke nuga!

Juri sõnul kritiseeris õppeasutuse direktor Hendrik Agur vene õpilasi avalikult välimuse või lauakommete pärast kooli sööklas.

Agur ise ei näinud oma suhtlemises teismelistega midagi laiduväärset.

„Kui rääkida koolikultuurist, siis (õpilastele — toim) ei meeldi nõuded. Ei meeldi lihtsad asjad, näiteks see, et kooli sööklas peab noa ja kahvliga sööma. Me tõesti nõuame seda, et kui on tavaline praad, siis ei sööda seda ainult kahvliga. Teine näide on, et me nõuame korrektset riietust, sest see loob akadeemilist keskkonda,“ ütles Agur.

ERR rõhutas materjalis, et gümnaasiumist lahkunud õpilased suhtusid noa ja kahvliga söömise reeglisse mõistvalt, aga neile ei meeldinud direktori valitud kasvatusmeetod.

Skandaalne gümnasistide massiline lahkumine

Esimese kahe kuuga lahkus Kohtla-Järve gümnaasiumist enneaegselt üle 10% õpilastest, üle 30 gümnasisti läks üle teistesse õppeasutustesse. Olukord gümnaasiumis, kust õpilased massiliselt lahkuvad, tekitas avalikkuse huvi pärast artikliseeria ilmumist kohalikus meedias.

Pärast publikatsioone külastas gümnaasiumi Haridus- ja Teadusministeeriumi delegatsioon.

Leidus ka neid, kellel ei olnud piisavalt motivatsiooni või soovi õppida eesti keeles, sest nad kavatsevad edasi õppida välismaal,“ lisas ta.

Ministeeriumi esindajate arvates on õpilaste massiline lahkumine äsja tööd alustanud gümnaasiumist Eestis täiesti tüüpiline olukord. Näiteks Jõhvi riigigümnaasiumist lahkus esimesel aastal 14% õpilastest.

Täispikka artiklit saab lugeda portaali venekeelsest osast.

Lugege lisaks:

Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)

Samal teemal

Õpetajad palusid haridusministril lõpueksameid mitte tühistada
Tagid:
venelased, eesti keel, riigigümnaasium, Kohtla-Järve, Eesti

Peamised teemad