11:47 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Eesti uudised
lühendatud link
10930

Eesti NSV suveräänsusdeklaratsiooni vastuvõtmise aastapäeval tõstatas Eesti Konservatiivse Rahvaerakonnaga seotud väljaanne taas vabariigi suveräänsuse küsimuse. Seekord juba Euroliidu raamistikus.

TALLINN, 17. november — Sputnik. Eesti NSV Suveräänsuse Deklaratsiooni – mis võeti vastu Eesti NSV Ülemnõukogu otsusega 16. novembril 1988 – peamised sätted ei ole kaotanud oma aktuaalsust ka Eesti Euroopa Liitu kuulumise tingimustes, teatasid kohalikud rahvuskonservatiivid. 

Valitsuskoalitsiooni kuuluvale EKRE-le lähedal olevad Uued Uudised kinnitasid, et Eesti suveräänsus on taas kadumisohus.

"Euroopa seadused hakkavad Eesti seadusandluse ees ülimuslikuks muutuma, meie suveräänsus on osaliselt Brüsseli kätte libisenud ja EL-i seadusloome jõustumine ei vaja sageli isegi meie nõusolekut," on rahvuskonservatiivid pahased. 

Väljaande arvates on Eesti 1988. aastasse naasnud, "väljudes Nõukogude Liidust Euroopa Liitu".

Rahvuskonservatiivid on veendunud, et Eesti peab oma suveräänsuse põhimõtted uuesti kinnitama, kuna Euroopa on muutunud "uueks NSV Liiduks", mis Eesti iseseisvust piirab.

Eesti NSV suveräänsuse deklareerimise otsuse kinnitas Eesti NSV Ülemnõukogu 16. novembril 1988.

Selles kuulutati kohalike seaduste ülimuslikkust üleliiduliste ees Eesti NSV territooriumil. Ülemnõukogu võttis vastu ka ENSV põhiseaduse muudatuse, mis sätestas Eesti NSV õigusaktide ülimuslikkuse NSVL seaduste suhtes. 

Предыборные материалы EKRE
© Sputnik / Аллан Хантсом
EKRE valimismaterjalid

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et tänase Eesti poliitmaastikul valitsevad kaks vastandlikku suundumust. 

Esimese seisukoha toetajad pooldavad Eesti seaduste täielikku ühtlustamist Euroopa omadega koos kõigi sellest tulenevate tagajärgedega – alates samasooliste abielude tunnustamisest kuni pagulaste ümberasustamiseni, samas kui nende vastased pooldavad Eesti täielikku sõltumatust Brüsseli otsustest.

On tähelepanuväärne, et samal ajal ei kavatse "iseseisvuse" toetajad mingil juhul keelduda Euroopa toetustest, ega märka suveräänsuse veelgi ohtlikumat loovutamist NATO kaudu Washingtonile.

Lugege edasi:

Samal teemal

Demokraatia on ohus: Reinsalu palus USA-d Eestisse rohkem vägesid saata
Tagid:
NATO, Euroopa Liit, NSV Liit, iseseisvusdeklaratsioon, EKRE, Eesti

Peamised teemad