09:36 09. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Eesti uudised
lühendatud link
Põlevkivienergeetika
62 0 0

Politoloogid on korduvalt märganud, et Eesti poliitikale on omased hiigelkampaaniad, mis on tavaliselt seotud mingi vastuvõetud poliitilise otsusega. Viimasel ajal on selline kampaania lahti läinud põlevkivienergeetikast loobumise otsuse ümber.

TALLINN, 18. november — Sputnik.  Vanema ja keskmise põlvkonna inimestele on hästi teada Winston Churchilli ütlus, et venelased tekitavad ise endale raskusi ja seejärel ületavad neid kangelaslikult. Nüüd saab seda täiel määral öelda ka eestlaste kohta.

Võidujooksus selle nimel, et järjekordselt vanematele lääne seltsimeestele meeldida, on Eesti poliitikud valmis ohverdama terve majandusharu, mis on seotud Eesti ainsa täisväärtusliku maavaraga — põlevkiviga, kirjutab Sputnik Eesti kolumnist Fjodor Gussev

"On ilmselge, et ühest sektorist saab varsti kaks – põlevkivi ja energiatootmise teed lähevad lahku. /.../ Energiatootmine peab muutuma roheliseks, põlevkivi jääb ootama, kuni leiame sellele keskkonnasõbralikuma rakenduse," ütles riigikogu sügisistungjärgu avaistungil peetud kõnes president Kersti Kaljulaid.

Presidendile sekundeerib ka suurima opositsioonierakonna liider Kaja Kallas.

"Alustada tuleks sellest, et möönda — põlevkivisse jätkuv investeerimine pole mõistlik ja peame tegema pingutusi, et piirkonnas vajalikku tööstuspööret teha, ütles ta hiljuti.

Kas inimkatsed "okupantide" peal?

Keskkonnast hoolida ei ole muidugi paha. Kõik me tahame elada puhta looduse rüpes ja tunda selle üle uhkust. Kuid põlevkiviökoloogiliste katsete kohta Kirde-Eesti inimeste peal see kindlasti ei kehti.

Kampaania teemal "Põlevkivienergeetikat ei ole meile vaja!" läks lahti alles siis, kui Eesti pidi juba hakkama täitma endale võetud rahvusvahelisi kohustusi. Varem ei mõelnud millegipärast keegi sotsiaalprobleemide minimeerimise peale. 

Olukorrale lisab vürtsi asjaomase venekeelse regiooni rahvuslik omapära.

Ma ei arva, et sellistele lepetele alla kirjutades, mis annavad eelkõige löögi venekeelse Ida-Virumaa pihta, on keegi spetsiaalselt tahtnud järjekordselt Eesti venelastele "kohta kätte näidata", kuid tegelikkuses lihtsalt ei saa sellised mõtted kohalikel elanikel tekkimata jääda.

Selle kinnituseks on ka arusaadava arengukava puudumine Kirde-Eesti jaoks.

Kui nii edasi läheb ja põlevkivienergeetika likvideerimisega seotud probleemid kuhjuma hakkavad, võivad natsionalistide õudusunenäod Ida-Virumaa ebalojaalsetest elanikest tõepoolest ükskord täide minna.

Ja selles pole süüdi tavainimesed, vaid riigi juhid, kes ei oska öelda vanematele seltsimeestele "ei" isegi siis, kui asi puudutab riigile saatuslikke otsuseid. Aga seda muidugi ükski Eesti poliitik ei tunnista.

Autori arvamus ei pruugi kokku langeda toimetuse seisukohaga.

Lugege lisaks:

Teema:
Põlevkivienergeetika

Samal teemal

Eesti võimud päästavad vaikselt põlevkivienergeetikat
Tagid:
venekeelne elanikkond, Ida-Virumaa, põlevkivi, Ida-Eesti, Euroopa Liit, Eesti

Peamised teemad